Po mėnesio pigsiančios gamtinės dujos gali turėti įtakos būstų šildymo paslaugų kainoms. Jos turėtų mažėti. Tačiau prognozuojama, kad brangs elektra.
Kūrena dujomis
Bendrovės „Klaipėdos energija” technikos direktorius Juozas Kregždys sakė, jog pagrindinis kuras, kurį dabar bendrovės katilinės naudoja šilumai gaminti, – gamtinės dujos.
„Dujos – 97 proc., mazutas – tik 3 proc. Dauguma mūsų kūryklų katilų gali deginti abiejų rūšių kurą. Tik vienas naujas ir šiuolaikiškas katilas – dujinis. Juo mes mažiname šilumos energijos gamybos sąnaudas”, – sakė J.Kregždys.
Nuo liepos 1-osios už kubinį metrą dujų, kurias tiekia kompanija „Lietuvos dujos”, vartotojai mokės 3-6 centais pigiau (tai priklauso nuo vartotojo kategorijos). Mažinti dujų kainas vartotojams liepė Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija. Sprendimas motyvuotas tuo, kad prieš pusmetį dujos atpigo nuo 241 iki 225 Lt už 100 kubinių metrų.
Pasak komisijos pirmininko Vidmanto Jankausko, „Lietuvos dujos” šiuo skirtumu padidino dujų transportavimo kainą ir labai gudriai tai slėpė.
Perskaičiuoja kainą
„Klaipėdos” paklaustas, kiek klaipėdiečiams sumažės mokestis už šildymą, J.Kregždys sakė, jog iki spalio 1 dienos bus perskaičiuota bazinė šilumos kaina.
„Bazinę kainą perskaičiuojame, jeigu kaina mažėja daugiau nei 1 proc. Dujų kaina mažėja vidutiniškai 6 proc. Manau, kad, jeigu nepabrangs elektra ir vanduo, jeigu rudenį išliks sumažintoji dujų kaina, šiluma vartotojams gali šiek tiek atpigti”, – sakė J.Kregždys.
J.Kregždžio įtarimai dėl galimo elektros energijos brangimo turi pagrindą. Jeigu elektra pabrangs, klaipėdiečiams teks pamiršti mažesnius šildymo mokesčius.
Nežinia ir, ar iki žiemos išsilaikys mažesnės dujų kainos. Kompanija „Lietuvos dujos” Kainų kontrolės komisijos sprendimą apskundė teismui. Kompanijos atstovai pareiškė, kad komisijos sprendimas sumažins jų pelną.
Jeigu teismas paliks galioti Kainų kontrolės komisijos sprendimą, nauja į klaipėdiečių namus tiekiamos šilumos kaina bus žinoma jau rugsėjį.
Neleidžia branginti
Rudenį turi paaiškėti ir naujos elektros kainos.
Privatizuotos Lietuvos skirstomųjų tinklų kompanijos planuoja beveik dvigubai didinti elektros kainas, motyvuodamos, kad reikia atnaujinti elektros ūkį. Privačioms kompanijoms kelti kainas leidžia pakeistas elektros energijos įstatymas, kurio 43 straipsnis viršutinę kainų ribą leidžia nustatyti pagal skirstomųjų tinklų kompanijų turtą.
Kainų kontrolės komisija neleidžia branginti elektros. Komisijos nuomone, kainas reikia skaičiuoti ne pagal turtą, bet pagal į tinklų atnaujinimą investuotas sumas.
Lietuvos Banko ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodys teigė, kad didžiąją pelno dalį energetikai gaus ne iš investicijų, bet iš pirkto iš valstybės ir vartotojų sąskaita padidinto turto.
Žmogaus teisių gynimo instituto vadovas Kęstutis Čilinskas sakė, kad dabartiniai įstatymai elektros kainą leidžia didinti geometrinės progresijos būdu.
V.Jankauskas susirūpinęs, kad tokio keisto kainų reguliavimo mechanizmo nepradėtų taikyti ir šalies dujų ūkyje.
Pabrango ir degalai
Šilumininkus verčia nerimauti ir nestabili pasaulio naftos rinka. Jeigu pasaulyje ir toliau brangs nafta bei jos produktai, tai iškart atsilieps šilumos gamybai.
Vakar vėl brango ir automobilių degalai. „Lukoil” bei „Statoil” prekybos tinklų degalinėse Klaipėdoje litras benzino ir dyzelino pabrango 2-3 centais. Tačiau specialistai dar nekalba apie visuotinį naftos produktų brangimą.
Valerijus Rajevskis