Dėl didelių butų – dideli vargai

Klaipėdos daugiabučiuose namuose liftais naudojasi ir šiukšles į konteinerį neša ne žmonės, o kvadratiniai metrai.

Taip uostamiesčio gyventojai ironizuoja tvarką, kai mokesčiai už šiukšlių išvežimą, liftą ir bendrą apšvietimą yra skaičiuojami ne pagal bute gyvenančių žmonių skaičių, o pagal jo plotą. Gyventojų nerimas dėl tokios tvarkos ypač išryškėjo todėl, kad dar šiais metais tik šiukšlių išvežimas brangs trečdaliu.

Vyriausybės atstovė Klaipėdos apskrityje Kristina Vintilaitė žadėjo, kad šiandien susitikusi su Premjeru Gediminu Kirkilu būtinai įvardins tokią problemą ir ieškos jos sprendimo variantų.

Verčia parduoti

Klaipėdietė Irena su vyru gyvena keturių kambarių bute, kurio plotas – 88 kvadratiniai metrai.

Kadangi mokesčiai skaičiuojami pagal gyvenamąjį plotą, už šiukšlių išvežimą ji kas mėnesį moka per 13 litų, už liftą – per 30, o už bendrą apšvietimą – apie 6 litus. Iš viso – apie 50 litų kas mėnesį.

„Pavyzdžiui, kaimynai gyvena dviejų kambarių bute. Žmonių ten gerokai daugiau, tačiau jie moka perpus mažiau“, – skundėsi Irena.

Dviejų kambarių buto, kurio plotas 43 kvadratiniai metrai, savininkai per mėnesį už šiukšlių išvežimą moka apie 7, už liftą – apie 15, o už bendrą apšvietimą – apie 3 litus. Iš viso – maždaug 25 litus.

„Valdžia mus tiesiogine šio žodžio prasme verčia parduoti butą, nes greitai nebesugebėsime jį išlaikyti. Tačiau parduoti nenorime, nes turime vaikų, kuriems taip pat reikės kažkur gyventi“, – skundėsi Irena.

Parduoti keturių kambarių butą šiuo metu net neapsimoka, nes jo kaina būtų tokia pat kaip ir trijų ar net dviejų kambarių butų.

„Keturių kambarių butai nėra paklausūs, todėl ir jų kaina žemesnė“, – argumentavo nekilnojamojo turto bendrovės „Ober-House“ Klaipėdos regiono direktorius Gediminas Valantinas.

Nesuskaičiuoja žmonių

Bendrovės „City Service“, kuriai Klaipėdoje priklauso net penkios namų valdos, Rinkų vystymo departamento direktorius Vytautas Turonis teigė, kad skaičiuoti mokesčius pagal gyventojų skaičių neįmanoma, nes sunku nustatyti, kiek žmonių gyvena bute.

„Anksčiau, kai gyventojų registracija buvo patikėta butų ūkio įmonėms, šios žinodavo po kelis žmones gyvena butuose. Dabar tokios informacijos nebegauname, nes saugomi asmens duomenys“, – esamą tvarką teisino V.Turonis.

Jam pritarė ir savivaldybės Butų ūkio ir energetikos skyriaus vedėjas Algis Gaižutis.

Jo žodžiais, jei mokesčiai skaičiuojami ne pagal skaitiklių ir prietaisų rodmenis, jie turi būti skaičiuojami pagal buto kvadratinius metrus, nes esą žmonių skaičiaus bute neįmanoma nustatyti.

Tačiau kai kuriuose mažesniuose šalies miestuose ir net Vilniuje mokesčiai už šiukšlių išvežimą skaičiuojami pagal gyventojų bute skaičių.

V.Turonio teigimu, daugelyje Europos šalių visi komunaliniai mokesčiai mokami pagal gyvenamojo ploto dydį.

„Dabar paklausite, ką daryti dviem keturių kambarių bute gyvenantiems pensininkams? Jį parduoti. Toks gyvenimas. Užsienyje jau seniai laikomasi praktikos, kad jei turi gyvenamąjį plotą, vadinasi, esi turtingas“, – blogybių neįžvelgė V.Turonis.

Baudė 100 „benamių“

Migracijos tarnybos viršininkė Svetlana Chodina tikino, kad problema, jog nežinoma, kiek žmonių gyvena bute, egzistuoja, tačiau tik dėl pačių gyventojų nesąžiningumo.

Remiantis prieš ketverius metus įsigaliojusiu įstatymu, pakeitus gyvenamąją vietą, per septynias darbo dienas privaloma deklaruoti naują.

„Jei kiekvienas būtų sąžiningas ir deklaruotų savo gyvenamąją vietą, manau, mokesčius tikrai būtų galima skaičiuoti pagal gyventojų bute skaičių“, – įsitikinusi S.Chodina.

Migracijos tarnybos specialistai deda daug pastangų, kad mieste būtų kuo mažiau žmonių, kurie nenurodo savo gyvenamosios vietos.

Per šiuos metus nubausta apie 100 gyventojų, kurie neva niekur negyveno.

Pirmą kartą bauda už gyvenamosios vietos nedeklaravimą siekia iki 50, antrą kartą – iki 100 litų.

„Yra įvairių būdų išsiaiškinti, kad žmogus gyvena bute, tačiau to nedeklaruoja. Padeda ir kaimynai“, – sakė S.Chodina.

Tačiau yra nemažai žmonių, kurie nuosavybės teise turi po kelis butus. Viename jų deklaruoja savo gyvenamąją vietą, o kitus išnuomoja. Todėl nežinoma, kiek juose gyvena žmonių.

Skundai logiški

Gyventojai, nepatenkinti, kad mokesčiai skaičiuojami pagal buto plotą, ateina skųstis ir Vyriausybės atstovei Klaipėdos apskrityje K.Vintilaitei.

„Jų skundai yra logiški. Tačiau toks teisinis reglamentavimas“, – sakė K.Vintilaitė.

Tai, jog mokesčiai skaičiuojami atsižvelgiant ne į gyventojų skaičių, reglamentuoja Civilinis kodeksas ir Vyriausybės nutarimas.

„Gyventojų skundus priimu kaip rimtą informaciją. Šį klausimą bandysiu iškelti visų Vyriausybės atstovų apskrityse su Ministru Pirmininku Gediminu Kirkilu“, – žadėjo K.Vintilaitė.

Šis susitikimas vyks šiandien.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.