Apšviesti sodą ar kiemą nėra nei itin sudėtinga, nei labai brangu. Tai padaryti padės apšvietimo specialistai, nors pasitelkę fantaziją šviesos šaltinius sode įsirengti galite ir patys. Tik prieš skubėdami į parduotuvę pirkti šviestuvų tvirtai apsispręskite, kurias sodo vietas norėtumėte apšviesti, kokio intensyvumo turėtų būti sklindanti šviesa, ar šviestuvai bus stacionarūs, ar kilnojami iš vienos vietos į kitą.
Apšvietimas neturi būti chaotiškas, pavyzdžiui, po mažą šviestuvą sklypo kampuose, vienas prie įėjimo durų, trečias, aukštas, prie suoliuko ir kažkokios neaiškios kilmės švieselės, žyminčios takelių ribas. Nereikėtų ir padauginti – šviesos neturi būti per ryškios, akinančios, trukdančios įžiūrėti kelią ar sodo teritorijoje esančius objektus.
Apšvietimo sistema turėtų įsilieti į bendrą teritorijos ekspoziciją. Jeigu abejojate savo skoniu ir kūrybinėmis galimybės, geriau kreipkitės į specialistus. Jie parengs išsamų pageidaujamos apšviesti teritorijos planą, sumontuos šviestuvus taip, kad jie papuoš, o ne subjauros sklypo landšaftą.
Šviestuvas – pagal funkciją
Dažniausiai nuosavų namų šeimininkai pageidauja apšviesti takelius, terasą, pergolę bei panašius objektus. Tam puikiai tiktų 50-120 cm aukščio neįmantrūs šviestuvai-stulpeliai. Jų skleidžiamos šviesos srauto paprastai pakanka apšviesti teritoriją metro ir didesniu spinduliu. Labai efektingai atrodo ir žemėje arba tarp akmenimis grįsto takelio elementų paslėpti plokšti šviestuvai, ypač tinkantys takelių riboms nužymėti balta ar spalvota šviesa. Jų reikia visai nedaug – tik tiek, kad į sodą įžengęs žmogus tamsoje rastų takelį, niekur nesukluptų, nesusižalotų, neįkristų į dirbtinį vandens telkinį ar pan.
Pavieniams neaukštiems objektams, pavyzdžiui, krūmams, skulptūroms ar pan. išryškinti gali būti naudojami blausią šviesą skleidžiantys prožektoriai, paprastai slepiami tarp augalų lapų, žolėje. Jie nedideli, paprasto, į akis nekrintančio dizaino ir nebrangūs. Paprastai būna įmanoma keisti tokių šviestuvų vietą.
Įsijungia ir patys
Labai populiaru sode, prie namų įsirengti šviestuvus, reaguojančius į judesius, šviesą ar tamsą. Pirmieji visada „informuos”, ar sode kas nors yra, jums nereikės apčiuopomis ieškoti kelio į namus ar šviesos jungtuko prie durų. Antrieji įsijungia sutemus ir išsijungia prašvitus. Yra netgi tokių, kurie veikia panašiu į saulės elemento principu – dieną kaupia saulės energiją, o naktį ją išskiria apšviesdamos tai, ką jūs pageidaujate. Yra šviestuvų, kuriuos galima užprogramuoti, kad automatiškai įsijungtų ar išsijungtų tada, kai jums reikia.
Šviestuvai, kuriuos reikia įjungti ar išjungti patiems, paprastai sudaro grupes, o jungtukai būna išdėstyti šeimininkui patogiose vietose, pavyzdžiui, eidami pro vartus įjungiate, o prie namo išjungiate takelius apšviečiančius prietaisus.
Jeigu sodą prižiūrite nelabai rūpestingai, čia chaotiškai auga daugybė daugiamečių medžių, neprisimenate, kada paskutinįsyk kirpote krūmus, geriausia rinktis gatvės žibintus primenančius maždaug dviejų metrų aukščio įmantrius šviestuvus. Jie puoš sodo teritoriją ne tik tamsiuoju paros metu, bet ir dieną.
Laikys ilgai
Įsirengti lauko šviestuvus nesunku. Takelių, aikštelių ribas, pavienius objektus apšviečiantys šviestuvai su kojelėmis iš neyrančios plastmasės tiesiog įsmeigiami į žemę. Prie medinio ar betoninio paviršiaus jie tvirtinami specialiais varžteliais. Aukšti žibintai parduodami su papildoma armatūra, užtikrinančia konstrukcijos stabilumą. 220 voltų įtampos elektros kabelis, paslėptas nuo sezoninio grunto judėjimo bei deformavimosi apsaugančiame plastmasiniame ar metaliniame vamzdyje, užkasamas po žeme maždaug 50-70 centimetrų gylyje.
Kiek laiko lauko šviestuvai gali būti eksploatuojami? Juk vasarą juos kaitina saulė, rudenį merkia lietus, dengia purvas, žiemą – sniegas. Jais prekiaujantys specialistai tvirtina, kad šviestuvų korpusai gaminami ir paviršiai dengiami medžiagomis, atspariomis bet kokioms oro sąlygoms. Tikinama, kad sodo šviestuvai gali laikyti ne tik kelerius metus, bet ir ne vieną dešimtmetį.