Žiemą prižiūrėti figūrą galima gryname ore – pasiėmus lazdas ir įsispyrus į slides… Į paprastas, o ne madingas kalnų slides.
Mėgėjiškas nusileidimas nuo kalnų, deja, figūrai neturi beveik jokio poveikio. O štai reguliarus šliuožimas slidėmis išjudina visą kūną kur kas labiau, nei treniruotė sporto salėje: sudegina riebalus, sustiprina širdį ir kraujagysles, turi įtakos imunitetui.
Tarsi pačiūžomis
Populiariausias judėjimo šiuolaikinėmis slidėmis stilius – šliuožti it pačiūžomis. Senosiomis medinėmis slidėmis, sunkiais odiniais batais taip šliuožti buvo neįmanoma. Dabar galima slysti tai viena, tai kita slide mažumėlę nukreipus ją į šoną. Būtent tai pataiso suglebusius klubus.
Šiek tiek apie anatomiją. Keturšakis klubo raumuo (priekinis), dvišakis (užpakalinis) ir sėdmenys dirba nuolat. Atsispiriant koja krypsta ne atgal, kaip einant, o į išorę. Vadinasi, aktyviai dirba klubo išorinės pusės raumenys, liūdnai pagarsėję kaip „galifė”. Kojai grįžtant atgal, dirba kita problemiška sritis – vidinė klubo pusė. Ar jums užtektų kantrybės valandą suglausti ir išskėsti kojas ant specialaus treniruoklio? O snieguotame miške laikas lekia nepastebimai.
Klasikinės proporcijos
„Klasika” turi savo būdus tobulinti figūrą. Beje, tai visai ne tas klasikinis stilius, kuriuo šliuožė mūsų močiutės ir mamos. Dėl puikių šiuolaikinių slidžių ir batų savybių perstatinėti kojas apskritai tenka tik kylant į statų kalną. Lygumoje slidininkas šliuožia ant abiejų kojų, galingai atsispirdamas rankomis ir tik vos dirbdamas kojomis, tarsi atsilošdamas. Atsilošimai puikiai gludina sėdmenis ir klubų formą, ne veltui tai yra klasikinis lengvojo kultūrizmo pratimas.
Kūno viršutinė dalis neatšąla nei šliuožiant it pačiūžomis, nei klasikiniu būdu. Krūtinė, rankos, nugara, pečiai, juosmuo, pilvo presas dirba kartu su lazdomis. Manote, kad spiriatės tik rankomis? Sulenkite kelius ir palenkite tiesią nugarą į priekį. Iškart pajusite visų raumenų darbą.
Po pirmo šliuožimo šiuolaikine technika skauda viską. Tačiau sezonui baigiantis riebalų rinkės ištirps drauge su sniegu.
Neša?
Sunkios lazdos, koja bate tabaluojasi, batas „vaikšto” kilpoje, slidės ilgesnės už jus pusantro karto, kad ir kaip teptumėte, jos atkakliai slysta atgal… Pamirškite visus šiuos mokyklos laikų košmarus! Stokitės ant lengvos, grakščios, daugiasluoksnės konstrukcijos iš plastiko, polietileno ar kitos šiuolaikinės medžiagos. Tokios slidės sveria vos daugiau kaip kilogramą. Priekis lengvutis, kad nekliūtų už sniego, elegantiškos įrangos saugo, kad neapkibtų sniego gumulėliais, o tinkami šoniniai įpjovimai leidžia valdyti slidę tiesiog vienu kojos pirštu.
Pačiūžinės ir klasikinės slidės skiriasi forma ir faktūra. Klasikinės slidės turi visiškai liesti sniegą („atsispausti”), kai stovite ant vienos kojos. Paprastai jos minkštesnės ir ilgesnės už pačiūžines. Šios trumpesnės ir neturi „sėsti”.
Kasdienai
* Slidžių treniruotei galima netepti – slystantis paviršius puikiai atlieka šią funkciją. Slidės tepamos tik per varžybas, kai brangi kiekviena minutė.
* Gaminami ir slidžių bei batų komplektai, tinkami šliuožti bet kokiu stiliumi. Toks hibridas tinka vaikams ir tiems, kurie nori išmėginti įvairesnį stilių. Paprastai po poros sezonų norisi ko nors patogesnio ir paklusnesnio.
* Šliuožti klasikiniu stiliumi patogiau apsiavus neaukštą batą minkštu padu, kad apkaustai leistų aukštai pakelti kulną. Pačiūžiniam stiliui reikia aukštesnio bato, kuris saugo kulkšnį. Padas turi būti ne toks lankstus, apkaustai laiko tvirčiau, kad kulnas nuolat būtų prispaustas prie slidės.
* Apkaustai būna tik dviejų rūšių: SNS ir NNN. Batai tinka tik vienai sistemai, neapsirikite pirkdami! Kiekviena sistema turi atskirus pačiūžinius ir klasikinius modelius. Pačiūžiniai batai gali netikti klasikiniams apkaustams, ir atvirkščiai!
Nereikia:
* Batų „su atsarga”, kad tilptų dvi poros šiltų kojinių. Šiuolaikiniuose batuose yra kokybiškas, prie kojos prisitaikantis pašiltinimas.
* Kilometrinių raištelių. Juos pakeitė „gudrus suvarstymas”: patraukei už virvutės – ir viskas užsiveržė.
* Slidžių „išaugimui”. Šiuolaikiškos slidės lanksčios ir spyruokliuojančios, jų ilgų nereikia. Dabar ilgis siejamas ne su ūgiu, o su jūsų svoriu. Gamintojai nurodo skaičius kataloguose.
Pakilimo aikštelė
Na štai, pagaliau turite visą amuniciją. Atminkite: slidės – tai šliuožimas. Neturėtumėte vangiai vilktis pasiramsčiuodami lazdomis it ramentais. Stenkitės temptis į priekį, judėti plačiai, laisvai ir gražiai. Kai tik pajusite, kad skrendate, sveikiname – jūs išmokote šliuožti slidėmis. Pirmyn su gera nuotaika ir puikia figūra!
4 faktai apie paprastas slides
* Tinka nutukusiesiems.
* Moterims pačiūžinis stilius – puikus būdas panaikinti „galifė”, suglebusius klubus, pataisyti „kriaušės” tipo figūrą.
* Vyrams „klasika” – veiksmingas būdas sustiprinti pečius ir nugarą.
* Kuo dažniau šliuošite į kalną, tuo greičiau suplokštės pilvas, lieknės liemuo ir tvirtės kojų raumenys.