Ne paslaptis – norėti maža. Reikia dar ir pinigų. Jeigu jų turite arba bent jau žinote, kaip gauti, pamąstykite, kas jums geriau. Jei nenorite jokių rūpesčių, galite pasisamdyti tarpininką, kuris sutvarkys visus dokumentus, atliks reikiamus darbus ir per sutartą laiką įteiks namo raktus. Tai realu, tik gerokai brangiau. Jei ketinate kai kurių darbų imtis patys, apsišarvuokite kantrybe ir pasidomėkite, nuo ko pradėti. Bet kuriuo atveju darbų seką ir dokumentų tvarkymo formalumus savininkas turėtų išmanyti, nes per didelis pasitikėjimas net gerą vardą puoselėjančia bendrove gali daug kainuoti.
Statyti – tik gavus leidimą
Jeigu jums siūlomas sklypas, pravartu pasidomėti, ar tikrai ant jo galima statyti gyvenamąjį pastatą, ar žemės paskirtis – namų valda. Bet kuris teisininkas patars: negavę leidimo statyti geriau nė nepradėkite darbų. Nors neteisėtų namų vis dar iškyla – tik vieną dieną jie tikrai bus pradėti griauti. Leidimą statyti išduoda Apskrities viršininko administracija arba savivaldybės administracijos direktorius. Verta pasidomėti ir teritorijų planavimo dokumentais – išsiaiškinsite, ar bus lengvai prieinamos komunikacijos, ar neketinama tiesti naujų kelių. Sužinosite ir teritorijos užstatymo planus bei kitą informaciją, kuri ateityje galėtų tapti jums netikėtu nemalonumu – pavyzdžiui, būtų užstojamas gražus vaizdas.
Jei ketinate statyti namą soduose, žinokite, kad ten leidžiami tik vienaaukščiai pastatai su mansardomis. Numatytoje vietoje neturi būti jokio gyvenamojo namo, kitaip tektų atlikti sklypų atskyrimo procedūrą, o tai gali užtrukti ir iki metų.
Turėdami tinkamą vietą statyti jau galite kreiptis į savivaldybę ir prašyti išduoti projektavimo sąlygų sąvadą. Jame bus nurodytos visos sąlygos, kurių privalu laikytis projektuojant namą. Šie darbai gali trukti vieną ar du mėnesius, o mieste – iki pusės metų. Gavus sąvadą jau reikėtų ieškotis architekto. Nors šiuo etapu galima elgtis ir priešingai – patikėti rūpintis sąlygų sąvadu pasirinktam architektui. Ar sunku bus gauti sąlygas, ar jos sudėtingos, priklausys nuo sklypo vietos specifikos. Jei ji draustinyje, šalia geležinkelio, prie aukštos įtampos tinklų ar vandens telkinių, – sudėtingiau. Jeigu namą numatoma statyti arti gretimo sklypo ribų, reikia ir kaimynų sutikimo.
Kitas etapas – pasidaryti topografinę nuotrauką. Tai vėl gali užtrukti kelis mėnesius. Kaina – paprastai sutartinė, priklauso nuo sklypo dydžio.
Prieš klojant pamatus ir montuojant valymo įrenginius būtina ištirti gruntą. Nelengvas etapas – galimybių derinimas su elektros tinklais.
Jeigu sklype išvis nėra nutiesta elektros arba per menkas jos galingumas, gali tekti pakloti ir iki kelių šimtų tūkstančių litų.
Kai jau turėsite kadastro pažymą, kurioje nurodyta, kad sklypas – namų valdos paskirties, kitų žemės savininkų leidimą statyti, sklypo topografinę nuotrauką, grunto geologinį tyrimą, žemės ribų planą arba gretimų sklypų savininkų sutikimą dėl statybų, galima pradėti projektavimo darbus. Tada, kai prie minėtų dokumentų pridėsite namo projektą ir suprojektuotus tinklus, viską teks suderinti Miesto plėtros departamento taryboje. Jei viskas bus gerai, gausite statybų leidimą. Sudarant statybos sutartis viena svarbesnių užduočių yra susitarti dėl tinkamos atsiskaitymo už atliktus darbus sistemos. Čia reikėtų numatyti ne tik terminus, kainą, bet ir įvairius galimus pakeitimus. Kaip bus skaičiuojama, jei tai – užsakovo iniciatyva, ir kaip, jeigu statybininkai reikalauja papildomų lėšų už medžiagas ar darbus. Užsakovas gali reikalauti, kad darbų sąmata būtų galutinė ir nekintama. Jeigu naujų darbų atsiranda rangovo iniciatyva, jis pats turėtų padengti visas papildomas išlaidas.
Teisininkai dar pataria vieną dalį suderėtų pinigų sumokėti baigus statinį, o kitą – kai jis bus įteisintas įstatymų nustatyta tvarka. Taip bus galima pareikalauti ištaisyti iškart nepastebimus defektus. Jei patys mažai nutuokiate apie statybas, geriau pasisamdykite specialistą, kad jis prižiūrėtų darbus.