Politinę bendruomenę pribloškė žinia, kad Lietuvoje diplomatiniais kanalais keliaujantis asmeninis paštas nėra saugus – jis pirmiau perduodamas į tam tikros žiniasklaidos rankas, o tik po to – adresatui.
Į tokią istoriją patekusi žemės ūkio ministrė Kazimira Prunskienė griebsis teisinių ginklų, o Užsienio reikalų ministerija (URM) atsišaudo neigimais, o oficialiais pareiškimais netgi tyčiojasi iš ministrės.
„Vakarų ekspreso” kalbinti politikai sakė negalintys patikėti, kad tokie dalykai vyksta demokratine vadinamoje Lietuvoje, precedentą vadino absurdišku ir nepriimtinu dalyku.
Išknaisiojo paštą
Praėjusią savaitę dienraštyje „Lietuvos rytas” bei LTV laidoje „Panorama” buvo paskelbta, kad K. Prunskienei iš Sankt Peterburgo buvo atsiųstas siuntinys su Rusijos kunigaikštienės, kurios titulas jai suteiktas, regalijomis bei dokumentais, bylojančiais apie tokio paties titulo suteikimą ministrės vaikams bei anūkams.
Siuntinyje, kurio turinys buvo nufilmuotas ir parodytas iš mokesčių mokėtojų kišenių išlaikomos LRT laidoje „Panorama”, buvo ordinai, asmeniniai K. Prunskienei adresuoti laiškai, kiti dokumentai.
Tačiau vėliau paaiškėjo politikus pribloškęs dalykas – siuntinys buvo atidarytas, laiškai – išimti ir perskaityti anksčiau nei jie pasiekė adresatą – K. Prunskienę.
Kitaip tariant, saugiausiu pasaulyje vadinamu diplomatiniu paštu atkeliavusi korespondencija nebuvo apsaugota pačioje URM.
Reikalaus atsakomybės
Pati K. Prunskienė vakar „Vakarų ekspresui” sakė, kad jos vadovaujamos ministerijos teisininkai jau ruošia šiuo metu atostogaujančiam užsienio reikalų ministrui Antanui Valioniui ir Lietuvos radijo ir televizijos tarybai adresuotus dokumentus, kuriuose bus prašoma paaiškinti susidariusią situaciją.
„Tas paštas keliavo diplomatiniais keliais, jį priėmė konsulatas, tačiau siuntinys pateko į svetimas rankas. Užsienio reikalų ministerija pasielgė taip, kaip joks paštas nepasielgtų, tai būtų įvertinta kaip baudžiamosios atsakomybės reikalaujantis įvykis”, – sakė ministrė.
Paklausta, kas ir kodėl gali būti suinteresuotas publikuoti ar rodyti privačią ministrės medžiagą, K. Prunskienė tikino, jog įvykiai susiję su politiniais motyvais.
„Tačiau, kita vertus, aš ir pati galėjau paviešinti tas regalijas – ne čia esmė. Kyla klausimas, ar institucijos pasitikės kitą kartą diplomatinėmis tarnybomis, kai laiškai bus siunčiami iš NATO, kitų organizacijų. Tai, kas įvyko – skandalas ir teisės normų pažeidimas”, – įsitikinusi politikė.
Ministerija išsisukinėja
URM vakar pranešė, kad į Lietuvos generalinį konsulatą Sankt Peterburge buvo kreiptasi dėl siuntos K. Prunskienei perdavimo diplomatiniu paštu.
Siuntą atnešusiam asmeniui esą buvo pasakyta, kad asmeniniai daiktai negali būti gabenami diplomatiniu paštu, todėl atnešta siunta nebuvo antspauduota.
„2005 metų liepos 21 d. Užsienio reikalų ministerijos kanceliarijai privačiai buvo perduota į polietileninį maišelį įdėta atvira laidynės dėžutė su K. Prunskienei adresuotais daiktais ir LR generalinio konsulo atliktu daiktų aprašu. Tą pačią dieną siunta buvo perduota Žemės ūkio ministerijai. URM apgailestauja, kad neišsiaiškinus visų aplinkybių Lietuvos diplomatinė tarnyba buvo apkaltinta tariamo diplomatinio pašto nesaugumu”, – rašoma URM pranešime.
Jo pabaigoje ministerijos pareigūnai leidžia sau pareikšti, kad „URM nėra atsakinga už privačiai siunčiamų „apdovanojimų” reklamą spaudoje”.
„Vakarų ekspresui” URM Diplomatinio pašto skyriaus vedėjas Gediminas Tautvaiša sakė, kad siunta Rusijoje buvo perduota „komandiruotiems asmenims, yra aiškinamasi, kas vežė ir kam perdavė”.
Politikai pasipiktinę
Iškilusi istorija sukėlė pasipiktinimo bangą tarp politikų – URM darbo metodus kritikavo tiek atsakingų Seimo komitetų, komisijų vadovai, tiek ir europarlamentarai.
Pasak Europos parlamento nario Gintaro Didžioko, neatmestina galimybė, kad nesaugūs yra ir kiti diplomatiniai ar net slapti dokumentai.
„Matyti, kad nėra kontrolės. Tai labai neigiamai atsilieps Lietuvos įvaizdžiui užsienio šalyse, NATO, Europos Sąjungos saugumo tarybos akyse. Įžvelgiu realų pavojų valstybei, nes diplomatinių dokumentų apsauga – itin svarbus dalykas. Kas būtų, jei paaiškėtų, kad tokius dokumentus skaito priešiškos jėgos, kai kas įdedama, o kai kas išimama iš vokų?” – svarstė politikas.
„Vakarų ekspresui” jis sakė, kad situacija turėtų susirūpinti ir Valstybės saugumo departamentas.
Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Justinas Karosas pareiškė, kad komitetas oficialiai prašys URM pasiaiškinimo.
„Bet kurio atveju tai yra netvarka, prasilenkiama su elementariomis diplomatinio pašto funkcionavimo taisyklėmis. Aš iki šiol nesu girdėjęs, kad taip būtų pasielgta”, – „Vakarų ekspresui” vakar sakė parlamentaras.
Jis teigė manąs, kad galimi du variantai – arba toks atsitikimas yra netvarkos rezultatas, arba tai tam tikra įtampa, kuri tvyro tarp K. Prunskienės ir URM dėl ministrės vizito į Kaliningradą.
Problema „išlindo”
Itin jautriai į žinią dėl K. Prunskienės diplomatinio pašto sureagavo Seimo NATO reikalų komisijos pirmininkas Vaclavas Stankevičius.
„Man net negera pasidarė, kai sužinojau. Toks įvykis – absoliučiai nepriimtinas dalykas. Mes dar vadinamės demokratine valstybe, kuri priklauso garbingiausioms bendrijoms. Manau, paaiškėjus, kad tai – URM pareigūnų rankų darbas, šiems teks viešai pasiaiškinti. Vien atsirašinėjimo čia neužteks”, – mūsų dienraščiui sakė atostogaujantis parlamentaras.
Jis teigė, kad kalbėdami apie asmeninę K. Prunskienės korespondenciją ir tai, kad ji esą atkeliavo ne diplomatinais kanalais, URM pareigūnai tik išsisukinėja.
„Tai buvo diplomatinis paštas, nes jį lydėjo diplomato pasirašyti dokumentai, siunta atkeliavo į ministeriją. Lietuvos prestižui suduotas kapitalinis smūgis. Tai, kas įvyko – niekšybė, kitaip nepavadinčiau. Kai kurių žmonių rusofobiškos nuotaikos jau varo į neviltį”, – sakė parlamentaras.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Alvydas Sadeckas „Vakarų ekspresui” teigė įvykį vertinantis dvejopai.
„Pirmiausia reikia išsiaiškinti, kaip naudojamas diplomatinis paštas. Teko girdėti, kad juo disponuojama asmeniniais tikslais, o taip neturėtų būti. Kitas dalykas – ar atidaryta ir praplėšta siunta buvo siunčiama diplomatiniais kanalais. Bet kokiu atveju, problema Užsienio reikalų ministerijoje „išlindo”, reikia pasiaiškinimų”, – teigė politikas.
Su duomenų neapsaugojimu asmeniškai susidūręs klaipėdietis politikas Eligijus Masiulis mūsų dienraščiui sakė, kad K. Prunskienės pašto istorija parodo, kokia dar silpna Lietuvoje demokratija.
„Aš neįsivaizduoju, kad JAV po tokio skandalo nelėktų atsakingų pareigūnų galvos. Lietuvoje net neatsiprašoma. Kai specialiosios tarnybos yra naudojamos politinių sąskaitų suvedinėjimui tai yra pats blogiausias dalykas valstybei”, – sakė E. Masiulis.
Denisas Nikitenka
„Vakarų ekspresas”
O kodel ministerijos teisininkai uzsiima K.Prunskienės privačių reikalų tvarkymu? Kul kunigaikštienės titulas nieko bendro su ministerijos darbu neturi.
Kunigaikštienei Kazimirai netrūksta įžūlumo dėl savo paklydusio siuntinio kaltinti URM.Gal kaip tik jos ŽŪM klerkai pasistengė ir ačiū jiems.Mes turim žinoti su kuo turim reikalą. Dabar niekam nekyla abejonių dėl Kazimiros ir KGB.
Veiksmai iš absurdų pasauliuo, – ministerijų darbo turinys.
Didesnes nesamones negali but.
Diplomatinis pastas ir yra diplomatinis tam, kad jis butu idealiai saugus ir garantuotai pristatytas adresatui, o beto sis siuntinys nera jau toks asmeninis reikalas.
Jei visi tie dokumentai ir relikvijos butu siustos pilieciui petrui petraiciui – tada taip.
O Prunskiene yra ministre!!! Tai yra auksto rango pareigunas, kuris turi teise ne tik diplomatiniu pastu naudotis, bet ir uzsienyje turi diplomato statusa.
Vienareiksmiskai – Diplomatinio pasto skyriaus vadovas turi atsistatydinti. Be kalbu.