15-ai šalies mastu vykdomų sveikatos programų šiemet iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto skiriama 216,3 mln. litų. Tai skatina gydymo įstaigas kuo anksčiau ir tiksliau diagnozuoti ligas.
Vaikų krūminių dantų dengimo silantais programa vykdoma nuo 2004 metų, dabar pagal ją 5-13 metų vaikų krūminiai dantys dengiami dantų ėduonies profilaktikai skirtomis medžiagomis – silantais. 2004-aisiais pradėta įgyvendinti ir vaikų sveikatos priežiūros mokyklose finansavimo progama, kurios tikslas – padėti mokiniams saugoti ir stiprinti sveikatą, taip pat ligų ir traumų profilaktika.
Prieš trejus metus pradėta gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencijos programa. Profilaktiškai dėl gimdos kaklelio vėžio 2004-2006 metais buvo ištirta apie 294 tūkst. moterų (39 proc. visų 30-60 metų moterų, kurioms ir skirta ši programa). Per tą laikotarpį 189 moterų citologiniame gimdos kaklelio tyrime buvo nustatyta vėžio požymių, o 3223 moterų – ikivėžinė būklė, ir laiku imtasi atitinkamo gydymo.
Nuo 2005 metų jau įgyvendinama ir krūties vėžio prevencijos programa. Pernai pagal šią programą mamografiniai tyrimai buvo atlikti 48 tūkst. moterų nuo 50 iki 69 metų.
Tais pačiais metais pradėta finansuoti širdies ir kraujagyslių ligų prevencijos programa, kurios tikslas – sumažinti sergamumą širdies ir kraujagyslių ligomis (krūtinės angina, miokardo infarktu, smegenų išemija, insultu, periferinių arterijų tromboze), atrinkti sergančiuosius ateroskleroze ar cukriniu diabetu, kurie dar nejaučia sveikatos sutrikimų, siekiant užkirsti kelią šių ligų raidai. Pernai pagal šią programą paslaugos buvo suteiktos 21 tūkst. pacientų.
Pagal Nacionalinę imunoprofilaktikos programą nuo 2005 m. perkama tuberkuliozės, kokliušo, difterijos, stabligės, poliomielito, tymų, raudonukės, pasiutligės, B hepatito ir kitos Pasaulio sveikatos organizacijos reikalavimus atitinkančios vakcinos.
Vyrų priešinės liaukos vėžio prevencijos programa startavo 2005 metų pabaigoje. Jos paskatinti pernai pasitikrino daugiau kaip 98 tūkst. vyrų. Iš jų beveik 4 tūkstančiams vyrų po pirminių tyrimų (kraujo tyrimų, rodančių prostatos specifinio antigeno – PAS – koncentraciją kraujuje) buvo atlikta priešinės liaukos biopsija, leidžianti patvirtinti arba paneigti prostatos vėžio diagnozę. Taip pernai buvo nustatyti 1406 vėžio atvejai. Tikėtina, kad daugelis pacientų, kuriems buvo diagnozuota ši liga, pasveiks, nes nustačius ankstyvųjų stadijų vėžį jo gydymas kur kas efektyvesnis.
Nuo 2003 m. gydymo įstaigoms papildomai skiriama lėšų, jei gydytojai laiku pastebi onkologines ligas. Pernai ankstyvosios stadijos vėžys buvo nustatytas 2385 žmonėms. Už kiekvieną tokį atvejį iš PSDF biudžeto gydymo įstaigai skiriama 1000 litų, tad įstaigos už onkologinį budrumą 2006 m. gavo 2,38 mln. litų. Taip gydytojai skatinami kuo anksčiau diagnozuoti onkologines ligas.
Prieš trejetą metų gydymo įstaigos pradėtos finansiškai skatinti ir už kraujo krešumo būklės ištyrimą, o nuo 2005-ųjų skatinamųjų paslaugų sąrašas dar pasipildė: papildomai mokama už glikozilinto hemoglobino nustatymą, nėščiųjų sveikatos priežiūrą, vaikų iki 1 metų bei neįgaliųjų sveikatos priežiūrą, moksleivių parengimą mokyklai, slaugos personalo procedūras namuose bei būtinąją medicinos pagalbą gyventojams, neįrašytiems į pirminės sveikatos priežiūros įstaigos aptarnaujamų gyventojų sąrašą.