Sugrįžimas į jaunystės miestą

Kėdainių daugiakultūriame centre atidaryta žymaus Lietuvos dailininko kraštiečio Aloyzo Stasiulevičiaus tapybos darbų paroda „Kūrybos erdvė, laisva minčiai, svajonei, meilei”

Ši paroda yra labai svarbi Aloyzui Stasiulevičiui, nes Kėdainiai yra tas miestas, kurio senojoje gimnazijoje jis mokėsi. Pasak autoriaus, jo jaunystės metai prabėgo senosios Kėdainių architektūros apsuptyje: XV amžiaus Šv. Jurgio bažnyčia, nuo jos šventoriaus atsiverianti senamiesčio panorama su Kalvinų bažnyčios siluetu ir žydų sinagoga, bažnytinės apeigos: Mišios, procesijos, vestuvės, laidotuvės ir atlaidai su miniomis žmonių, vėliavomis, arkliais ir sunkiai nusakoma šventine nuotaika. Įstrigę ir kiti vaizdai: slinko frontas, sproginėjo bombos ir sviediniai. Jo akyse buvo susprogdinta naujoji Kėdainių gimnazija, ligoninė, turgavietėje gulėjo negyvi vyrai, girdėjosi svetimi keiksmažodžiai.

Autoriui visada buvo labai svarbi krašto istorija. Gimnazistas būdamas yra nupiešęs Kėdainių gimnazijos pastatus, ir jau tada Aloyzas buvo vadinamas dailininku.

Taigi ši paroda – tai autoriaus sugrįžimas į savo jaunystės miestą. Pristatydama A.Stasiulevičių dailėtyrininkė dr. Nijolė Tumėnienė pažymi, kad jį visada galime atpažinti iš Vilniaus senamiesčio motyvų interpretacijos ir individualaus, nepaprastai muzikalaus jo stiliaus. Kaip XX amžiaus tapytojas jis linkęs kurti paveikslų ciklus, suteikiančiais sparnus mąstyti konceptualiai.

Kėdainiuose eksponuojamoje parodoje galime pamatyti darbus iš ciklų „Kristaus kančios istorija”, „Žvaigždynų ciklas”, „Miesto panoramos” bei „Muzikinis”. Įdomu, kad architektūros stilių ciklas susipina su muzikiniu, nes abiejuose dailininkui yra labai svarbus ritmo pradas. A.Stasiulevičius – miesto dainius. Jo nedomina medžiai, žmonės, miesto gyvenimo atributai. Jis tapo tik architektūrą visuotinėje erdvėje.

Per parodos atidarymą buvo pristatytas ir Vilniaus dailės akademijos leidyklos parengtas bei išleistas autoriaus tapybos albumas. Jame reprodukuota beveik šimtas tapytojo kūrinių, atspindinčių svarbiausius jo kūrybos tarpsnius. Išsamiame dailėtyrininkės dr. N.Tumėnienės straipsnyje „Vilniaus miesto vizija” analizuojama dailininko kūrybos raida, jo tapybos muzikalumas, kolorito, motyvų prasmės. Svarbiausi tapytojo meninės veiklos faktai pateikti knygos prieduose. Leidinyje rasime ir nuoširdų paties dailininko pasakojimą apie savo kūrybos erdvę, laisvą minčiai, svajonei ir meilei.

Knygos kūrėjai: sudarytoja Aušra Poškutė, tekstų autoriai N.Tumėnienė, A.Stasiulevičius, dailininkė Sigutė Chlebinskaitė, redaktorė Teresė Valiuvienė, recenzavo Ingrida Korsakaitė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.