Uostamiesčio valdžia nesugeba užbaigti statybų

Klaipėdos centre jau ketvirtį amžiaus akis bado du apleisti pastatai. Jų šeimininkė – miesto savivaldybė.

Klaipėdos miesto savivaldybės meras Rimantas Taraškevičius praėjusią savaitę vykusioje spaudos konferencijoje minėjo, jog turi priekaištų kai kuriems į naujosios sudėties miesto tarybą patekusiems politikams, nesugebantiems sutvarkyti savo turto. Kitaip tariant, suremontuoti ar perdažyti uostamiesčio centre esančių apleistų pastatų fasadų.

Priekaištai pagrįsti, mat pačios savivaldybės strateginiame 2006-2008 metų Klaipėdos miesto veiklos plane numatyta, kad siekiant pagerinti senamiestyje esančių paveldo objektų būklę pagal tarybos patvirtintą tvarką planuojama per trejus metus sutvarkyti 10 senamiesčio pastatų fasadų. Kasmet po 2-3.

Tačiau vien miesto pastangų neužtenka, nes itin patraukliose Klaipėdos senamiesčio vietose jau kelis dešimtmečius stovi apleisti ir nenaudojami statiniai, priklausantys privačioms įmonėms ar fiziniams asmenims – 1995 metais sudegęs „Baltijos“ kino teatras, buvusi alaus darykla Šaulių gatvėje, kiti pastatai.

Tik meras niekad nepamini, kad vienas iš neūkiškai mieste besitvarkančių statinių šeimininkų yra ir jo vadovaujama savivaldybė.

Ketino pastatyti viešbutį

Pačiame miesto centre, ties Galinio Pylimo gatve, jau trečią dešimtmetį akis bado du apleisti pastatai. Juos patikėjimo teise valdo savivaldybės įmonė „Senasis turgus“.

Vasarą kruiziniais laivai į Klaipėdą atplaukiantiems turistams į pasivaikščiojimo po miestą maršrutą yra įtrauktas ir turgus, kurio pačiame viduryje ir stovi tie du vaiduokliai. Centre įsikūrusį turgų taip pat administruoja „Senasis turgus“.

Įmonės direktorė Ramutė Kubilienė LŽ pasakojo, kad tie pastatai tapo vaiduokliais nuo 1983 metų. „Tada ketinta čia pastatyti viešbutį, kuriame galėtų apsigyventi iš tolimesnių tuometinės Sovietų Sąjungos regionų atvykę prekeiviai. Deja, laikai keitėsi ir pradinis sumanymas buvo užmirštas“, – pasakojo turgaus direktorė, įmonei vadovaujanti nuo 1994 metų.

„Įmonė „Senasis turgus“ finansiškai nepajėgi savo jėgomis užbaigti šių statybų“, – apgailestauja Kubilienė. Direktorės teigimu, pagal atliktą galimybių studiją, vieno iš šių pastatų statyboms užbaigti reikėtų apie 3 mln. litų. Praėjusiais metais „Senasis turgus“ surinko 2,31 mln. litų pajamų ir gavo 45,4 tūkst. litų pelno.

„Senasis turgus“ nuosavybės teisės į šiuos pastatus neturi, todėl įmonei nereikia mokėti nekilnojamojo turto mokesčio. Tad ir stovi pastatai apleisti jau trečią dešimtmetį.

Kaina buvo per maža

Dar prieš penkerius metus tuometinė „Senojo turgaus“ valdybos pirmininkė, dabar – Ūkio ministerijos sekretorė Lina Domarkienė teigė, kad norint parduoti nebaigtus statyti pastatus, pirmiausia turėtų būti patvirtintas minėtos teritorijos detalusis planas bei suformuoti sklypai šalia jų.

Tuomet minėtų pastatų balansinė vertė buvo beveik 600 tūkst. litų, o esant menkai nekilnojamojo turto paklausai rinkos vertė buvo dar mažesnė. Esant tokiai situacijai savivaldybė negali savo turto parduoti nuostolingai.

Tačiau praėjo penkeri metai, 2004 metų sausį patvirtintas viso turgaus, taip pat ir tų dviejų pastatų, detalusis planas, nekilnojamojo turto Klaipėdoje paklausa milžiniška, o vaiduokliai vis dar stovi.

Parduoti lengviausia?

Dabartinė šios savivaldybės įmonės valdybos pirmininkė, Klaipėdos miesto Turto ir privatizavimo skyriaus viršininkės Genovaitė Paulikienė sakė: „Savivaldybė neturi priėmusi galutinio sprendimo dėl turgaus teritorijoje esančių pastatų panaudojimo. Galimybės svarstomos.“

Valdininkės teigimu, miesto valdžia niekaip neapsisprendžia, ką daryti su šiais pastatais: „Aišku, parduoti lengviausia. Tačiau turime nuspręsti, kas miestui naudingiau. Vienu šių pastatų domėjosi kauniečiai, tačiau sužinoję, kad čia statyti automobiliams skirta labai mažai vietos, ketinimų atsisakė.“

Žadėjo pasidomėti

Savivaldybės Turto komiteto pirmininkas Kazys Paulikas teigė nežinojęs, kad tie pastatai priklauso „Senajam turgui“.

„Nesu nei valdybos, nei stebėtojų tarybos narys, šios įmonės valdyme nedalyvauju ir kai ko nežinau. Man atneša tik ataskaitas, balansus. Jei kalbama apie kokį nors „Senojo turgaus“ nekilnojamąjį turtą, tai visuomet manau, kad tai halės pastatas ir prekystaliai. O tai, kad jiems priklauso ir tie du pastatai – nežinojau. Reikės pasidomėti. Man seniai jie krito į akis, tačiau nežinojau, kas jų šeimininkas“, – LŽ sakė Paulikas.

Tarybos narys neatmetė galimybės, kad pastatai yra kažkam pažadėti, tačiau laukiama palankaus momento. Todėl esą ir neskubama jų nei rekonstruoti, nei parduoti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Statyba su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.