Mirtinas pavojus atsėlino iš Latvijos

Praėjusį savaitgalį Rytų Latvijoje mirtinai daugiau kaip 400 karvių, arklių, avių ir kiaulių sugėlę mašalai jau plūsta ir į Lietuvos pasienio regionus.

Pirmąją auką užvakar jie rado Rokiškio rajone.

Vos už trijų kilometrų nuo sienos su Latvija esančiame Kraštų kaime vabzdžių nukankinta krito Raisos Antonovos karvė.

„Dabar labai gailiuosi, kad nekreipiau dėmesio, kai pirmadienį vakarop pradėjo nerimauti netoli namų pririštos dvi mano karvės. Galvojau tik apie tai, kad pagaliau pasodinsiu bulves pradžiūvusiame lauke, kuriame didžiulė bala pranyko vos prieš kelias dienas”, – „Panevėžio rytui” pasakojo 48 metų ūkininkė.

Pasak moters, už keleto kilometrų gyvenantis brolis pirmadienio rytą ją įspėjo, kad gyvulius puola įkyrios muselės.

„Jis net pasiguodė dėl jų antplūdžio turėjęs iš ganyklos į tvartą vėl suvaryti gyvulius.

Kad karštą dieną muselių padaugėjo, mačiau ir aš, tačiau net neįsivaizdavau, kad jos gali būti mirtinai pavojingos”, – dėl savo neįžvalgumo krimtosi moteris.

Sugėlė lūpą ir papilvę

Anot R.Antonovos, apie pusę aštuntos vakaro ji netikėtai pastebėjo, kad viena jos karvė guli paslika.

Moteris sakė, jog gyvulys dar buvo leisgyvis, kai atskubėjo jos iškviestas veterinaras Rimantas Gražys. Tačiau medikas nebegalėjo niekuo padėti.

R.Antonova mūsų laikraščiui sakė, kad veterinaras jai tvirtinęs gyvulį kritus ne dėl virškinimo sutrikimo, neretai pasitaikančio karvėms užėdus jaunos žolės.

„Kad dėl gyvulio žūties kaltos kraujasiurbės muselės, supratau pamačiusi gyvulio apatinę lūpą ir papilvę – jos buvo nusėtos specifinėmis mašalų įkandimų žymėmis”, – aiškino daug metų fermoje dirbusi ir gyvulių priežiūrą nuo jaunų dienų išmananti moteris.

Anot jos, tokios prielaidos neatmetęs ir kritusį gyvulį apžiūrėjęs R.Gražys.

Vakar „Panevėžio rytui” nepavyko pakalbinti paties veterinarijos gydytojo. Jo mobiliuoju telefonu atsiliepdavusi žmona teigė nežinanti, kur yra jos vyras.

Konkrečios informacijos neturėjo

Apie tai, kad Kraštų ūkininkės karvės kritimo priežastimi gali būti kraujasiurbiai mašalai, nei patvirtinti, nei paneigti negalėjo ir Rokiškio valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos gydytojas epizootologas Vydas Puidokas.

Vakar „Panevėžio rytui” jis sakė neturįs jokios konkrečios informacijos apie gyvulius mūsų rajone puolančias pavojingas museles.

Anot V.Puidoko, veterinarijos gydytojai kaimuose įpareigoti žmones informuoti apie galimą kraujasiurbių ataką, o veterinarijos vaistinės apsirūpinusios specialiais vaistais tokiems atvejams.

Apgailestavo nežinojusi anksčiau

R.Antonova apgailestavo, kad apie gyvulius mirtinai užkandžiojančius kraujasiurbius mašalus sužinojusi tik pirmadienio vakarą, kai pamatė reportažą per televiziją.

„Jei tik būčiau įspėta anksčiau, būčiau tikrai pasirūpinusi specialiais apsauginiais vaistais, patepusi jais gyvulius”, – tikino karvės netekusi moteris.

Vabzdžių antplūdžio tikisi išvengti

Atrodo, kad dėl galimos mirtinos vabzdžių atakos per galvas nesiverčia ir su Latvija besiribojančių Pasvalio bei Biržų rajonų veterinarijos specialistai.

Nors perspėjimai iš Latvijos buvo gauti dar praėjusią savaitę, apie galimą pavojų po truputį pradedama šnekėti tik šiomis dienomis.

Antradienį į planinį pasitarimą susirinkusiems Biržų rajono veterinarijos gydytojams Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovai patarė, kaip padėti žmonėms saugotis mašalų antplūdžio.

Gyvulius auginantiems žmonėms rekomenduojama galvijus purkšti vabzdžius naikinančiais ir atbaidančiais preparatais, jų galima įsigyti veterinarijos vaistinėse.

Biržų rajone kol kas neužfiksuotas nė vienas mirtinai sukandžioto galvijo atvejis.

Biržų rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovo Adolfo Rinkūno manymu, biržiečiai mašalų antplūdžio turėtų išvengti. Jų gausa užfiksuota Latvijos Aizkrauklės ir Daugpilio rajonuose, besiribojančiuose su Rokiškio ir Šiaulių rajonais.

Pavojaus nesibaimina

Ramiai nusiteikęs ir Pasvalio rajono valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Vygaudas Bružas.

Anot jo, Pasvalio rajono žemės dar sovietmečiu buvo gerai numelioruotos, tad pelkėtų, uodams veisti palankių vietų čia likę mažai.

V.Bružas teigė nemanantis, kad galimas didelis gyvulius puolančių mašalų antplūdis iš Latvijos, todėl atskirai apie tai perspėti žmonių nematantis reikalo.

Diana Makšimienė

„Panevėžio rytas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.