Aviatoriai stojo į kovą su pasiutlige

Specialistai nepataria naminių gyvūnų šerti miškuose rastais jaukais su vakcina nuo pasiutligės

Pamiškėse gyvenantys Panevėžio apskrities gyventojai šiomis dienomis stebi neįprastą reginį. Virš miškų skraidantys orlaiviai mėto laukiniams gyvūnams skirtus degtukų dėžutės dydžio jaukus su oraline vakcina nuo pasiutligės. Pagal instrukciją į kvadratinį kilometrą turi patekti nuo 15 iki 20 šios vakcinos dozių.

Gyventojai perspėjami, kad iš lėktuvų mėtoma vakcina nuo pasiutligės naminiams gyvūnams nepavojinga, ji skirta būtent laukiniams žvėrims. Todėl rinkti miškuose išmėtytus briketus ir šerti jais naminių gyvūnų, norint apsaugoti juos nuo pasiutligės, nepatariama.

Apima visą šalį

Panevėžio apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Valdemaras Kontautas LŽ teigė, jog kovo pabaigoje vakcinuoti miško žvėris pradėta visoje Lietuvoje. Jaukų su skiepais nuo pasiutligės Lietuvai parūpino Europos Sąjungos (ES) PHARE programa, jais manoma nubarstyti visos šalies miškus. Planuojama, kad šį pavasarį miškuose bus išmėtyta 6 mln. vienetų jaukų. Jie bus mėtomi iš vakcinavimo programos konkursą laimėjusios bendrovės „Klaipėdos avialinijos“ orlaivių.

Jaukai su vakcina jau išmėtyti Klaipėdos ir Šiaulių apskrities miškuose, šiuo metu tai daroma Panevėžio apskrityje, vėliau darbai vyks Utenos, Vilniaus ir kitose šalies apskrityse.

Kontautas pabrėžė, kad vakcinuoti vien mūsų miškų žvėris nebūtų prasmės, todėl ES finansuoja analogišką žvėrių oralinę vakcinaciją kaimyniniuose Latvijos, Estijos, Rusijos Kaliningrado srities ir Baltarusijos miškuose.

Efektyvi priemonė

Kontauto teigimu, šie metai jau antri, kai šalies miškuose vykdoma ES finansuojama laukinių žvėrių vakcinacija. Pernai Lietuvos miškuose išmėtyta daugiau nei 2 mln. vienetų jaukų su vakcina nuo pasiutligės. Ištyrus po vakcinacijos medžiotojų sumedžiotus žvėris paaiškėjo, jog pusė iš jų buvo vakcinuoti – t.y. suėdę jauką.

Pasak Kontauto, degtukų dėžutės dydžio jauko viduje yra plastmase dengta vakcina, iš viršaus padengta žuvies apvalkalu. Žvėris privilioja žuvies kvapas, griebę jauką jie susižaloja dantenas, o per kraują vakcina patenka į organizmą.

Žada išguiti ligą

Pasak veterinarijos specialisto, oraline vakcina ES yra numačiusi vakcinuoti mūsų miškų žvėris penkerius metus. Pastebėta, kad po pirmojo vakcinavimo etapo, vykdyto praėjusiais metais, pasiutligės atvejų šalyje sumažėjo. 2006-aisiais Panevėžio apskrityje būta 154 pasiutligės atvejų. Šia nepagydoma liga užsikrėtė 8 galvijai, 11 kačių, 9 šunys, 35 lapės, 65 usūriniai šunys, 22 kiaunės. Šiųmečiai skaičiai rodo, kad po pernykštės vakcinacijos situacija dėl pasiutligės plitimo gerokai pagerėjo – per pirmąjį šių metų ketvirtį Panevėžio apskrityje užfiksuota vos 19 pasiutligės atvejų. Galima tikėtis, kad po penkerių vakcinavimo metų pasiutligė iš Lietuvos miškų bus išguita.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Aplinkosauga su žyma , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.