Po reorganizacijos – naujų problemų našta

Praėjo pusantrų metų, kai Skuodo ligoninė tapo Klaipėdos apskrities ligoninės filialu. Tačiau iki šiol tebediskutuojama, ar šios „jungtuvės”, kol kas vienintelės tokios Lietuvoje, buvo reikalingos.

Grėsė žlugimas

Klaipėdos apskrities ligoninės vyr. gydytojo pavaduotoja Skuodui Ramutė Berenienė pasakojo, jog pasikeitimų metas nebuvo lengvas. Reorganizacija užtruko apie šešis mėnesius. Šiuo laikotarpiu nebuvo vykdomi pirkimai, priimami nauji darbuotojai.

„Tuo metu ligoninės padėtis buvo ne pati geriausia. Ji nebegalėjo egzistuoti kaip savarankiška įstaiga”, – sakė ji.

Skuodo ligoninės „nebepasiekdavo” Teritorinės ligonių kasos skiriamos lėšos. Trūko specialistų, tad grėsė Reanimacijos, Chirurgijos, Terapijos, Vaikų ligų skyrių žlugimas. Stigo specialios įrangos, kaupėsi skolos. Per šildymo sezoną susidaranti 200 tūkst. litų suma sudarydavo viso mėnesio ligoninės pajamas. „Nesuteikėme paslaugų – negavome lėšų. Ėmė stigti lėšų atlyginimams, maistui, vaistams”,- prisiminė vyr. gydytojo pavaduotoja.

Kad ligoninė nežlugtų, imta planuoti bendrą ateitį su Klaipėdos apskrities ligonine. „Džiugu, jog ši ligoninė sutiko mus priimti savo globon. Mes tapome tarsi sunkiu akmeniu po Klaipėdos apskrities ligoninės „kaklu””,- juokavo R. Berenienė.

„Tamsioji pusė”

Skuodo rajono tarybos narys, dabar jau pensininkas gydytojas Vaclovas Mažrimas pripažįsta, jog po susijungimo pagerėjo teikiamų paslaugų kokybė. Deja, žmonėms, anot jo, tai ne visada pasiekiama.

„Afišuojama tik gražioji medalio pusė, o tamsioji – ne. Tiesa ta, kad žmonėms tenka vis daugiau oficialiai ir neoficialiai už paslaugas susimokėti. Su tokiais nusiskundimais žmonės kreipiasi į mane, kaip Tarybos narį. Deja, norinčių skųstis oficialiai nėra”,- sako jis.

Nesklandumų iškyla ir pervežant pacientus į kitas ligonines. Jiems esą pernelyg atkakliai brukamos Klaipėdos apskrities ligoninės paslaugos, nepaisant to, kad pacientai norėtų būti gydomi kitoje.

Tarybos narys įsitikinęs, kad greitai Skuodo ligoninėje dėl specialistų trūkumo nebeliks Chirurgijos skyriaus. Į Skuodą anesteziologai atvyksta nereguliariai, tad chirurgai negali atlikti operacijų.

„Mano manymu, Skuodui nebuvo reikalingas ir neseniai įkurtas Dializės skyrius. Savivaldybė organizuodavo šių pacientų vykimą į Klaipėdą. Tai kainuodavo pigiau nei skyriaus Skuode išlaikymas”,- įsitikinęs V. Mažrimas.

Po susijungimo į Klaipėdą nutekėjo ir Skuodo ligoninę pasiekdavusi labdara iš Vokietijos Raudonojo Kryžiaus.

Tarybos narys įsitikinęs, jog jungimasis prie Klaipėdos buvo organizuotas skubotai. Neteisėtai atleistus darbuotojus vėliau teko priimti į darbą, o ligoninei teko padengti 20 000 litų teismo išlaidų.

Pasak V. Mažrimo, ligoninės prisijungimą prie didesnės sąlygojo valstybės politika sveikatos atžvilgiu. Rūpinamasi ne žmogumi, jo galimybe gauti reikiamą pagalbą, o finansais. „Mažos ligoninės su mažu finansavimu nebegali išgyventi. Išeitis viena jungtis arba užsidaryti”,- sako jis.

Geresnės paslaugos

Po ligoninių susijungimo, – pasakojo R. Berenienė, – atgijo ligoninės skyrių veikla, įkurtas naujas – Dializės skyrius. Planuotos šešios pastarojo skyriaus vietos „išaugo” į 12. Norint patenkinti visus norinčius čia gydytis medikams tenka dirbti trimis pamainomis.

Skuodo ligoninėje veikia Terapijos skyrius, turintis neurologijos padalinį, Chirurgijos skyrius su traumatologijos ir ginekologijos padaliniais, Vaikų ligų, Reanimacijos skyriai ir Ambulatorinis konsultacinis skyrius. Ligoninėje 70 lovų.

„Skuodo ligoninei tapus Klaipėdos apskrities ligoninės filialu pagerėjo teikiamų paslaugų kokybė. Dingo eilės atvykus specialistams-konsultantams. Esant ūmiai patologijai pacientui lengviau patekti į aukštesnio lygio gydymo įstaigą Klaipėdoje”,- susijungimo pliusus mini R. Berenienė.

Anot vyr. gydytojo pavaduotojos Skuodo filialui, sunkesni ligoniai siunčiami ar pervežami į Klaipėdos apskrities ligoninę. Prireikus net organizuojamas jų pervežimas atgal į Skuodą.

Gali pritrūkti specialistų

Visą savaitę tarp Skuodo ir Klaipėdos kursuoja medikus vežiojantis mikroautobusas. Juo į Skuodą pagal iš anksto suderintą grafiką atvyksta kardiologas, pulmonologas, neurologas, neurochirurgas, traumatologas, urologas, chirurgas, gastroenterologas ir kt. specialistai.

Aišku, esama specialistų, kurių trūksta net Klaipėdoje. Atostogaujant ar sergant Skuodo ligoninės okulistui ar reabilitologui, jų nėra kuo pakeisti. Kai reabilitologas atostogauja – skuodiškiams už masažą tenka susimokėti. Seanso kaina – 5 litai.

„Teks susitaikyti su tuo, kad siaurų specializacijų gydytojai pas mus gali ir nebeatvažiuoti. Lietuvoje mažėja medikų”, – aiškino skuodiškė.

Gydytojų, anot jos, provincijoje trūksta labiausiai. Skuodo ligoninėje dirba aštuoni vietiniai gydytojai. Jų amžius 40 – 65 metai. Jauni specialistai čia retai pasirodo net praktikai, o pasilikti nė vienas nenori.

Dėl vis didėjančio jaunų gydytojų stygiaus V. Mažrimas prognozuoja liūdną Skuodo ligoninės perspektyvą – slaugos tipo ligoninę. Tai, anot jo, turėtų įvykti per 5 – 6 metus.

Per daug vietos

Problemų vis dar kelia milžiniškas – 10 tūkst. kv. metrų – Skuodo ligoninės pastatas. Tai prieš 12 metų pastatytas penkių aukštų mūras. Ligoninė panaudoja tik 4 tūkst. kv. metrų plotą. Visai nenaudojamas ketvirtas ligoninės aukštas, penktame įsikūręs Pirminiam sveikatos priežiūros centrui pavaldus Slaugos skyrius. Tuščias ir triaukštis korpusas.

Anot vadovės, tuščias ketvirtas aukštas nuostolingas šildymo sezono metu. Šiluma privalo pasiekti penktą aukštą, tad neįmanoma visiškai izoliuoti šildymo sistemos.

Rajono valdžia vis dar sprendžia, ką daryti su tuščiomis patalpomis. Planuojama čia įkelti Pirminį sveikatos priežiūros centrą, tačiau darbai vis dar nepradedami, nors lėšos ir paskirtos.

Žaneta Skersytė

„Vakarų ekspresas”

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.