Darbo partijos lyderis Viktoras Uspaskichas užsimojęs sumokėti net šimtus tūkstančių litų televizijoms, bandydamas išsklaidyti įtarimus dėl suklastoto diplomo.
Bet šios jo pastangos gali nueiti perniek.
„Lietuvos ryto” turimas oficialus dokumentas dar labiau sustiprina įtarimus, kad Rusijos G.Plechanovo ekonomikos akademijos, kurią V.Uspaskichas tvirtina baigęs 1993 metais, diplomas gali būti suklastotas.
Tai – šios akademijos prorektoriaus N.K.Demiko pasirašyta bei antspaudu patvirtinta pažyma.
„V.Uspaskicho nėra 1993-iaisiais G.Plechanovo ekonomikos akademiją baigusių studentų sąrašuose”, – tvirtina prorektorius N.K.Demikas. Pažyma pasirašyta šių metų gegužės 31-ąją.
Kiek vėliau, birželio pradžioje, tokio pat turinio atsakymas apie V.Uspaskicho studijas iš G.Plechanovo akademijos pasiekė savaitinį žurnalą „Ekstra”.
Kreipsis per televizijas
Šią savaitę partijos bendražygiams V.Uspaskichas pažadėjo artimiausiu metu tiesioginiame televizijos eteryje galutinai išsklaidyti abejones dėl studijų Maskvoje.
Ketvirtadienį milijonierius turėtų kreiptis į trijų šalies televizijų žiūrovus. Maždaug penkias minutes truksiantis politiko kreipimasis turėtų būti transliuojamas per LNK, TV3 ir BTV.
Vakar rytą Darbo partijos būstinėje įrašytos V.Uspaskicho kalbos transliacija, nepatvirtintomis žiniomis, kainuos apie 100 tūkstančių litų. Kas padengs šias išlaidas, neskelbiama.
V.Uspaskichas taip pat pažadėjo per televizijas pagrįsti Lietuvos ambasados Maskvoje atstovams jo mestus kaltinimus, jog šie neva nuslėpė du su jo studijomis susijusius raštus.
Kuris maskvietis meluoja?
Tuo metu, kai ūkio ministro pareigų netekęs V.Uspaskichas poilsiavo gimtojoje Rusijoje, ambasadą Maskvoje pasiekė G.Plechanovo akademijos rektoriaus V.Vidiapino pasirašytas raštas.
Skirtingai negu ankstesniuose G.Plechanovo ekonomikos akademijos atstovų raštuose, šiame jau teigiama, kad V.Uspaskichas 1988 metais įstojo į šios aukštosios mokyklos Komercijos fakultetą bei 1993 metais jį baigė.
Kyla klausimas, kas meluoja: prorektorius ar rektorius?
Akademijos rektorius diplomatų tik atsiprašė, kad buvo vėluojama atsakyti, be to, informavo, jog netrukus ambasadą turėtų pasiekti ir oficiali pažyma apie V.Uspaskicho studijas.
Oficialių raštų dar negauta
Bet Lietuvos ambasados darbuotojai suabejojo, ar gautą raštą galima laikyti oficialiu. Į atstovybę faksu atsiųstas raštas neturi jokių registracijos ženklų, datų.
Be to, žadėtoji oficiali pažyma į ambasadą vis dar neatsiųsta.
Atsakymo apie V.Uspaskicho studijas nesulaukia ir Studijų kokybės vertinimo centras Lietuvoje. Centro vadovas Eugenijus Stumbrys vakar „Lietuvos rytui” tvirtino, kad į Maskvą buvo išsiųsti du prašymai, bet atsakymo dar negauta.
Atsivežė dokumento dublikatą
Darbo partijos prezidiumo narių teigimu, šią savaitę vykusio posėdžio metu V.Uspaskichas jiems esą rodė G.Plechanovo ekonomikos akademijos baigimo diplomą bei vėliau išduotą jo dublikatą.
Darbo partijos būstinėje vakar niekas neatskleidė, kurį dokumentą politikas nusiteikęs parodyti televizijos žiūrovams.
Darbo partijos vicepirmininkas Viktoras Muntianas „Lietuvos rytui” vakar tvirtino, kad V.Uspaskichas savo bendražygiams parodė ir daugiau su jo studijomis G.Plechanovo akademijoje susijusių dokumentų.
Politikas spėja, kad partijos vadovui diplomo dublikatas buvo reikalingas kaip papildomas įrodymas: „Kadangi tų abejonių nemažėjo, V.Uspaskichui, viską patikrinus, šiomis dienomis buvo išduotas dar ir dublikatas. Dabar neturėtų būti vėl ko nors”.
Kalba – ne koks nors produktas
Darbo partija įrašą su V.Uspaskicho pareiškimu siūlė transliuoti ir Lietuvos televizijai, bet visuomeninio transliuotojo nesuviliojo net ir solidus uždarbis.
Lietuvos radijo ir televizijos generalinis direktorius Kęstutis Petrauskis vakar „Lietuvos rytui” sakė, kad įstatymai jų neįpareigoja transliuoti partijų lyderių kalbų.
„Televizijos eteris suteikiamas tik šalies vadovui, o išskirtiniais atvejais – Seimui ir Vyriausybei. Manau, V.Uspaskichas galėtų bendrauti su žiniasklaida įprastu būdu – per spaudos konferencijas”, – paaiškino K.Petrauskis.
Negavę nemokamo eterio Darbo partijos atstovai norėjo nupirkti reklamos laiko. Bet ir jo šiai valdančiajai partijai nesuteikta.
„Politiko kreipimasis nėra paprastas reklaminis klipas, – įsitikinęs K.Petrauskis. – Mes jau turėjome karčios patirties su panašiais pareiškimais, kuriuos mums V.Uspaskichas pateikė praėjusiais metais.
Tuomet buvo kilęs didelis visuomenės nepasitenkinimas. Žmonės piktinosi, kad galima pirkti visuomeninio transliuotojo eterį, ir buvo visiškai teisūs. Politikų kalbos, nors ir apmokėtos – ne koks nors produktas ar paslauga”.
Lietuvos radijo ir televizijos direktorius „Lietuvos rytui” pridūrė, kad V.Uspaskichui buvo siūloma dalyvauti žinių laidoje ir atsakyti į visus su studijomis susijusius klausimus, bet Darbo partijos vadovas šio siūlymo atsisakė.
Kėdainiams jau pranešė
Vakar vakare apie savo išsilavinimą V.Uspaskichas jau aiškino per Kėdainiių televiziją.
Jis rodė ne tik Maskvos akademijos esą išduotą diplomą bei jo dublikatą, bet ir aštuonmečio, vidurinio mokslo baigimo pažymėjimų viršelius.
Kaip pranešė „Lietuvos ryto” korespondentė Kristina Stankevičė, vakar politikas įvardijo ir jo nuvertimo priežastis.
Anot V.Uspaskicho, jis siekė, kad būtų priimti įstatymai, apkarpysiantys bendrovių „Dujotekana” ir „Geonafta” pelnus.
Po to jis ėmė vardyti, kad per rinkimus „Geonafta” rėmė liberalcentristą Kęstutį Glavecką, socialdemokratus, konservatorius, Valdą Adamkų, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungą.
V.Uspaskicho teigimu, „Dujotekana” per fizinius asmenis remia visas partijas, išskyrus Darbo partiją, – remia liberalcentristus, „valstiečius” ir socialdemokratus.
„Štai iš kur eina kvapas”, – Kėdainių televizijos žiūrovams vakar pareiškė Darbo partijos vedlys.
Tadas Ignatavičius