Šaltą 1619 m. lapkričio 10-osios naktį Vokietijoje jaunas aristokratas sapnavo sapną. Pabudęs jį užrašė sąsiuvinyje, dabar žinomame pavadinimu „Sapnų dienoraštis”. Tame sąsiuvinyje buvo detaliai paaiškinta nauja mąstymo sistema. Tą naktį jaunuolio sapnas pakeitė mokslo plėtros kryptį Vakarų civilizacijoje. Daugelis šiuolaikinių mokslinių koncepcijų pagrįstos šio jauno aristokrato, vardu Renė Dekartas, užrašais.
Robertas Luisas Stivensonas sapnavo savo dar neparašytus romanus. Fizikas Nilsas Boras sapne išvydo atomo modelį. Dmitrijus Mendelejevas susapnavo sprendimą, kaip sudėlioti cheminius elementus būsimojoje lentelėje. Poemą „Kubla Chan” Samuelis Teiloras Koleridžas taip pat susapnavo – iki ją užrašydamas popieriuje.
Psichologai, tiriantys šią sritį, teigia, jog kas naktį mes sapnuojame maždaug šešis sapnus, tačiau esame linkę juos pamiršti. Vis dėlto, sako jie, žmogus gali išmokti valdyti savo sapnus, atpažinti jų herojus ir aiškiai prisiminti bet kurį sapną.
Susapnuokite problemos sprendimą
1. Suformuluokite savo problemą. Užrašykite formuluotę ant popieriaus keletą kartų. Paskui, prieš eidami miegoti, pakartokite ją mintyse dar kelis kartus. Smegenys turi padirbėti su šia problema, kol įsijungs pasąmonė.
2. Jeigu jūs neįsimenate sapnų, pabuskite – pavyzdžiui, su žadintuvo pagalba, – pusvalandžiu anksčiau nei įprastai. Taip padaugės galimybių atsibusti sapno metu, o ne po jo.
Atsibudę kuo ilgiau gulėkite ramiai, mąstykite apie tai, ką sapnavote, neleiskite rūpesčiams blaškyti jūsų mintis. Kitaip sapnai dings kaip laivai, prisišvartavę prie ūkanotų krantų.
4. Užrašykite savo sapną tuojau pat, kai tik jį apmąstėte, į dienoraštį. Laikykite tokį „sapnininką” šalia lovos ir fiksuokite jame visas detales – viską, ką tik atsimenate sapnavę.
4. Kai sapną aprašysite, paklauskite savęs štai tokių klausimų:
– kokie sapnuoti žmonės, vietovės ir įvykiai yra susiję su mano problema?
– kokie sapno herojai yra svarbiausi?
– kaip visa tai galėtų sietis su mano problema?
– ar po sapno pasikeitė problemos esmė?
– kokios sapno detalės galėtų padėti išspręsti problemą?
– kokios asociacijos, kylančios po sapno, gali padėti spręsti problemą?
– į kokius klausimus atsako šis sapnas?
5. Imkite vieną du vaizdus arba mintis iš savojo sapno ir pabandykite sukelti sau laisvas asociacijas. Užrašykite bet ką, kas tik ateis į galvą. Netrukus turėtumėte susapnuoti kitą sapną, kuris pratęs jūsų interpretaciją.
6. Dienoraštį rašykite reguliariai. Sapnus užrašykite kas dieną. Po to, kai imsite juos fiksuoti, jums bus vis lengviau atkurti detales. Jūs imsite pastebėt, kokios temos kartojasi ir kas randasi nauja. Jūsų sapnai darysis vis turtingesni, prisipildys prasmingų metaforų ir simbolių.
Po tam tikro laiko jūs pamatysite, kad sapnų pagrindas yra jūsų gyvenimiškoji patirtis – ir iš praeities, ir iš dabarties – ir kad sapnai daro neabejotiną poveikį jums ir jūsų problemoms.
Idėjos, gimusios sapnuose, nėra lengvai apčiuopiamos, tačiau jos realios.
Ieškant sprendimo sapne, „teisinga” interpretacija yra ta, kuri naudinga jums. Netikėti jūsų sapnų vaizdiniai – tai tarsi atskaitos taškai, į kuriuos jūs sutelkiate tam tikrą jums žinomą prasmę. Sapnai sujungia į viena buvusią ir esamą jūsų gyvenimo patirtį – ir šitaip gimsta unikali jums skirta žinia.
Kartais sapnai mums primena, kas jau buvo, o kartais pranašauja ateitį. Sapnai, kurie regisi trivialūs, mums gali padėti suprasti ir įveikti pačias sunkiausias užduotis.
Mano sūnėnas Karlas bandė pasinaudoti sapnais kaip sprendimo, kurį koledžą jam pasirinkti, šaltiniu. Kartą jis susapnavo, kad atostogauja viloje ant jūros kranto, ir staiga pakyla gigantiškos bangos. Jos ryte ryja laivus ir artinasi prie namelio. Paskui Karlas pamatė ilgą daiktą, plūduriuojantį tolumoje. Vidinis balsas jam sakė, jog šis daiktas – vienintelis, kuris gali jį išgelbėti; kad jam nėra ko bijoti, jei tik jis sugebės jį pasiekti. Karlas atidžiai įsižiūrėjo ir išvydo, jog tai beisbolo lazda.
Karlui vila asocijavosi su vasaros nerūpestingumu, atsakomybės nebuvimu ir materialiniu apsirūpinimu. Kai aš paklausiau sūnėno, kokios asociacijos jam kyla dėl beisbolo lazdos, jis atsakė: „Mano kambaryje yra tokia lazda”. Tuomet aš paklausiau: „Kodėl tu pasirinkai būtent šitą daiktą, o ne kurį nors kitą?” Iš pradžių jis nežinojo, ką atsakyti. Bet staiga jo akys išsiplėtė: lazda buvo vienintelis daiktas jo gyvenime, kurį jis nusipirko už savo pinigus.
Sapnas Karlui pasufleravo sprendimą rinktis tokį koledžą, kuris leistų išlaikyti save.
Sapnai mums atskleidžia tai, apie ką nė neįtariame. Kai Elias Hou vargo kurdamas savo siuvamąją mašiną, jis susapnavo, kad jį persekioja laukiniai su ietimis. Atsibudęs Hou suprato, kad skylę siūlui turi padaryti ne viršutinėje ir ne vidurinėje adatos dalyje, o apačioje – kaip tų laukinių ietyse. Tokia nežymi modifikacija siuvamąją mašiną su siūlvedžiu padarė realybe…
Inga Teresiutė