Kuo naudingas beržas

Beržas – labai naudingas medis. Ir ne tik žmogui. Ant beržo gyvena vaistams naudojamos kerpės, grybai, pintys. Beržo šaknimis maitinasi raudonikiai, paberžiai, ūmėdės. Tupėdama berže mėgsta skaičiuoti metus gegutė.

Sula tausoja organizmą

Balandis – beržo sulos tekinimo mėnuo. Šviežios beržo sultys yra stiprus organizmą valantis, šlapimo išsiskyrimą skatinantis gatavas vaistas. Labai svarbu yra tai, kad beržo sultyse esančios medžiagos yra labai panašios į žmogaus ląstelių koloidinius tirpalus, todėl tausoja organizmą, neišplauna kalio, natrio, kalcio.

Sulos reikia gerti po 2 litrus per dieną ne mažiau kaip 30 dienų. Labai patogu jos prisišaldyti plastikiniuose buteliuose, kad užtektų.

Seniau sulą raugindavo. Tam reikia prileisti sulos pilną kubilą, įmesti į jį riekę ruginės duonos ir ant viršaus užpilti apie 5 cm storio avižų sluoksnį. Pridengti plona drobule. Avižos sudygsta ir sudaro apsauginį sluoksnį, po kuriuo sula surūgsta. Ji įgauna balzganą atspalvį ir saldžiarūgštį skonį.

Rauginta sula yra labai gaivus, jėgas atstatantis, gerinantis virškinimą gėrimas. Ypač tinka sunkiai dirbantiems žmonėms atsigerti. Seniau būdavo patiekiama talkininkams po sunkių pavasario darbų: arimo, sėjos, mėšlavežio. Labai tinka sportininkams, dažnai ir gausiai pirtyje prakaituojantiems, persirgusiems infekcijas žmonėms. Atkuria mineralinių medžiagų pusiausvyrą kraujuje. Raugintoje suloje esančios bakterijos ir grybeliai turi daug B grupės vitaminų. O žmogus labai lengvai pasisavina vitaminus iš rūgimo metu užaugusių mikroorganizmų tiesiog juos suvirškindamas.

Pumpurai gydytojai

Reikėtų pasirinkti ir beržo pumpurų. Jie renkami surišant šluotas iš miškų grioviuose augančių berželių šakelių. Šluotos padžiaunamos tamsioje palėpėje ir džiovinamos. Kai jau gerai išdžius, nukuliami pumpurai. Laikomi sandariame inde. Beržų pumpuruose esančios dervinės medžiagos dirginančiai veikia inkstus, todėl dažniausiai jų arbata geriama šlapimo išsiskyrimui skatinti.

Arbatą iš beržo pumpurų žiupsnelio, užplikyto termose dviem stiklinėmis verdančio vandens, galima gerti ir nuo stipraus kosulio.

Tačiau didžiausią naudą gausime beržų pumpurus ruošdami su alkoholiu. Jei dar pasirinksime saują topolio pumpurų, keletą pienių šaknelių, kokias tris geltonosios žiognagės šakneles ir visą šitą mišinį užpilsime puslitriu degtinės, palaikysime tamsioje vietoje dvi savaites, turėsime vaistą nuo skrandžio ir kasos veiklos sutrikimų. Tiesiog reikia gerti po arbatinį šaukštelį antpilo su puse stiklinės vandens tris kartus per dieną prieš valgį.

Vandeniu praskiestą antpilą galima naudoti ir išoriškai: trinti skaudamus sąnarius, dėti kompresėlius ant sumušimų, patinimų.

Beržų pumpurų saują ir porą šakelių kadugio užpylus 5 litrais verdančio vandens, pavirinti ant mažos ugnies 10 min., supilti į vonelę kojoms ir pamirkyti kojas vakarais. Galima įpilti porą šaukštų ricinos aliejaus. Suminkštins nuospaudas, palengvins kraujagyslių sutrikimų, grybelinių pažeidimų gydymą. Atgaivins, kaip ranka nuims nuovargį.

Nusilpusiems – kerpės

Ant senesnių beržų auga kerpės briedragūnės – Lichnes. Tai parazituojantys sugyventiniai: grybas ir melsvadumblis. Tai gliukano, mineralinių, organinių medžiagų, riebalų sandėliukas, kurio gėrybes verta sunaudoti.

Surinkus padžiovinti ir laikyti drobiniame maišelyje. Puikus maisto papildas nusilpusiems, po chemoterapijos, spindulinio gydymo, operacijų, viduriavimo. Ypač tinka kamuojamiems sąnarių skausmo, stuburo išvaržų, nervų išsekimo.

Du valgomuosius šaukštus kerpių užplikyti termose 1 litru verdančio vandens, gerai išmaišyti ir tuojau pat nusunkti. Vandenį išpilti lauk. Kerpes vėl sudėti į termosą, dar kartą užplikyti 1 litru verdančio vandens, palaikyti 10 min, kad pritrauktų. Gerti po pusę stiklinės keletą kartų per dieną, kol sunaudosite visą paruoštą kiekį.

Lapai šalina gleives

Iki Sekminių reikia prisirinkti beržų lapų. Tai puikus vaistas nuo druskų, akmenėlių susidarymo organizme. Beržų lapai turi daug kvapniųjų medžiagų – fitoncidų, kurie naikina daugelį ligas sukeliančių bakterijų ir virusų. Todėl jau vien buvimas beržyne palankiai veikia plaučių ligomis sergančius žmones, o arbata iš poros šaukštų jaunučių beržo lapelių, termose užplikytų litru verdančio vandens, padės pasišalinti iš organizmo nereikalingoms gleivėms, su kuriomis kartu mus paliks ir milijardai mūsų sveikatos priešų – mikrobų.

Juodasis grybas ir pintis

Ant beržo, – o gal reikėtų sakyti kartu su beržu, – auga vienas nuostabiausių vaistinių darinių – beržo juodasis grybas, arba čaga (Inonotus obliquus). Tai puikus organizmą stiprinantis ir nuo seno onkologinėmis ligomis sergantiems žmonėms padedantis gamtinis vaistas. Grybas nukapojamas nuo beržo. Nešantis namo, reikia grybo gabaliuku braukyti per beržų kamienus, kad kuo daugiau jo pasėtume, nes dabar pasitaiko vis rečiau.

Išdžiovinamas ir laikomas sandarioje dėžutėje. Reikia atsiminti, kad net visiškai išdžiūvęs jis išlieka gyvas, todėl geriau paruošti visą surinktą grybą iš karto. Užpilti ant susmulkinto grybo tiek šalto virinto vandens, kiek jis pats sveria, pamirkyti per naktį. Grybą dar pasmulkinti, pavirinti tame pat vandenyje, kuriame mirko, tris minutes, ataušinti ir užpilti tiek medicininio spirito, kiek sveria grybas su vandeniu. Laikyti tamsiame butelyje. Naudoti tinka po trijų savaičių. Gerti po 20 lašų 3 kartus per dieną po valgio su vandeniu. Tinka jėgoms atgauti, vėžinių, infekcinių ligų profilaktikai.

Ant beržo auganti paprastoji pintis – Fomes fomentarius – viena iš reikalingiausių ruošiant įvairius žolinius vaistus. Ją reikia išdžiovinti, susmulkinti, laikyti labai sandarioje dėžutėje. Įmaišyta į žolelių arbatas, ji sugeria lakiąsias medžiagas – fitoncidus. Todėl žolelės išsaugo daugiau veikliųjų savybių, būna kvapnesnės.

Prisiruoškime vantų

Iki Joninių reikia paruošti šeimai beržinių vantų. Dažnai manęs klausia: ką pilti ant įkaitusių pirties akmenų kvapniam garui išgauti. Mano nuomone, pirtyje ant akmenų geriausia pilti švarų vandenį ir vanotis beržinėmis vantomis. Nuo išmirkusių vantų pasklis pakankamai gaivaus kvapo. Beržinės vantos nepakeis jokios eukaliptinės ar tuo labiau sintetiniai kvapnūs aliejai. Bet kad tingime pasidaryti patys, todėl lekiame pirkti, kas tik po ranka pakliuvo.

Balandis – bobausių ir briedžiukų mėnuo. Tai stebuklingi, daugialąstelinį kūną turintys aukšliagrybiai, kurie gamina ypatingą organinį junginį usninę rūgštį. Savo poveikiu ši primena antibiotikus. Be to, aukšliagrybiai sintezuoja gliukanus ir mananus, labai reikalingus mūsų ląstelių stangrumui palaikyti.

Pasinaudokime gamtos sukurtais produktais ir juos susirinkime. Geriausias vaistas yra tinkamas maistas. O juk pavasariniai grybai yra dar ir delikatesas.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.