Iš Maskvos – prieštaringos naujienos

Lietuvos prokuratūra gavo Rusijos atsakymą, kad Darbo partijos įkūrėjas Viktoras Uspaskichas nebus išduotas, tačiau politiko advokatas teigia priešingai

Generalinė prokuratūra savaitę nuo žiniasklaidos slėpė informaciją, kad Rusijos prokurorai daugiau nei pusmetį Maskvoje gyvenantį V.Uspaskichą prilygino asmenims, įtariamiems politiniais nusikaltimais, ir tuo pagrindu pareiškė atsisakantys jį sugrąžinti į Lietuvą.

Paprašė išsamesnio paaiškinimo

Aštuntą mėnesį Rusijoje besislapstantis Darbo partijos įkūrėjas V.Uspaskichas nebus išduotas Lietuvai, nes jo byla yra politinio pobūdžio. Taip šalies žiniasklaidą oficialiai informavo Generalinė prokuratūra. Kaip teigiama prokuratūros pranešime spaudai, Rusijos Federacija oficialiu raštu, kuris Lietuvoje buvo gautas dar vasario 7 d., patvirtino, jog neišduos V.Uspaskicho, kuris ieškomas Lietuvoje dėl apgaulingo buhalterinės apskaitos tvarkymo ir neteisingų duomenų teikimo Mokesčių inspekcijai.

Rusijos atsisakymas grindžiamas 1957 m. Europos konvencijos dėl ekstradicijos 3
straipsniu „Politiniai nusikaltimai”.

„Generalinė prokuratūra paprašė Rusijos generalinės prokuratūros išsamesnio paaiškinimo, kuriuo minėtos konvencijos 3 straipsnio punktu buvo vadovaujamasi atsisakant Lietuvai išduoti V. Uspaskichą”, – teigia Generalinės prokuratūros Tarptautinių ryšių skyriaus vyriausioji prokurorė Laima Čekelienė.

Jos teigimu, Generalinė prokuratūra neturi informacijos, kaip sprendžiamas V.Uspaskicho politinio prieglobsčio klausimas bei iš anksto nekomentuoja teisinio susirašinėjimo su Rusija.

Šios šalies prokurorai iki šiol tvirtino negalį išduoti V.Uspaskicho, nes nagrinėjamas jo prašymas suteikti politinį prieglobstį. Tuo tarpu ir V.Uspaskichas, ir jo advokatas Vytautas Bučius prieš savaitę tvirtino, kad Rusijos migracijos tarnyboms yra įteiktas prašymas atsisakyti prieglobsčio prašytojo statuso.

Nebesiekia politinio prieglobsčio?

Advokatas V.Bučius naujienų portalui „Delfi” tuo tarpu pareiškė, kad Rusijos generalinė prokuratūra kaip tik artimiausiu metu žada patenkinti Lietuvos prokurorų prašymą ir išduoti V.Uspaskichą. Pasak advokato, V.Uspaskichas šiuo metu negali savarankiškai išvažiuoti iš Rusijos, nes šios šalies migracijos tarnyba yra apribojusi jo judėjimo laisvę.

Tai, V.Bučiaus teigimu, susiję su tuo, kad V.Uspaskichas jau atsisakė politinio prieglobsčio prašytojo statuso ir Rusijos prokuratūra pradėjo tvarkyti jo ekstradicijos dokumentus. Advokatas nesiryžo prognozuoti, ar ekstradicija įvyks iki savivaldybių rinkimų.

Į Lietuvą grįžęs V. Uspaskichas būtų iš karto sulaikytas. Pats V.Uspaskichas anksčiau ne kartą yra pareiškęs, kad ketina sugrįžti į Lietuvą, tačiau, kada tai įvyks, jis nedetalizuodavo. „Ruošiuosi grįžti, nes nesijaučiu kaltas. Rinkimų metu noriu būti Lietuvoje”, – yra sakęs V. Uspaskichas.

V.Uspaskichas visą laiką tvirtina, kad Lietuvos teisėsauga jį persekioja dėl politinių priežasčių ir atmeta kaltinimus dėl neskaidraus Darbo partijos buhalterijos tvarkymo.

Teismas panaikino neliečiamybę

Darbo partijos įkūrėjas vakar telefonu „Kauno dienai” atsisakė komentuoti prieštaringą informaciją apie jo ekstradiciją.

„Aš nieko nežinau, manęs niekas neinformuoja. Nesuprantu, ko jūs manęs klausiate. Ir pirmiausia noriu jūsų pačių paklausti, ar jums neatrodo, kad ši byla yra politinė? Jeigu jums neužtenka sąžinės atsakyti, geriau man neskambinkite. Aš nežinau, ką jums komentuoti, nes jūs vis vien rašote tai, ką norite ir ką jums reikia rašyti”, – nukirto V.Uspaskichas.

Darbo partijos įkūrėjas yra įrašytas šios partijos kandidatų į Kėdainių rajono savivaldybės tarybą sąraše. Vasario 12 d. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas patvirtino, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) Maskvoje besislapstančio V.Uspaskicho teisinę neliečiamybę, kurią jam, tapus kandidatu, suteikė rinkimų įstatymai, prokuratūros prašymu atėmė teisėtai.

Teismas atmetė Darbo partijos ir paties V.Uspaskicho skundus dėl VRK sprendimo, kuriuo leista patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti V.Uspaskicho laisvę. Teisėjų kolegijos nuomone, nėra pagrindo įtarti, kad pareikšti įtarimai ir paskirta kardomoji priemonė bei prašymas panaikinti neliečiamybę sietinas su V. Uspaskicho dalyvavimu rinkimuose į savivaldybės tarybos narius ir tokiu būdu jam bandoma sutrukdyti dalyvauti rinkimuose, nes baudžiamasis procesas buvo pradėtas ir įtarimai pareikšti likus dar daug laiko iki savivaldybių tarybų rinkimų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.