Naujų Hario Poterio nuotykių Lietuvos vaikams teks palaukti

Nauja – šeštoji – knyga apie Harį Poterį, pasaulyje jau triuškinanti pardavimo rekordus, Lietuvoje bus išleista dar negreit, nes šiuo metu ji dar tik verčiama iš anglų kalbos.

Leidykla „Alma litera”, vienintelė įsigijusi teisę leisti Džoanos Ketlin Rouling bestselerius, šiomis dienomis yra atakuojama vaikų ir jų tėvų, kurie reikalauja naujausios knygos „Haris Poteris ir negrynakraujis princas”.

Klaipėdos knygynų darbuotojams taip pat tenka kasdien atsakinėti į skambučius, o nuo lentynų po pertraukos pradėtos šluoti ankstesnės knygos dalys. Įpusėjus vasarai, Hario Poterio manija vėl sugrįžta.

Perka komplektais

Prieš dvi savaites anglų kalba išleista nauja knyga, pasakojanti apie jaunojo burtininko Hario Poterio nuotykius, jau per pirmąsias 24 prekybos valandas autorei uždirbo 24 milijonus svarų – po milijoną svarų kas valandą. Ji buvo graibstoma Londone, Niujorke, Sidnėjuje ir Mechike – šiuose miestuose nuo žurnalistų slėpta naujiena pasirodė sulaukus vidurnakčio. Žmonės prie knygynų jos laukė eilėse po keletą valandų.

Leidėjai suskaičiavo, kad knygų buvo parduodama po 13 per sekundę. Bestselerio išleidimas iškart sudomino ir Lietuvos skaitytojus bei Hario Poterio fanus, kurie jau vasaros pradžioje naršė po knygynų lentynas. Deja, naują knygą jie galės įsigyti greičiausiai tik kitų metų pradžioje.

„Knyga stora, vertėjams daug darbo. Be to, versti į lietuvių kalbą Harį Poterį nelengva, nes „fentazi” žanro kūrinyje daug naujadarų. Knygą jau turime, mūsų vertėjai sėdo prie puslapių”, – Hario Poterio gerbėjus ramina leidyklos „Alma litera” rinkodaros vadovė Rūta Navikaitė.

Kol „Haris Poteris ir negrynakraujis princas” dar tik pakeliui į knygynus, pirmos 5 dalys ir vėl tapo vienomis iš perkamiausių. Uostamiesčio knygynuose jas siūloma įsigyti sukomplektuotas už 99 litus. Pardavėjai tikina, kad pastarosiomis dienomis šių knygų pradėjo teirautis ir suaugusieji, ir vaikai.

„Amžina knyga”

Lietuvoje pirmoji knyga apie berniuką burtininką buvo išleista prieš 5 metus. Žaibo greitumu pakerėjusi vaikus istorija virto kone kultu. Iki šios dienos veikia keli Hario Poterio fanų klubai, interneto svetainės. Vaikai nebesigėdija akinukų, atvirkščiai – optikose salonuose prašo būtent tokių, kokius nešioja jų herojus.

Hariui Poteriui dėkingi tėvai, sako R. Navikaitė, nes jų atžalos primiršo kompiuterį ir vėl grįžo prie knygų. Ji pasakojo, kad leidyklai įsigytos teisės ir išverstos knygos pelno negarantavo. Burtininko sėkmė Lietuvoje – esą ne tik turinys, bet ir teisingai organizuota marketingo kampanija. Kaskart išleidžiant naują dalį buvo sukamos galvos, kaip sudominti potencialius skaitytojus – spauda, televizija, dovanos pirkėjams ir konkursai, kurių metu leidėjai rinko vaikus, labiausiai panašius į Harį Poterį – visa tai „Alma Litera” leidyklai padėjo uždirbti nemažus pinigus. Anot R. Navikaitės, reklaminė kampanija atsiėjo taip pat nepigiai.

Haris Poteris pelną neša kasmet. Pirmoji knyga buvo parduota 50 tūkstančių tiražu. Antroji – 42 tūkst., paskutinės 5-osios dalies, parduota mažiausiai – tik 26 tūkst., tačiau ji buvo neseniai išleista. Kiekviena iš jų kainuoja ne taip pigiai – apie 30 litų. Nepaisant to, Haris Poteris „augina” jau antrą vaikų kartą, nes praėjus metams, nuo lentynų ir vėl dingsta pirmoji knygos dalis.

Kruopščiai tikrino

Akiniuoto berniuko kelias į Lietuvą buvo sudėtingas. Pasaulyje prasidėjus Poterio bumui, „Alma litera” suskubo kreiptis į Dž. K. Rouling agentūrą su prašymu įsigyti leidybos teises.

Agentūra neskubėjo duoti atsakymo, Lietuvos leidykla buvo kruopščiai tikrinama. Anglai domėjosi, kaip atrodo išleistos knygos, popieriaus kokybė, kokią poziciją „Alma litera” užima rinkoje. Buvo net tikrinama, ar lietuviai neturėjo reikalų su teisėsauga.

R. Navikaitė nepanoro atskleisti, kiek teko sumokėti už teisę leisti seriją knygų, tačiau patikino, kad suma buvusi „gerokai apvali”.

„Mūsų iniciatyva pasiteisino visiškai. Aš pati skaitau, ką Rouling parašė. Istorijų apie Poterį negalima vadinti pasakomis, kurios baigiasi laimingai. Berniukas gyvena vaikams suprantamoje aplinkoje, jų fantazijos pasaulyje. Jis daro tai, apie ką svajoja kiekvienas vaikas – gali burti. Knyga aiškiai, suprantamai ir paprastai parašyta, ją malonu skaityti balsu. Siužetas – intriguojantis. Istorija nuo pat pradžių buvo pasmerkta sėkmei. Po jos pasipylė daug panašių knygų, „fentazi” žanras dabar itin madingas”, – dėstė leidyklos atstovė.

Ji tikisi, kad naujoji istorija ir Lietuvoje bus tokia pat perkama, kaip užsienyje. Akivaizdu, kad tęsinio pas mus nekantriai laukiama.

Artėja gimtadienis

„Haris Poteris ir negrynakraujis princas” Jungtinėse Amerikos Valstijose tiesiog sutriuškino ankstesnius knygų pardavimo rekordus.

Per pirmas prekybos valandas buvo nupirkta 6,9 mln., šio kūrinio kopijų. Jo leidykla praneša, kad Haris dar kartą pateko į istoriją – jis pagerino visus leidybos rekordus.

Ne ką mažiau sulaukė užsakymų ir interneto tinklalapis „Amazon”. Internautai per kelias valandas užsakė 1,5 mln., šios knygos kopijų.

Beje, apie mažąjį burtininką greitu laiku bus garsiai prisiminta ir Lietuvoje. Liepos 31-oji – Hario Poterio gimtadienis. Filmų apie šį personažą platintojai sostinės vaikams surengs tikrą festivalį. Viename iš kino teatrų visą dieną bus rodomi trys apie Poterį susukti filmai.

Uostamiesčio vaikai ta proga nebus kviečiami į kino teatrą „Žemaitija”. Anot kino teatro direktorės Audros Jankeliūnienės, nukrypti nuo savaitės programos klaipėdiečiai neturi sąlygų, nes nėra užtenkamai salių.

Vaida Jutkonė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.