Saugumo vadovui vėl kuriama pirtis

Parlamentarai ieško būdų, kaip iš posto pagaliau atstatydinti Valstybės saugumo departamento vadovą Arvydą Pocių. Yra vilčių, kad jų iniciatyvą palaikys ir prezidentas, pirmiau tikinęs, jog daugiau jokių dekretų dėl Pociaus nebus.

Po Velykų, ketvirtadienį, į plenarinį posėdį susirinkę parlamentarai dar kartą grįš prie Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo Arvydo Pociaus ateities klausimo. Balsavimas turėtų atsakyti, ar bus bandoma jį dar kartą atleisti iš pareigų. Taip vakar nusprendė Seimo valdyba, prie šio klausimo ketinanti grįžti ateinantį trečiadienį.

Parlamento vadovas Viktoras Muntianas po posėdžio sakė, kad Seimas turi ieškoti būdų, kaip įgyvendinti praėjusių metų pabaigoje priimtą Seimo nutarimą, kuriuo buvo pritarta VSD veiklą tyrusio Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadoms ir konstatuota, kad Pocius toliau negali vadovauti departamentui.

Svarstys išvadą

LŽ jau rašė, kad trečiadienį Seimo Etikos ir procedūrų komisija (EPK) konstatavo, jog Seimas neturi pagrindo grįžti prie VSD vadovo atleidimo klausimo, esą buvo atliktos visos procedūros.

Tad parlamentarai pirmiausia turės svarstyti Seimo EPK išvadą. Pasak Seimo vicepirmininko Andriaus Kubiliaus, parlamentarai turėtų apsispręsti, pritaria tokiai komisijos išvadai ar ne. Nuo šio sprendimo priklausys tolesnė galimų procedūrų bei sprendimų seka.

„Mano įsitikinimu, reikia skirti du dalykus – procesinius ir statutinius. Jei, pavyzdžiui, ketvirtadienį Seimas pasisakys prieš komisijos išvadą, tada procesas, kuris prieš mėnesį nebuvo baigtas, bus tęsiamas toliau. Jei komisijos nuomonei, kad Pociaus atleidimo procesas baigtas, parlamentarai pritars, tai jau bus ne procedūrinis, o politinio apsisprendimo klausimas”, – aiškino Kubilius. Anot konservatoriaus, tuomet konsultacijos bus perkeltos į Seimo salę ir visos frakcijos turės atsakyti į klausimą, ar joms tinka toks VSD vadovas, koks dabar yra, ar ne.

Kalbama apie rezoliuciją

Jei Seimo dauguma nuspręstų, kad VSD vadovo atleidimą reikia tęsti, tokiu atveju, pasak Kubiliaus, „galimybę sureaguoti turės ir prezidentas”. Tada visus procedūrinius dalykus išspręsti būtų gana paprasta.

Kitu atveju, anot Kubiliaus, parlamentarai mėgins priimti rezoliuciją ar kokį kitą dokumentą, kuris leistų iš naujo pradėti Pociaus atleidimo procesą. Pagal vieną neoficialiai svarstomų variantų, Seimas atskiru nutarimu galėtų kreiptis į prezidentą, prašydamas dar kartą teikti dekretą dėl Pociaus atleidimo.

Pažado netesėjo

Praėjusią savaitę Pocius Seimo valdybai, kaip buvo žadėjęs, nepateikė dokumentų, patvirtinančių iš Seimo tribūnos išvardytus faktus apie rezonansinius tyrimus.

Pasak VSD, šią medžiagą prokurorai paskelbė esant ikiteisminio tyrimo ir uždraudė skelbti. Seimo pirmininkas tada piktinosi, esą Pocius neturėjo teisės kalbėti apie dalykus, kurių vėliau negali įrodyti.

Šią savaitę Muntianas kalbėjosi su parlamento frakcijomis, norėdamas sužinoti, ką jos mano apie tolesnę Pociaus ateitį. Pasak Seimo pirmininko, frakcijų nuomonė liko beveik nepakitusi, o Darbo partija (DP) ketina apsispręsti po susitikimo su generaliniu prokuroru. Prokuratūra dabar tikrina Pociaus Seime pateiktus faktus.

Pats VSD vadovas DP frakcijoje lankėsi praėjusį trečiadienį. Po susitikimo žurnalistams jis pareiškė neketinąs antrą kartą teikti atsistatydinimo prašymo (tą buvo padaręs 2006-ųjų gruodį).

Palaikys ir prezidentas

Sužlugus Pociaus atleidimo procedūrai, prezidentas pareiškė daugiau dekretų neteiksiąs. Vis dėlto po ketvirtadienį Prezidentūroje įvykusių Adamkaus susitikimų su premjeru Gediminu Kirkilu, vėliau – ir su Seimo pirmininku, galima įžvelgti požymių, kad šalies vadovas ateityje dar gali grįžti prie šio klausimo.

Dar atviresnis šalies vadovas buvo vakar. Kalbėdamas per Žinių radiją prezidentas užsiminė, kad dekretą dėl VSD vadovo atleidimo Seimui teiktų antrą kartą, jei gautų tokį parlamento prašymą. „Jeigu Seimas prisipažįsta, kad padarė klaidą pirmąjį dekretą atmesdamas, kodėl ne”, – sakė Adamkus.

Prezidentas taip pat pasveikino Seimo valdybos sprendimą grįžti prie Pociaus atleidimo klausimo. „Dėkui Dievui, kad jie galvoja, kaip rasti sprendimus. Seimas žengė pirmą žingsnį. Jeigu jiems atrodo, kad tai buvo nelogiška, dėkui Dievui, jog jie susiprato ir bandys tą klausimą išspręsti kitaip”, – kalbėjo prezidentas. Kitą savaitę Adamkus ketina su VSD veikla susijusius klausimus aptarti su Seimo valdyba.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.