Alytaus mokyklos grėsmingai tuštėja

Kaip vakar „Alytaus naujienoms” sakė miesto savivaldybės administracijos Švietimo ir socialinių reikalų departamento Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotoja, laikinai einanti vedėjos pareigas Birutė Salickienė, miesto bendrojo lavinimo mokyklose vyksta pasirengimo darbai naujiesiems 2005-2006 mokslo metams.

Galėtų priimti daugiau pirmokų

Pasak vedėjo pavaduotojos, šiuo metu mokyklose priimami prašymai mokytis pirmose ir vienuoliktose klasėse, vyksta einamieji remontai. B.Salickienė kalbėjo, kad kai kurios mokyklos galėtų priimti kur kas daugiau pirmokų. Antai viena didžiausių miesto mokyklų – Likiškėlių vidurinė – pirmokams turi 72 vietas, o iki šiol sulaukė tik 52-jų būsimų pirmokų tėvų prašymų.
Piliakalnio, vienintelėje Pirmojo Alytaus vidurinėje mokykloje, pirmą klasę panoro lankyti 45 vaikai, o vietų mokykloje – 52. Liūdniausia padėtis gali susiklostyti Anzelmo Matučio pradinėje mokykloje – krimsti karčią mokslo duonelę galėtų pradėti 72 pirmokai, o norą pareiškė vos pusė – 36. Kaip sakė pavaduotoja, rūpestingi tėveliai savo atžaloms dar pavasarį parenka ugdymo įstaigą ir sutvarko reikiamus dokumentus.

Grėsminga tendencija

B.Salickienės teigimu, 1998-taisiais Alytuje gimė 859 vaikai. Po septynerių metų, t.y. 2005-ųjų rugsėjo 1-ąją, į mokyklas turėtų sugužėti maždaug tiek pat pirmokų. Deja, norą mokytis pirmose klasėse kol kas tepareiškė 600 būsimųjų pirmokų tėvų. Kur dingo daugiau kaip ketvirtis tūkstančio mažųjų Dzūkijos sostinės piliečių, turėjusių šiemet pirmą kartą peržengti mokyklos slenkstį?
Kai kurių miesto savivaldybės specialistų teigimu, nemažai vaikų kartu su tėvais ar globėjais laikinai išvyko į užsienį ir nežinia ar grįš.
Beje, ši grėsminga tendencija išryškėjo ne šiemet. Antai 2004-aisiais į miesto mokyklų pirmąsias klases atėjo 818 pirmokų iš 915 1997-aisiais gimusių vaikų. 1994 metais Alytuje pasaulį išvydo 1 tūkstantis 107 naujagimiai, o po dešimties metų – 2004-aisiais – 690 vaikų. Mažėjant vaikų, mažėja ir klasių komplektų mokyklose, ir darbo vietų mokytojams, ypač pradinių klasių. Iki liepos 25-osios į Švietimo skyrių jau kreipėsi per 20 šalies universitetų ir kolegijų absolventų, prašydami padėti surasti mokytojo vietą. Tarp jų – pusė pradinių klasių mokytojų. Tačiau skyrius jiems mažai tegali padėti.

Išvažiuoja Alytaus ateitis

Kaip sakė miesto savivaldybės administracijos Vaiko teisių apsaugos tarnybos vedėja Virginija Vaitkevičienė, kiekvieną mėnesį tarnyba išduoda apie 60-80 sutikimų laikinai išvykti į užsienį vaikams iki 18 metų. Beje, tarnyba raštu įformina ir išduoda sutikimą, kad vaikas laikinai išvyktų tais atvejais, kai turėtų būti pateikiamas antrojo iš tėvų sutikimas, tačiau jo neįmanoma gauti dėl objektyvių priežasčių arba antrasis iš tėvų neduoda sutikimo be pagrindo. Jeigu vaikas į užsienį vyksta su abiem tėvais, arba vienas iš tėvų yra miręs, toks vaikas į Vaiko teisių tarnybos apskaitą nepatenka.
Kaip sakė V.Vaitkevičienė, 2004 metais tarnyba išdavė 457 sutikimus vaikams laikinai išvykti į užsienį, užpernai – 362.
„Pagal Lietuvos įstatymus vaikai turi būti tėvų prižiūrimi iki pilnametystės – 18 metų. Nesvarbu, kur gyvena tėvai – Lietuvoje ar užsienyje – vaikai turi būti su tėvais”, – kalbėjo tarnybos vedėja.
Galima manyti, kad viena Alytaus mokyklų tuštėjimo priežasčių yra ne tik vis mažėjantis gimstamumas, bet ir vis didėjanti alytiškių emigracija į užsienį.

Gediminas Vaitekūnas

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.