Nestandartinis kandidatas

JAV prezidentu pirmą kartą istorijoje gali tapti juodaodis

Senatorius Barakas Obama pradėjo oficialią prezidento rinkimų kampaniją. Šis jaunas – 45 metų – politikas yra pirmas afroamerikietis kandidatas į prezidentus, turintis šansų laimėti JAV vadovo rinkimus.

Kiti B.Obamos varžovai Demokratų partijoje sako, kad ir jie yra ryškiai išsiskiriantys. Senatorė Hilari Klinton turi šansų tapti pirmąja moterimi prezidente, o gubernatorius Bilas Ričardsonas – pirmuoju prezidentu, kurio gimtoji kalba yra ispanų.

Savo sprendimą kandidatuoti į prezidentus B.Obama paskelbė Springfilde, Ilinojaus valstijos administraciniame centre, vietos įstatymų leidėjų rūmuose. Tai didele dalimi simboliška: 1858 metais savo garsiąją kalbą tuose rūmuose pasakė 16-asis JAV prezidentas Abraomas Linkolnas, pradėjęs kovą už vergijos likvidavimą.

Akcentavo ryšį su legendiniu politiku

A.Linkolnas tada paskelbė kryžiaus žygį prieš vergiją ir paragino Kongresą vienytis, kad būtų sprendžiamos nacionalinės, pirmiausiai rasinės, problemos.

B.Obamos rinkimų štabas aiškiai atkreipė dėmesį į šią aplinkybę. Laikraštis „The Boston Globe” pastebėjo, kad juodaodis demokratų politikas kalbą pasakė ne tik toje vietoje, kur A.Linkolnas paskelbė kovą su vergija, bet ir kad tai B.Obama padarė likus kelioms dienoms iki legendinio politiko gimtadienio.

„The Boston Globe” ryšium su tuo pažymėjo, kad potencialus demokratų kandidatas akcentavo ne tiek savo ryšį su A.Linkolnu, kiek su pilietiniu karu, JAV vykusiu 1861-1865 metais ir išryškinusiu rasinius prieštaravimus, kurių nestinga iš šių dienų Amerikoje.

Ambicijų nestokoja

Kiek anksčiau B.Obama pranešė steigiantis vadinamąjį prezidentinį komitetą, kuris leidžia politikui pradėti rinkti pinigus rinkimų kampanijai, pranešė BBC rusų tarnyba.

Jei B.Obamos viltys įsitvirtinti Baltuosiuose rūmuose išsipildytų, jis taptų pirmuoju juodaodžiu JAV prezidentu šalies istorijoje.

Į JAV politikos sceną jis įžengė vos prieš dvejus su puse metų. Jo pareiškimas, esą nėra baltos ar juodos Amerikos, o yra tik Jungtinės Amerikos Valstijos, padėjo jaunam politikui laimėti tais metais Senate vietą. Jo tėvas – juodaodis, kilęs iš Kenijos, o motina – baltaodė, – iš Kanzaso valstijos.

B.Obama augo Havajuose ir Indonezijoje, vėliau studijavo teisę Harvardo universitete. Vėliau jis įsiliejo į aktyvų politinį gyvenimą Ilinojaus valstijoje.

Ir vis dėlto, nepaisant jo neabejotinos charizmos ir ambicijų, kai kas abejoja, ar jis galėtų laimėti prezidento rinkimus. Kelyje dėl prezidento posto jo laukia nelengva kova su labai stipriais varžovais, tarp jų – prezidentinių ambicijų neslepiančia H.Klinton, buvusiu viceprezidentu Elu Goru ir buvusiu senatoriumi Džonu Edvardsu, taip pat Naujosios Meksikos valstijos gubernatoriumi B.Ričardsonu.

Kritika negailestinga

Savo kalboje Springfilde, kurioje jis paskelbė apie pretenzijas į Baltuosius rūmus, B.Obama negailestingai kritikavo respublikonų administracijos, pirmiausiai prezidento Džordžo V.Bušo, užsienio politiką.

Karą Irake juodaodis politikas pavadino „tragiška klaida” ir sakė, jog turi planą, kaip išvesti iš ten visą Amerikos kariuomenę iki kitų metų kovo.

B.Obama Springfilde paragino geriau finansuoti koledžus ir aukštąsias mokyklas, sudaryti geresnes sąlygas naudotis internetu vargingai gyvenantiems žmonėms. Kalbėdamas bendraminčiams, potencialus demokratų kandidatas akivaizdžiai demonstravo tradicines savo partijos akcentuojamas šeimos vertybes: ant pakylos jis išėjo lydimas žmonos Mišel ir dviejų dukterų – 8-metės Malijos ir 5 metų Sašos.

Nors B.Obama Senate dar tik pustrečių metų, jis yra Demokratų partijos kylanti žvaigždė. Senatorius turi du didelius kozirius. Pirma, jis – puikus oratorius, teisės profesorius, vienas jauniausių įstatymų leidėjų. Antra, B.Obama – vienintelis juodaodis tarp šimto senatorių.

Stinga patirties

Amerikos apžvalgininkai pusiau juokais sako, kad juodaodžio senatoriaus opoziciją Dž.V.Bušo kursui galima įžvelgti netgi demokratų politiko pavardėje. Dokumentuose jis minimas kaip Barakas Huseinas Obama.

„Jo vardas rimuojamas su žodžiu „Irakas”. Jo antrasis vardas taip pat nereikalauja komentarų, o pavardė – Obama – skiriasi tik viena priebalse nuo blogio įsikūnijimo – Osamos bin Ladeno – pavardės”, – pažymi laikraščio „The Daily Reveille” apžvalgininkas.

B.Obamos oponentai jam priekaištauja, kad jis apsimeta juodaodžiu, nors iš tikrųjų yra mulatas. Šio fakto politikas nenori komentuoti.

Apžvalgininkai tuo tarpu teigia, kad nėra jokios garantijos, jog juodaodžiai rinkėjai parems būtent jį, o ne, pavyzdžiui, H.Klinton, kurios vyrą Bilą JAV afroamerikiečiai dievina iki šiol.

Dar vienas B.Obamos minusas – jam stinga politinės patirties. Kai kurie laikraščiai jį pavadino mažiausiai patyrusiu kandidatu į prezidento postą.

Trejetas favoritų

Amerikos žiniasklaida tvirtina, kad iš viso būrio demokratų kandidatų daugiausiai šansų kautis dėl JAV prezidento posto turi B.Obama, B.Ričardsonas, H.Klinton.

Iš šio trejeto apžvalgininkai išskiria buvusią pirmąją JAV ponią. Jeigu H.Klinton nugalėtų, ji taptų pirmąja moterimi prezidente Jungtinių Valstijų istorijoje.

H.Klinton apie savo kandidatūros iškėlimą pranešė sausio pabaigoje. Jos interneto svetainėje „HillaryClinton.Com” buvo paskelbtas senatorės kreipimasis į amerikiečius. Jis prasideda šūkių maniera. „Aš stojau į lenktynes. Stojau į lenktynes, kad nugalėčiau”, – sakoma kreipimesi.

Toliau jame minima „žala, kurią Jungtinėms Valstijoms padarė prezidentas Džordžas V.Bušas”. H.Klinton žada, jei taps prezidente, „iki minimumo sumažinti tą žalą”.

Senatorė dabar itin kritikuoja Dž.V.Bušo administracijos politiką Irake. Ji ragina kuo greičiau išvesti iš chaoso apimtos Artimųjų Rytų šalies visus Amerikos karius. Tačiau H.Klinton kritikuojantys politikai jai primena, kad ji buvo viena iš tų politikų, kuri ryžtingai pritarė karui Irake.

H.Klinton apie tai dabar nenori girdėti. Ji tvirtina, kad būtinai pasieks pergalę prezidento rinkimuose, nes tam esą turi pakankamai ir lėšų, ir politinės patirties.

Spręs suvažiavimas

Ir tikrai, H.Klinton reitingas tarp kolegų demokratų – pats aukščiausias. Senatorę dabar remia beveik tris kartus daugiau rinkėjų, simpatizuojančių Demokratų partijai, negu B.Obamą.

Sausio pabaigoje surengtų apklausų rezultatai liudija, kad už H.Klinton balsuotų 43 proc. respondentų demokratų, o už juodaodį varžovą – tik 15 proc. Bet per daugiau nei metus dar daug kas gali pasikeisti.

Kas konkrečiai iš demokratų kausis mūšyje dėl Baltųjų rūmų, spręs Demokratų partijos suvažiavimas, vyksiantis 2008 metų rugpjūčio 25-28 dienomis Denveryje (Kolorado valstija).

Analogiškas Respublikonų partijos suvažiavimas vyks 2008 metų rugsėjo 1-3 dienomis Mineapolyje (Minesotos valstija).

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Pasaulyje su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.