Paauglystės metai yra kupini įvairiausių problemų – nuo nepasitikėjimo savimi ir bendraamžių spaudimo iki mažos motyvacijos ir nuolatinės netvarkos. Tačiau jūs galite padėti savo neklaužadai paaugliui su visu tuo susidoroti.
Išvaizda. Kiek jis gali stovėti prie veidrodžio?
Viena opiausių paauglių problemų – tai kančios ir perdėtas susirūpinimas dėl savo išvaizdos. Besikeičianti figūra, neįprastose vietose besikalantys plaukai, nuolat iškylantys spuogai. Tad nėra ko stebėtis, kodėl paaugliai tiek daug laiko praleidžia žiūrėdami į veidrodį. Jeigu jaunasis žmogus nesidžiaugia tuo, ką mato veidrodyje (o dažniausiai retas kuris paauglys būna patenkintas savo išvaizda), tuomet tai gali pakirsti jo pasitikėjimą savimi.
Tėvams nederėtų laidyti juokelių, liečiančių paauglio išvaizdą – netgi tuomet, kai tai sakoma nuoširdžiai ir linksmai – nes paauglys visa tai gali priimti giliai į širdį. Taip pat klaidinga juokauti dėl to, kas paaugliui kelia nerimą, netgi jeigu jums tai atrodo pakankamai kvaila. Jis tiesiog gali būti įsitikinęs, kad plastinė chirurgija – vienintelė išeitis, galinti pagražinti jo nosį, nors visiems kitiems ji atrodo puikiai. Bandykite paaiškinti, kad kiti žmonės labai retai pastebi tuos dalykus, kurie pačiam žmogui taip įstringa ir atrodo akivaizdūs.
Kuo labiau paauglys pasitiki savimi, tuo lengviau jam susidoroti su šiomis laikinomis problemomis.
Namų ruoša. Ar sulauksite pagalbos?
Kuomet jūsų vaikas dar buvo mažas, jis mielai padėdavo jums namų ruošoje, tačiau dabar paprašiusi pagalbos, jūs atsiduriate kovos lauke.
Bandymas atsisakyti daryti bet kokius darbus – tai paauglio prigimtis. Jūs turite išmokti derėtis su savo neklaužada, nes gali būti, kad jis su mielu noru išravės sode piktžoles, tačiau jokiu būdu neplaus indų.
Taip pat reikėtų leisti atlikti darbus tuo metu ir tokiu būdu, kuris vaikui yra patogus ir priimtinas. Tai gali erzinti jus, tačiau, jeigu kas kartą nurodinėsite, kad vieną ar kitą darbą reikia atlikti būtent dabar ir būtent taip, kaip jūs norite, galite būti tikra, jog kitą kartą į savo prašymą sulauksite neigiamo atsakymo.
Kai matote, kad vaikas stengiasi, nepamirškite jam padėkoti.
Netvarka. Kada tai baigsis?
Dažni kivirčai tarp tėvų ir paauglių vyksta dėl netvarkos. Koridoriuje numestas džemperis, vonioje numestas šlapias rankšluostis ar neplautas puodukas, iš kurio prieš savaitę gerta kava, ir jame jau beaugantys pelėsiai tėvus tiesiog varo iš proto.
Tačiau prieš pradėdami reikšti nepasitenkinimą, pabandykite prisiminti savo paauglystės metus. Greičiausiai, tvarka taip pat nebuvo pats reikšmingiausias dalykas pasaulyje tuo jūsų gyvenimo tarpsniu. Paaugliai to tikrai nedaro vien todėl, kad nori paerzinti tėvus – jie tiesiog negalvoja apie tai.
Žinoma, šios problemos sprendimui kiekvieni tėvai pasirenka skirtingus būdus. Vieni nesirūpina tuo ir nevaikšto vaikui iš paskos, žiūrėdami, ką reikia sutvarkyti, išplauti ar liepti pačiam susitvarkyti, nes mano, kad toks elgesys prilygtų bendravimui su mažu vaiku. Kiti – griežtai reikalauja iš savo atžalų daugiau atsakomybės. Sprendžiant, kuris variantas geresnis, galima pasakyti tik tiek, kad be jokios abejonės pirmuoju atveju tarp tėvų ir jų paauglių kyla kur kas mažiau ginčų ir kivirčų.
Jeigu jūs pasiryžote išmokyti paauglį laikytis tvarkos, tuomet pirmiausia geriausias būdas būtų leisti jam natūraliai pajusti netvarkos pasekmes. Po truputį jis pradės suprasti, kad netvarkoje niekuomet negali būti greitai randamas reikalingas daiktas, kad nešvarūs rūbai patys savaime nenukeliauja į skalbimo mašiną. Žinoma, nesitikėkite, kad vaikas jums už tai padėkos ar pasižadės elgtis tvarkingai. Greičiau viskas bus atvirkščiai – kils didelė įniršio ir kaltinimo banga
Tačiau vieną momentą turėtumėte prisiminti! Vaiko kambarys yra jo privati erdvė, todėl jis turi teisę ją laikyti tokią, kokią nori. Tol, kol durys uždarytos, nestovėkite prie jų ir nesinervinkite.
Keletas patarimų:
·Paaiškinkite, kad visi paaugliai jaudinasi dėl to, kaip jie atrodo. Pasikalbėkite apie tai, kaip jūs jaudinotės dėl spuogų paauglystėje, ir kad dabar jokios problemos dėl to nėra.
·Kartas nuo karto sakykite paaugliui komplimentus, tačiau nepersistenkite. Prisiminkite, kad jeigu neturite ką gražaus pasakyti, geriau patylėkite.
·Venkite vartoti tokias frazes, kaip „Tu niekada nepadarai to, ko aš paprašau”, „Tu nuolatos mane nervini”, nesjaunas žmogus gali pradėti manyti, kad dėl nieko neverta stengtis.
·Stenkitės išlaikyti atvirą bendravimą. Gerbkite vaiko idėjas ir parodykite, kad jausmai gali būti išreiškiami ir be žodžių.
·Niekuomet draugų akivaizdoje neduokite vaikui tokių pastabų, kaip: „Aš tau sakiau susitvarkyti kambarį” arba „Paprastai tu šito nedėvi”.
·Stebėkite save, ar visuomet išklausote, kai paauglys jums pasakoja apie mokyklą, draugus ir pomėgius. Jeigu ne, tuomet nesistebėkite, kodėl jis jums nieko nepasakoja.
Parengta pagal BBC tinklalapio publikacijas
Paauglystės laikotarpiu manau visiems yra aktualu kaip atsikratyti spuogų. Kiek prisimenu, tai spuogai vargindavo vos ne kiekvieną, retas kuris neturėdavo spuogų brendimo laikotarpiu.