Savaitės viduryje per visus Lenkijos televizijos kanalus buvo parodyta, kaip kaukėti Varšuvos vidaus reikalų ministerijos pareigūnai ligonių, ligoninės personalo ir lankytojų akivaizdoje sulaikė kardiochirurgijos klinikos vadovą
Netrukus po sulaikymo, kurį užfiksavo dešimtys žurnalistų, buvo surengta spaudos konferenciją. Joje teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro ir Centrinio antikorupcinio biuro vadovas Michalas Kaminskis pažėrė pačių sunkiausių kaltinimų sulaikytam gydytojui. Klinikos vadovas kaltinamas bandymu pasipelnyti, sąmoningu pacientų žudymu bei kyšininkavimu dideliu mastu. Kartu su žinomu chirurgu buvo sulaikyti dar keli gydytojai, kaltinami medicininių dokumentų klastojimu.
Kyšininkas ar žudikas?
„Ciniškas žudikas”, – taip sulaikytą gydytoją apibūdino teisingumo ministras. Esą kardiochirurgas sąmoningai žudė savo pacientus: vieną kartą atliko širdies persodinimo operaciją jau žinodamas, kad jos baigtis bus tragiška, kitąkart išjungė paciento gyvybę palaikančią aparatūrą vien todėl, kad negavo kyšio. Taip pat per tyrimą nustatyta, kad pacientams kardiochirurgas nepagrįstai skirdavo transplantacijos operacijos, jiems buvo persodinami organizmui netinkami organai. Už vieną širdies persodinimo operaciją Lenkijos sveikatos apsaugos ministerija ligoninei moka 100 tūkst. zlotų, nesvarbu, ar pacientas išgydomas, ar ne. Per spaudos konferenciją buvo demonstruojama filmuota medžiaga iš gydytojo namuose darytos kratos, per kurią rasta dešimtys tūkstančių zlotų, šimtai butelių brangaus alkoholio, laikrodėlių ir kitų vertingų suvenyrų.
Šiek tiek atsargiau savo kolegos veiklą vertino sveikatos ministras, pats irgi kardiochirurgas. Zbigniewas Religa teigė negalįs patikėti, kad gydytojas sąmoningai prisidėjo prie pacientų mirties. Pasak jo, jis negalėjo išjungti gyvybę palaikančios aparatūros, nes tokie sprendimai nepriimami vienasmeniškai. Vis dėlto ministras neturėjo abejonių dėl kaltinimo kyšininkavimu, nes apie kardiochirurgijos klinikos vadovo pomėgius imti „dovanas” iš pacientų šnekėjo pusė Varšuvos.
Pacientai nepatvirtino
Centrinis antikorupcinis biuras kreipėsi į visus pacientus, kad anonimiškai telefonu praneštų apie jiems žinomus sulaikyto gydytojo korupcijos ir nusikalstamos arba neetiškos veiklos atvejus. Tačiau jau tos pačios dienos vakarą pasirodė pranešimų, neigiančių, kad klinikos vadovas reikalaudavo kyšių.
Žurnalistai pakalbino sūnų mirusio paciento, kuriam esą kardiochirurgas išjungė aparatūrą, nes negavo kyšio. Mirusiojo sūnus nepatvirtino per spaudos konferenciją nuskambėjusių kaltinimų, esą gydytojas reikalavo kyšio. Jis aiškino, kad sulaikytas gydytojas tik patarė ką nors nusamdyti, mat ligoniui po operacijos reikalinga gera priežiūra, nes jo būklė sunki. Į laikraščių, televizijos redakcijas ėmę skambinti kiti kaltinamo gydytojo pacientai tvirtino, kad niekuomet nedavė jam kyšio, o ir jis jo nereikalavo.
Gydytojai pasipiktino
Gydytojo sulaikymo būdu ir aplinkybėmis labiausiai piktinosi medikai. Jie neneigia, kad yra korumpuotų ir nesąžiningų gydytojų, kad su korupcija reikia kovoti, bet negalima gydytojo pasmerkti jo pacientų ir visos visuomenės akyse, kol teismas neišaiškins visų aplinkybių ir nepriims sprendimo. Gydytojų savivaldos atstovai taip pat atkreipė dėmesį į tai, kad valdžios pareigūnai turėtų labiau pasverti savo žodžius. Mestas viešas kaltinimas apie „prekybą organais” drastiškai mažina ligonių, laukiančių persodinimo, ir potencialių organų donorų, pasitikėjimą medikais.
Nepasitenkinimą dėl sulaikymo būdo išreiškė ir Piliečių teisių bei opozicijos atstovai. Jie kritikuoja teisingumo ministrą ir Centrinio antikorupcinio biuro vadovą: ar reikėjo daryti šou iš gydytojo
sulaikymo, ar pagrįstai metami sunkiausi kaltinimai gydytojui, ar
teisingumo ministras nepasisavino ir teismo funkcijų?
Pasigirsta nuomonių, kad kriminalinio filmo scenas primenantis gydytojo sulaikymas turėjo pademonstruoti visuomenei Jaroslavo Kaczynskio vyriausybės veiksmingumą ir laimėjimus, ypač kad pastaruoju metu ji sulaukia vis daugiau kritikos. Pasitraukus vidaus reikalų ministrui Ludwikui Dornui stipriausiu ir įtakingiausiu ministrų kabineto nariu tampa teisingumo ministras Zbigniewas Ziobro ir jo artimas bendradarbis, buvęs krašto prokuroras Januszas Kaczmarekas, užėmęs Ludwiko Dorno vietą.
Atitraukė dėmesį
Šis korupcijos skandalas laikinai atitraukė visuomenės dėmesį nuo rimtesnių Lenkijos sveikatos apsaugos sistemos problemų – daugeliui šalies ligoninių gresia bankrotas. Apie reformos reikalingumą kalbama jau seniai, bet nė viena vyriausybė taip ir nesugebėjo jos įgyvendinti. Alyvos į ugnį įpylė Konstitucinis Teismas (KT), kuris nutarė, kad antstoliai gali areštuoti įsiskolinusių ligoninių sąskaitas. Pagal anksčiau galiojantį įstatymą, kurį KT pripažino nekonstituciniu, antstoliai galėjo areštuoti tik ketvirtadalį sąskaitoje esančių lėšų. KT nutarė, kad tokia nuostata pažeidžia lygios konkurencijos principą.
Prieš keletą savaičių antstoliui areštavus Vroclavo vaikų onkologijos ligoninės sąskaitą ligoninė neturėjo už ką pirkti vaistų. Jos vadovybė kreipėsi į visuomenę su prašymu aukoti lėšas sunkiai sergantiems vaikams gelbėti. Panašioje situacijoje yra per šimtą ligoninių. Šiuo metu Lenkijos ligoninių skolos (daugiausia už elektros energiją ir kitas paslaugas) viršija keturis milijardus zlotų.