Santykių aiškinimasis nustebino net teisėją

Rašytojas ir politikas teisme ginčijosi dėl istorinių įvykių ir savo vaidmens juose

Procesinis baudžiamosios bylos nagrinėjimo etapas, kuriame nukentėjusiesiems leidžiama užduoti klausimus teisiamajam, Vilniaus miesto pirmajame apylinkės teisme vakar virto aršiu žodžių mūšiu.

Apsišaudymas žodžiais

Teismui pratęsus vadinamosios „Durnių laivo” baudžiamosios bylos nagrinėjimą, nukentėjusiesiems europarlamentarui Vytautui Landsbergiui ir jo broliui Gabrieliui Žemkalniui, Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovui Lietuvoje, buvo suteikta teisė užduoti klausimų bestseleriu tapusios ir kontroversiškai vertinamos knygos autoriui Vytautui Petkevičiui.

Per šią apklausą V.Landsbergis ir V.Petkevičius negailėjo vienas kitam kandžių žodžių ir replikų. Išklausęs skirtingose barikadų pusėse stovinčių visai Lietuvai pažįstamų asmenybių dialogo, net teisėjas Olegas Zaicevas nesusilaikė nereplikavęs: „Ne teismas, o asmeninių santykių suvedimas”.

Teismas jau metus nagrinėja V.Petkevičiaus baudžiamąją bylą, kurioje jis kaltinamas apšmeižęs garsų tarpukario Lietuvos veikėją, architektą ir 1941-aisiais buvusį Laikinosios Vyriausybės komunalinio ūkio ministrą Vytautą Landsbergį-Žemkalnį, savo knygoje „Durnių laivas” pavadindamas jį „Hitlerio draugu”. Jau mirusio V.Landsbergio-Žemkalnio vaikai šį ir dar tris knygoje esančius teiginius pavadino šmeižtu ir kreipėsi į teisėsaugos pareigūnus.

Diplomas europarlamentarui įspūdžio nepadarė

Praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigoje pirmosiose Sąjūdžio gretose stovėję V.Landsbergis ir V.Petkevičius vakar ginčijosi dėl senų įvykių detalių. Pavyzdžiui, jie teisėjų akivaizdoje ginčijosi, kur stovėjo 1988-ųjų spalį iškeliant vėliavą Gedimino pilies bokšte. V.Petkevičius teigė, esą tada V.Landsbergis nelabai ryžtingai buvo nusiteikęs iškelti tautinę vėliavą ir V.Petkevičius tada tikinęs tai padaryti, klausdamas, kaip jie „eisią į barikadas” be vėliavos.

Kalbai pasisukus apie 1988 metais vykusį Sąjūdžio suvažiavimą, V.Petkevičius tvirtai pareiškė, kad jį pradėjo ne V.Landsbergio tėvas. Ginčas pasiekė apogėjų, kai oponentai ėmė kalbėtis apie tarpukario Lietuvoje buvusią valdžių gausą.

„Aš istoriją žinau, diplomą iš istorijos gyniau”, – teigė V.Petkevičius. V.Landsbergis į tai jam replikavo, esą diplomus gina kas kaip gali – kas ir Plechanovo akademijoje.

Šioje byloje jau apklausti visi liudytojai, kaltinamasis, nukentėjusieji. Dabar teismas turėtų paskelbti bylos medžiagą ir pereiti prie baigiamųjų kalbų, kur pasisakys prokuroras, advokatai, nukentėjusieji, po to paskutinįjį žodį tars kaltinamasis. Tikimasi, kad šie darbai bus baigti dar šią savaitę. Tada bus rašomas teismo nuosprendis.

Knyga susilaukė pasmerkimo

Žinomo lietuvių rašytojo 75 metų V.Petkevičiaus byla teismui buvo perduota daugiau nei prieš metus – pernai gegužę. Rašytojas teigia, kad šis teismo procesas jam yra skaudus ir atitraukia nuo kūrybos. Savo knygą jis vadina „politinių šaržų ir veidų galerija”, kurią rašė 8 metus ir neturėjo tikslo ką nors įžeisti.

Lietuvos rašytojų sąjungos valdyba už kontroversiškai vertinamą, tačiau bestseleriu tapusią knygą V.Petkevičių yra griežtai pasmerkusi.

Pasirodžius „Durnių laivui”, ne tik mirusio architekto artimieji, bet ir grupė dešiniosios opozicijos parlamentarų prašė Generalinės prokuratūros ištirti V.Petkevičiaus knygoje paskelbtus teiginius, kurie, jų vertinimu, neatitinka tikrovės.

Parlamentarai taip pat prašė Sausio 13-osios įvykius išsamiai tyrusią Generalinę prokuratūrą, esant pagrindui, patraukti knygos autorių baudžiamojon atsakomybėn. Jie mano, kad kai kurie knygos autoriaus teiginiai žeidžia Sausio 13-osios kovotojų už laisvę garbę ir orumą.

Už asmens apšmeižimą spaudinyje Baudžiamasis kodeksas numato baudą arba areštą, arba laisvės atėmimą iki dvejų metų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.