Vyriausybės lyderiams šeštadienį iškilo politinių rūpesčių, kai Škotijos nacionalistai, siekiantys nepriklausomybės nuo Didžiosios Britanijos, tapo didžiausia partija Škotijos parlamente.
Per ketvirtadienio balsavimą Škotijos nacionalinė partija (ŠNP) nutraukė leiboristų dominavimą šiame regione. Leiboristai taip pat patyrė didelių nuostolių vietos tarybų rinkimuose Anglijoje ir kiek mažiau – per rinkimus į Velso parlamentą.
Tony Blairas (Tonis Bleras), kitą savaitę turintis paskelbti, kad pasitraukia iš ministro pirmininko posto, kancleriui Gordonui Brownui (Gordonui Braunui), 56 metų škotui, kuris beveik tikrai užims jo vietą, paliks nuodų taurę.
G.Brownas turės spręsti problemą, kaip atgaivinti paramą Leiboristų partijai, kurios populiarumas smuko dėl opozicijos karui Irake, virtinės skandalų ir bendro rinkėjų nuovargio nuo šios partijos.
Dabar jam prisidės dar viena problema – kaip valdyti santykius su Škotijos parlamentu, kuriame dominuos ŠNP, pažadėjusi per trejus metus surengti referendumą dėl nepriklausomybės nuo Didžiosios Britanijos.
„Tai istorinis momentas, – sakė ŠNP lyderis Alexas Salmondas (Aleksas Salmondas). – Leiboristų partija nebeturi moralinio autoriteto Škotijai valdyti”.
G.Brownas penktadienį sulaukė geros žinios, kai vienas iš paskutinių potencialių jo varžovų pakeisti T.Blairą Leiboristų partijos lyderio ir ministro pirmininko poste paskelbė, kad pasitraukia iš kovos.
„Aš nedalyvausiu lyderio rinkimuose”, – laikraščiui „The Times” pranešė buvęs vidaus reikalų ministras Charlesas Clarke`as (Čarlzas Klarkas). Jis teigė ketinęs mesti iššūkį, bet manąs, kad partija nenori užsiimti skaldytojiškomis varžybomis.
Po šio Ch.Clarke`o sprendimo G.Brownui teks susirungti tik su vienu iš dviejų kairiojo sparno leiboristų įstatymų leidėjų.
PROTESTO BALSAVIMAS
Anglijos vietos tarybų rinkimuose opozicijoje buvę konservatoriai, atgimę prie naujojo lyderio Davido Camerono (Deivido Kamerono), laimėjo maždaug 875 tarybų vietas, leiboristams padarydami didelių nuostolių.
T.Blairas sakė, kad šie rezultatai neprimena sutriuškinimo ir tapo leiboristams „idealiu” tramplinu į kitus visuotinius rinkimus, turinčius įvykti 2009 metais.
Konservatoriai per nacionalinius rinkimus gavo 40 proc. balsų ir sustiprino savo galimybes mesti iššūkį per visuotinius rinkimus.
Leiboristai, tvirti 300 metų trunkančios Škotijos sąjungos su Anglija rėmėjai, užsipuolė ŠNP planus surengti referendumą.
G.Brownas pareiškė, kad dauguma škotų balsavo už Škotiją, kuri „išlaikytų savo teisėtą vietą Britanijoje”.
Apklausos rodo, kad dauguma škotų pasisako prieš nepriklausomybę ir kad kai kurie rinkėjai balsavo už ŠNP vien dėl to, kad išreikštų protestą prieš leiboristus.
Galutiniai rezultatai parodė, kad 129 vietų Škotijos parlamente, kontroliuojančiam tokias sritis kaip sveikatos apsauga ir švietimas, ŠNP atiteko 47, o leiboristams – 46 mandatai.
ŠNP, kuri palyginti su 2003 metų rinkimais laimėjo 20 vietų daugiau, trūko visai nedaug, kad ji užsitikrintų absoliučią daugumą.
Dabar prasidės intensyvios derybos, ir nors ŠNP turi galimybių suformuoti naują Škotijos vyriausybę, nėra jokių garantijų, kad jai pavyks tai padaryti. Leiboristai gali suformuoti koaliciją su partijomis, kurios pasisako už sąjungą su Anglija.
Rinkimus Škotijoje aptemdė trikdžiai. Rinkėjai skundėsi, kad dešimtys tūkstančių balsų buvo atmesti vien dėl to, kad žmones suglumino sudėtingi balsalapiai. Kai kuriose svarbiose rinkimų apygardose dėl kompiuterių gedimų taip pat užsitęsė balsų skaičiavimas.