Mūsų vaikams saldus ir ramus miegas naktį yra gyvybiškai svarbus. Tačiau daugelio jų gyvenime būna toks tarpsnis, kai šiltus vaikiškus sapnus ima trikdyti naktiniai košmarai, staigūs prabudimai ar somnambulizmas…
Liga ar sutrikimas?
Somnambulizmas (arba lunatizmas) yra gana retai pasitaikanti miego sutrikimo forma – vaikščiojimas ir kitoks judėjimas miegant. Vaikams tai būdinga 3-4 bei 4-8 metų amžiaus tarpsniais ir ankstyvoje paauglystėje. Pasak Miego sutrikimų laboratorijos gydytojos Ramintos Masaitienės, vaikai labiau nei suaugusieji linkę turėti įvairių miego sutrikimų (tarp jų ir somnambulizmą), bet ilgainiui jiems augant tokių bėdų atsikratoma.
Lunatizmo epizodas dažniausiai pasireiškia pirmame nakties trečdalyje, lėtojo miego metu, kai vaikas įmigęs kiečiausiai. Gydytoja R.Masaitienė pabrėžia, kad vaikas somnambulas (dar vadinama lunatiku arba nakviša) nėra visiškai nesąmoningas. Jis gali imti rengtis, vaikščioti ratais aplink kambarį, šlapintis neįprastose vietose, murmesiais atsakinėti į užduodamus klausimus ar net valgyti. „Negalima manyti, kad vaiko pasąmonė somnambulizmo epizodo metu neveikia – jis tiesiog yra labai kietai įmigęs. Paveikti ar jį pažadinti tada labai sunku, o ir apskritai to daryti nepatartina. Pabudę rytą vaikai dažniausiai visiškai nieko neprisimena, ir tai yra normalu”, – sako neurologė R.Masaitienė.
Lemia genai?
Turbūt ne vienas mūsų lunatikus neretai dar pavadina „mėnulio” vaikais – esą visi naktibaldos ima laipioti stogais esant mėnulio pilnačiai. Tačiau, pasak gydytojos R.Masaitienės, moksliškai somnambulizmo ir mėnulio fazių ryšys nėra įrodytas. „Lunatizmą lemia kur kas rimtesni veiksniai negu mėnulio pilnatis”, – šypteli gydytoja. Šio miego sutrikimo priežastys iki šiol nėra tiksliai nustatytos, tačiau manoma, kad dažniausiai tai paveldima iš tėvų. Anot Miego sutrikimų laboratorijos gydytojos, kiekvienam tėvui reikėtų prisiminti, ar vaikystėje jis buvo nakviša. Jei lunatiku yra buvęs bent vienas tėvų, tuomet tikimybė, kad vaikas taip pat toks bus, yra 45 procentų. Jei abu tėvai yra buvę lunatikais, ši tikimybė padidėja iki 60 procentų. Nors somnambulizmas dažniausiai pasitaiko vaikams, net ir suaugę žmonės gali pradėti vaikščioti naktimis. „Tarp suaugusiųjų yra maždaug 1-4 proc. lunatikų, kuriems lunatizmas periodiškai pasireiškia”, – teigia R.Masaitienė. Kuo vyresnis žmogus, tuo labiau tikėtina, kad lunatizmo epizodo metu jam gali kilti agresija, todėl ne vienoje pasaulio šalyje lunatikams draudžiama tarnauti armijoje, nes miegodami jie gali neatsakingai pasinaudoti ginklais.
Lunatizmo galima išvengti
Mokslininkai ir medikai, ilgai tyrę somnambulizmo priežastis, sutarė, kad čia yra tam tikrų provokuojančių ir tai lemiančių veiksnių. Pasak gydytojos neurologės, vaikams šis miego sutrikimas gali atsirasti dėl psichologinių priežasčių, streso, pervargimo, miego trūkumo ar karščiavimo. Neretai tai gali pasitaikyti visiškai sveikiems, tačiau šiek tiek jautresnės psichikos mažyliams. „Jei vaikų genuose yra užkoduotas polinkis į lunatizmą, tėvai turėtų daryti viską, kad išvengtų šių provokuojančių veiksnių”, – tikina gydytoja R.Masaitienė. Svarbu kas vakarą savo mažylį guldyti į lovą tuo pačiu metu bei užtikrinti, kad miegelis bus ramus ir ilgas. Jei matote, kad vaikas dėl kažko smarkiai išgyvena ar nerimauja, būtinai pasikalbėkite su juo arba pasitarkite su psichologu. Reikėtų stengtis vakare vaiko neerzinti ir nepykinti, nes prieš miegą patirtas nerimas gali lemti nemalonius sapnus naktį. Verčiau prieš miegelį su vaikučiu ramiai pabendraukite ar paskaitykite gražią pasakaitę.
Kaip elgtis su lunatiku?
Jei vis dėlto provokuojančių veiksnių išvengti nepavyko ir naktį mažylis jus išgąsdina sukdamas ratus aplink kambarį, nepanikuokite. Kaip tikina gydytoja R.Masaitienė, jei somnambulizmas vaikui pasitaiko retai, nereikalingas joks gydymas. Svarbiausia – tinkamai elgtis su mažuoju somnambulu. Tokio epizodo metu negalima vaiko kratyti ar ant jo šaukti – taip galite dar labiau jam pakenkti. Reikėtų vaiką lėtai palydėti į lovą ir leisti jam ramiai išsimiegoti. Nakčiai uždarykite langus ir mažylio miegamajame paslėpkite visus aštrius daiktus, už kurių jis gali užkliūti ir susižeisti.
Kartais, pasak gydytojos, pasitaiko, kad lunatikai tampa agresyvūs. Tokias atvejais pacientams taikomas gydymas vaistais, hipnozės seansai ar elgesio terapija. Anot R.Masaitienės, yra svarbu diferencijuoti somnambulizmą nuo kitų miego sutrikimų. Tam Miego sutrikimų laboratorijoje yra specialiai taikomas polisomnografijos tyrimas.