Rusijos finansinio bumo „netolimoje ateityje” laukia skausminga pabaiga, perspėjo įtakingas Londono bankininkas su didele patirtimi Rusijoje, praneša „The Financial Times”.
Po septynerių metų augimo Rusija priartėjo prie kreditų, daugumos iš užsienio rinkų skatinamos plėtros pajėgumų ribos, pareiškė „Barclays Capital” pirmininkas Hansas Jorgas Rudlofas (Hans-Joerg Rudloff).
„Tai ilgoje perspektyvoje neišlaikomas bumas ir turiu perspėti žmones… ateityje bus nuosmukių. Bus daugiau sunkumų”, – sakė H. J. Rudlofas Rusijos ekonomikos forume Londone.
Nors dauguma bankininkų nepritarė jo prognozėms, kiti prisiminė, jog Rusijos rinkos rimtų nuosmukių neišgyveno nuo 1998 metų ir jau gali būti pasiruošusios korekcijai.
Bankų kreditai Rusijoje pernai išaugo daugiau nei 30 proc., o mažmeninis skolinimas padidėjo 90 proc.
H. J. Rudlofas sakė: „Finansų rinkos visada reaguos agresyviau… Nėra jokio lengvo nusileidimo po tokių milžiniškų apdovanojimų ir… sakyčiau, kad pastaruosius septynerius metus grąža iš esmės buvo pernelyg didelė ir… dabartinis bumas artimiausioje ateityje bus nubaustas pernelyg daug”.
H. J. Rudlofo žodžiai svarbūs, nes jis iš esmės buvo prezidento Vladimiro Putino valdymo metu vykusių ekonomikos pasikeitimų rėmėjas. Jis turi Kremliaus pasitikėjimą ir yra „Rosneft” valdybos narys.
Ekspertas pažymėjo, jog prognozuojamas nuosmukis neišves Rusijos iš ilgalaikės ekonomikos plėtros kelio, jei šalis tęs tarptautinę ekonomikos integraciją.
Jis taip pat sukritikavo Vakarų kritikus, kurie skundžiasi dėl per didelio Rusijos valdžios kišimosi į ūkį, sakydamas, jog ekonomikos plėtra įmanoma tik stabilumo sąlygomis.
Valstybės intervencija suvaidino esminį vaidmenį po Antrojo pasaulinio karo plėtojant Vokietijos ir Prancūzijos ekonomikas. Visa Rusija dabar gauna naudos iš „nepaprasto ekonomikos augimo”.
Rusijos „Alfa Bank” vyriausioji ekonomistė Natalija Orlova teigė, jog H. J. Rudlofo nerimas yra per didelis. Nors mažmeninis skolinimas sparčiai auga, tai yra nedidelės bazės augimas, nes mažmeninės paskolos sudaro vos 8 proc. bendrojo vidaus produkto. „Kai kuriems bankams gali kilti problemų, tačiau vargu ar jos atsilieps visai bankininkystės sistemai”, – sakė ji.