Raketos į taikinį Juodkrantėje nepataikė

Vakar netoli Juodkrantės pirmą kartą nepriklausomos Lietuvos istorijoje vykusių pratybų metu iš artimojo nuotolio raketinės sistemos „RBS-70” iššautos raketos taikinio ore nesunaikino.

Nepaisant to, kariuomenės vadovybė tikino, kad pratybos buvo sėkmingos, kadangi taikyta į už 400 metrų nuo žemės buvusį pripūstą vos 6 metrų ilgio balioną – jei skristų tikras lėktuvas, šalia sprogusios raketos šratai būtų jį sunaikinę.

Iš Norvegijos dovanų gauta „RBS-70” sistema švedų buvo sukurta dar 1970-aisiais, tačiau jos dabar neatsisako nė viena iš Skandinavijos valstybių.

„Lietuva yra įsigijusi vadinamųjų „stingerių”. Šios raketos automatiškai skrieja tiesiai į šilumos šaltinį – orlaivio variklį. Tačiau patys orlaiviai turi apsisaugojimo priemonę, kuomet užfiksavus raketą yra iššaunamas užtaisas, dar karštesnis už variklį, ir raketa naikina jį. „RBS-70” veikia pilnai mechaniškai, taikosi žmogus, nėra šilumai jautrios galvutės, tad ji šiuo aspektu pranašesnė. Turint ir „stingerius”, ir „RBS-70″, pasipriešinti praktiškai neįmanoma”, – žiniomis dalijosi Lietuvos kariuomenės vadas generolas majoras Valdas Tutkus.

Vėjuotą penktadienį pratybos prasidėjo nuo lėktuvo, kuris virš jūros tempė per 2 km ilgio lyną su prie jo pritvirtintu oranžiniu taikiniu, bandomaisiais skrydžiais. Jų prireikė net trijų.

Į taikinį taikėsi du kariai, kurie šaudyti mokėsi apie 8 mėnesius: vyresnysis seržantas Vytautas Lionas ir eilinis Tomas Rimkus.

Visi tikėjosi, kad raketos sudraskys į gabalus balioną, tačiau po dviejų šūvių jos skriejo pro šalį ir sprogo kelis metrus nuo taikinio.

V. Tutkus tikino, kad nepataikyta dėl to, kad raketos reaguoja į metalą, tad lėktuvas būtų numuštas: sprogus kovinės raketos galvutei, iki 6 metrų spinduliu siekiančios smogiamosios galios „išsitaško” per 2000 volframo šratų.

„RBS-70” sistema – palyginti lengva: trikojis stovas sveria 24 kg, paleidimo įrenginys – 36 kg, o pati raketa – 24 kg. Tokią sistemą gali nešti trys kariai.

Žurnalistus domino, kaip į pratybas reaguoja jas stebėję Kuršių nerijos nacionalinio parko atstovai, tačiau šie dar seniau buvo įtikinti, kad pratybos aplinkai nepakenks.

„Mes juos vežėme į Latviją, kur taip pat vyksta analogiškos pratybos. Suderinta su gausybe institucijų ir, matote, nei garsas didelis, nei žalos kokios padaryta. Ties Juodkrante turime vienintelį jūrinį poligoną. Jis naudojamas dar nuo sovietinių laikų. Čia buvo išbandomos ir iš lėktuvo numetamos torpedos”, – pasakojo V. Tutkus.

Prieš karines pratybas Jūrų uosto direkcijoje išplatinamas skelbimas laivų kapitonams, kurie privalėjo vengti kirsti jūrlapiuose pažymėtą poligono perimetrą. Papildomai perimetro prieigas pratybų metu dar saugojo du Karinių jūrų pajėgų laivai.

Iš viso vakar kariai turėjo leidimą išbandyti 5 kovines raketas. Analogiškas pratybas planuojama rengti du kartus per metus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , .

1 atsiliepimas į "Raketos į taikinį Juodkrantėje nepataikė"

  1. siaip

    gal zinot kiek kainuoja si viena raketa?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.