Pasaulio banko vadovas Paulas Wolfowitzas (Polas Vulfovicas) ketvirtadienį atšaukė savo kalbą, kurią planavo pasakyti konferencijoje sveikatos klausimais.
Tuo tarpu banko vykdomųjų direktorių valdyba vėlai vakare susirinko į susitikimą aptarti šią su skurdu kovojančią finansų instituciją paralyžiavusio skandalo, susijusio su P.Wolfowitzo gyvenimo draugės paaukštinimu.
Susitikimas surengtas kitą dieną po audringo P.Wolfowitzo pasitarimo su aukštas pareigas užimančiais banko darbuotojais, kurio metu vienas iš dviejų pagrindinių jo pavaduotojų, vykdomasis direktorius Graeme’as Wheeleris (Gremas Vyleris) iš Naujosios Zelandijos, tiesiogiai pasakė banko vadovui atsistatydinti.
24 vykdomųjų direktorių valdybos susitikime buvo nuspręsta atidėti galutinio sprendimo dėl P.Wolfowitzo vaidmens skandale priėmimą ir pavesti etikos komitetui ištirti kai kuriuos su šiuo reikalų susijusius klausimus.
Po susitikimo valdyba pranešė, kad buvo sutarta dėl procedūros, leisiančios greitai išspręsti šį reikalą.
„Vykdomieji direktoriai sutarė dėl proceso, kaip skubiai, efektyviai ir tinkamu būdu išspręsti susidariusią padėtį”, – nurodė valdyba savo dviejų puslapių pareiškime, parašytame painia biurokratine kalba.
Valdyba informavo, kad susitikime buvo aptarti klausimai, susiję su interesų konfliktu bei galimu personalo taisyklių pažeidimu.
Šaltiniai Pasaulio banko valdyboje sakė, kad jos nariai laikosi skirtingų pozicijų dėl skandalo. Jungtinių Valstijų vadovaujama stovykla, kuriai priklauso ir kelios Azijos valstybės, remia P.Wolfowitzą, nepaisydamos keliamų klausimų dėl jo vadovavimo ir raginimų jam atsistatydinti.
Kai kurios Europos šalys išreiškė būgštavimų, kad šis skandalas sumažino pasitikėjimą banku.
Banko personalo asociacija, griežtai reikalaujanti P.Wolfowitzo pasitraukimo, prieš susitikimą paragino valdybą, kuri paprastai dirba už uždarų durų, sprendimą šiuo klausimu priimti viešai.
„Darbuotojai nori išgirsti iš jų, kokiu būdu šis reikalas bus greitai išspręstas”, – nurodė personalo asociacija.
Asociacija taip pat paragino darbuotojus ryšėti mėlynus kaspinus „kaip mūsų besitęsiančios kovos už geresnį Pasaulio banko valdymą simbolį”.
Tuo tarpu P.Wolfowitzas vengė dėmesio ir nepasirodė Pasaulio banko grupei priklausančios Tarptautinės finansų korporacijos, užsiimančios privačių įmonių finansavimu, organizuotoje konferencijoje sveikatos klausimais bei atšaukė kiekvieną penktadienį vykstantį susitikimą su kitais banko vadovybės nariais.
„Paulo Wolfowitzo vardu atsiprašau už tai, kad jis negalėjo atvykti”, – konferencijos dalyviams sakė Tarptautinės finansų korporacijos vadovas Larsas Thunellas (Larsas Tunelas), tačiau nepaaiškino, kodėl Pasaulio banko vadovas nepasirodė.
P.Wolfowitzas leido aiškiai suprasti, kad neketina atsistatydinti dėl skandalo, kilusio paaiškėjus faktams, kad jis prisidėjo prie to, jog banke dirbančiai jo gyvenimo draugei Shahai Rizai (Šahai Rizai) buvo gerokai padidinta alga ir ji buvo paaukštinta tarnyboje prieš tai, kai 2005-aisiais dėl galimo interesų konflikto ji buvo laikinai paskirta dirbti į Valstybės departamentą.
Praėjusią savaitę P.Wolfowitzas atsiprašė, sakydamas, kad padarė klaidą tvarkydamas šį reikalą, nes buvo „nežinomuose vandenyse”, naujokas šiame darbe.
Baltieji rūmai ketvirtadienį pakartojo, jog remia P.Wolfowitzą, kurį į Pasaulio banko vadovo postą pasiūlė prezidentas George’as W.Bushas (Džordžas V.Bušas).
Jungtinės Valstijos turi didžiausią Pasaulio banko akcijų skaičių – joms priklauso 16,4 proc. visų balsų. Antra didžiausia akcininkė yra Japonija, turinti 7,9 proc. balsų. Svarbiems sprendimams priimti būtini 85 proc. balsų, o JAV turimo balsų skaičiaus pakanka blokuoti bet kokį svarbesnį sprendimą.
Įtakingi Demokratų partijos įstatymų leidėjai pareikalavo, kad P.Wolfowitzas atsistatydintų, pareiškę, kad jo veiksmai sudavė rimtą smūgį kovos su korupcija besivystančiose šalyse kampanijai, kuri buvo vienas svarbiausių jo kadencijos tikslų.