ZMONES:) apie žmones

Anželikos Cholinos šokio spektaklis „ZMONES:)“ – tai moderni tradicinių lietuvių liaudies šokių interpretacija, kurią šoka Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro, A|CH teatro artistai bei ansamblio „Lietuva“ šokėjai. Kovo 5 d. 19 val. projektas bus rodomas Klaipėdos Žvejų rūmuose.

ZMONES:) intriguoja savo neįprastu pavadinimu. Ar galite paaiškinti, iš kur jis atsirado?

Šokio spektaklio ZMONES:) atsiradimą inicijavo bendrovė „Bitė Lietuva“, teikianti ryšio paslaugas. Rašydami trumpąsias žinutes, mes nenaudojame lietuviškos abėcėlės raidžių, o šypsenėlės sutinkamos ypač dažnai, todėl šis pavadinimas – tai ne gramatinė klaida.

Ką reiškia „moderni lietuvių liaudies šokių interpretacija“? Jūs nutolote nuo tradicijų?

Aš skeptiškai žiūriu į istorijos mokslą, nes manau, kad nėra įmanoma perduoti kitam žmogui tikslios informacijos netgi apie dabarties įvykius, tuo labiau neįmanoma žinoti tiesos apie praeitį. Todėl niekas negali būti visiškai tikras ir teigti žinąs apie autentišką lietuvių liaudies kultūrą. Viskas yra tik variacijos, tad ir mano spektaklis yra mano įsivaizdavimas bei savita lietuviškų šokių traktuotė.

Ar yra kas nors, ką jūs pastebite būdinga lietuvio prigimčiai ir ko nepavaizdavote spektaklyje ZMONES:)

Neturėjau tikslo sugrūsti į spektaklį visko, ką žinau. Kaip ir visuose mano spektakliuose, čia vyrauja didelis tempas. Šokėjai beveik neišeina iš scenos ir kuria vieną epizodą po kito, išlaikydami žiūrovą nuolatinėje įtampoje. Tai – nuotaikų vėrinys. Čia yra visko: linksmybių ir liūdesio, grožio ir pavydo, lietaus ir saulės. Spektaklis – kaip tapybos darbas. Turi jaudinti jo visuma.

Liaudies šokiams įprastos šešios poros. Jūsų spektaklyje scena pilna šokėjų – net 32 artistai pagal visiems žinomas tautines melodijas trypia „Klumpakojį“, šoka „Bitutę“…

Man patinka dirbti su mase. Atsiranda daugiau galimybių scenoje kurti įvairius piešinius. Šiame spektaklyje vyrauja įspūdingos masinės scenos. Panaudojau daug sudėtingų kombinacijų.

Šiame netradiciniame projekte dirbo garsių Lietuvos menininkų komanda – scenografas Marijus Jacovskis, kostiumų dailininkai Vida Simanavičiūtė ir Aleksandras Pogrebnojus. Su jais dirbate ne pirmą kartą. Ką galėtumėte papasakoti apie juos?

Aš dirbu tik su mane jaučiančiais. Štai Marijus Jacovskis mane jaučia jau 12 metų. Vidą su Aleksandru taip pat pažįstu labai seniai, domiuosi jų darbais ir pasitikiu jų skoniu. Lengva, kai man nereikia daug aiškinti, kalbėti. Kartais aš tik pamojuoju rankomis, ir jie jau pagauna mano mintį.

Spektaklio scenografija – lakoniška, minimalistinė, sukurianti universalią atmosferą. Kostiumai sąmoningai nutolinti nuo mūsų bendro įsivaizdavimo, kas yra lietuviškas tradicinis rūbas. Tai yra šiuolaikinių menininkų šiuolaikinė vizija.

Spektaklyje ZMONES:) skamba aranžuota lietuvių liaudies muzika…

Prieš pradedant kūrybinį procesą, perklausiau daug lietuvių liaudies muzikos. Norėjau kuo plačiau su ja susipažinti. Atradau daug talentingų kūrėjų, kurių kompozicijas panaudojau savo spektaklyje. Tai Loretos Mukaitės vadovaujamo ansamblio „Virvytė“, jaunimo vokalinės grupės „KIVI“, Artūro Noviko originalūs ir neįprasto skambesio kūriniai. Kita dalis muzikos aranžuota žinomų Lietuvos šokių muzikos diskžokėjų dueto „Happyendless“.

Visuose jūsų šokio spektakliuose vyrauja meilės tema. Ar ji gyva ir šiame spektaklyje?

Spektaklis yra gyvas ir šiltas. Kai vyras paima moters ranką, kad ir polką šokant, žiūri jai į akis ir šypsosi, tai irgi yra meilė – maža, lietuviška meilė…

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.