Injekcijas keičia geriamieji vaistai

Ar tiesa, kad onkologinės ligos jau gydomos vien tik tabletėmis?

Į šį klausimą atsako Kauno medicinos universiteto Onkologijos klinikos gydytoja Edita Juodžbalienė.

Kasmet milijonai žmonių išgirsta diagnozę – vėžys. Po beveik 60 metų, kai buvo išrastas pirmasis priešvėžinis preparatas, šiandieninė medicina suteikia vilties visiškai pasveikti ir gyventi visavertį gyvenimą gydymo metu.

Mokslininkai daugelį metų ieškojo naujų onkologinių susirgimų gydymo metodų. Daugiausia darbų atlikta ieškant kovos metodų su dažniausiomis pasaulyje onkologinėmis ligomis, tokiomis kaip krūties bei storosios žarnos vėžys. Vienas didžiausių pasiekimų, kuris jau taikomas medicinos praktikoje – tai chemoterapija tabletėmis.

Pastaraisiais dešimtmečiais onkologinėmis ligomis sergantys žmonės buvo gydomi intravenine chemoterapija, kuri sukelia daug nepageidaujamų reiškinių: pykinimą, vėmimą, plaukų slinkimą. Šiandien mokslas siūlo naujų gydymo metodų ir vaistų, kurie ne tik efektyvūs, bet ir mažiau toksiški. Vienas tokių – nauja tabletinė chemoterapija arba kitaip vadinama oralinė chemoterapija krūties ir žarnyno vėžiui gydyti.

Gydymas šia chemoterapija ligoniams suteikia galimybę ne tik patogiau jaustis. Šie vaistai prailgina gyvenimo trukmę, sustabdo naviko augimą ir sukelia mažiau šalutinių reiškinių. Gerų gydymo rezultatų sulaukiama šį metodą pritaikius ir po ilgalaikio vėžio gydymo kitais chemoterapijos būdais: mažėja navikas, sumažėja piktybinių darinių sukelti skausmai. Gydymas gerai toleruojamas: neslenka plaukai, pacientai patiria mažiau virškinamojo trakto sutrikimų.

Geriamieji vaistai idealiai tinka palaikomajai chemoterapijai. Tai ypač svarbu, jei liga pažengusi ar ligonis yra vyresnio amžiaus. Be to, šis metodas yra labai patogus, nes išvengiama intraveninių injekcijų.

Gydymas ligoninėje atitraukia ligonį nuo jo įprastos aplinkos, daugelį gąsdina dažnos injekcijos į raumenis ar venas. Jei ligonis galėtų būti gydomas geriamais vaistais, beveik keturis kartus sumažėtų vizitų pas gydytojus, jis neatitrūktų nuo savo šeimos, įprastų pomėgių ir darbų. Kaip rodo atlikti farmakoekonominiai paskaičiavimai, peroralinis gydymas yra pigesnis nei stacionarinis.

Atliktų tyrimų duomenimis, net aštuoni iš 10 onkologinių ligonių rinktųsi gydymą geriamaisiais vaistais. 84 proc. ligonių, kurie buvo gavę dvejopą chemoterapiją, leidžiamą į veną ir tabletėmis, norėjo tolesnio gydymo būtent geriamaisiais vaistais.

Ne vieną dešimtmetį vėžio gydymui vartojami įvairūs hormoniniai preparatai. Šiandien ligoniams, kuriems diagnozuotas krūties, gaubtinės žarnos, kiaušidžių, plaučių, smegenų piktybiniai navikai, taip pat skiriami geriamieji citostatikai. Chemoterapija gali būti skiriama ir po radikalios operacijos profilaktiniu tikslu, siekiant apsaugoti ligonį nuo tolesnio ligos atsinaujinimo.

Prognozuojama, jog per artimiausią dešimtmetį oralinių vaistų nuo vėžio paklausa išaugs penkis kartus ir sudarys ketvirtadalį visų medikamentų, skiriamų onkologiniams susirgimams gydyti.

Neseniai ES patvirtinus pooperacinį chemoterapijos gydymą tabletėmis, kasmet jis galės būti skiriamas apie 55 tūkstančiams pacientų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.