Premjeras Gediminas Kirkilas oponentams vis dar siūlo palaikyti Vyriausybę dėl nereguliuojamų dujų kainų, tačiau opozicija linkusi palaukti
Vakar Seimas turėjo apsispręsti dėl Gamtinių dujų įstatymo, kurio parlamentarai nesugeba priimti jau trejus metus. Vis dėlto įstatymo priėmimas iš posėdžio darbotvarkės buvo išbrauktas laiku negavus Vyriausybės nuomonės. Vyriausybė prieštarauja siūlomoms nuostatoms reguliuoti dujų kainas ne tik buitiniams, bet ir laisviesiems vartotojams taip apkarpant dujų tiekėjų pelno maržas.
Vakar vietoje balsavimo Seimo frakcijų seniūnai premjero buvo pakviesti pietų. „Pasiūliau kolegoms palaikyti Vyriausybės poziciją, o jeigu ji nepasiteisins ir dujų kainos vis tiek didės, Seimas bet kada gali priimti sprendimą reguliuoti. Tai tik dvi įstatymo eilutės”, – po susitikimo su frakcijų seniūnais sakė premjeras. Tačiau Vyriausybės pozicijai prieštaraujantys parlamentarai teigė, kad Kirkilo argumentai jų neįtikino.
„Sutarėme, kad seniūnai su savo frakcijomis aptars mūsų siūlymus, įvertins juos ir priims pozicijas. Man niekas ir neatsakė į klausimą, ar ėmus reguliuoti tikrai žmonėms atpigtų šiluma, dujos ar dar kas nors”, – Vyriausybės poziciją dėstė Kirkilas.
Seimo frakcijų seniūnai apgailestavo, kad Vyriausybė tik vakar davė medžiagą, kuria remdamasi mėgina įtikinti, esą nereikia reguliuoti dujų kainų. Darbo partijos frakcijos seniūnas Kęstutis Daukšys teigė, kad šiandien su tiekėjų antkainiais dujos Lietuvoje ne ką pigesnės nei kitose Europos šalyse. „Manau, kad monopolijos viršpelnio reguliavimas – valstybės reikalas. Prižiūrėti, kad nebūtų piktnaudžiaujama monopoline pozicija. Perskaitysime, įsigilinsime į visus Vyriausybės argumentus, bet šiandien nematau nė vieno argumento”, – sakė Daukšys.
Tėvynės sąjungos frakcijos seniūnas Jurgis Razma taip pat teigė, jog Vyriausybė daugiau gąsdina, nei motyvuoja savo poziciją. „Premjeras taip pat pažėrė naują gąsdinimų porciją. Nežinia, kaip jis suskaičiavo milijoninius biudžeto praradimus, jei Seimas nuspręstų reguliuoti kainą visiems vartotojams. Mėginsim aiškintis, kuo grįsti tie skaičiai”, – teigė Razma. Jis sakė pasigedęs raštiškų įrodymų, kaip elgsis „Gazprom” tiek priėmus dujų reguliavimą, tiek nusprendus nesikišti į tiekėjų kainodarą. „Nėra susitarimo su „Gazprom” dėl konkrečių mažesnių kainų. Taigi bet kuriuo atveju esame „Gazpromo” sprendimų įkaitai”, – kalbėjo Razma.
Vyriausybei būgštaujant, kad valstybei ėmus kištis į dujų rinką, nors ir savo teritorijoje, Rusija padidins kainą pasienyje. „Mes išlaikome mažesnes dujų kainas, nei jos būtų priėmus įstatymą. Jei būtų priimtas kitoks sprendimas, kainos gali padidėti. Aš beveik 100 proc. esu įsitikinęs, kad jos ir padidėtų”, – vakar aiškino premjeras.