Nekontroliuojami kosmetikai žaidžia su ugnimi

Jei valdžios atstovai Lietuvoje niekaip nereglamentuos kosmetikų veiklos ir leis dirbti neturintiems medicininio išsilavinimo, tėvai negalės būti ramūs dėl savo vaikų sveikatos.

Be tėvų žinios namų sąlygomis verdami paaugliams auskarus ar atlikdami kitas kosmetines procedūras šie rizikuoja juos užkrėsti pavojingomis infekcijomis.

Vis daugiau paauglių be tėvų leidimo įsiveria auskarus į antakius, liežuvį ar lūpą, o niekieno nekontroliuojami kosmetikai rizikuoja tai daryti namų aplinkoje.

14-metė Eiva K. taip norėjo prilygti savo „neformalėms“ draugėms, kad nepaisydama kategoriško mamos draudimo, ryžosi savavališkai papuošti antakį sidabriniu auskariuku. „Man tai labai gražu“, – neslėpė mergaitė.

„Nuėjau į keletą kosmetikos salonų, bet visur prašė tėvų sutikimo“, – „Vakarų ekspresui“ pasakojo nepilnametė.

Tuomet draugė nuvedusi ją pas vieną kosmetikę į namus. Nei draugės, nei kosmetikės vardo Eiva neišdavė.

Kosmetikė įvėrusi auskariuką mergaitei savo namuose po darbo. Eiva tikina sumokėjusi už tai 20 litų.

Mergaitei po procedūros antakis ištino ir supūliavo. Pagalbos teko kreiptis į medikus.

Eivos mama Sonata K. pasakojo, jog dukra nuo mažens turėjo daug sveikatos problemų, tarp jų – kraujo užkrėtimą. Todėl neteisėtas kosmetikės, be jos leidimo pradūrusios dukrai antakį, elgesys ją sukrėtė.

Ji kreipėsi į policiją, advokatus, tačiau šie pasakę niekuo negalį padėti. Mat tai esanti ne kosmetikų, o tėvų santykių su dukterimi problema.

Auskarų vėrimas į lūpas, antakį, bambą, ausis – paplitęs reiškinys tarp paauglių. Būna, kad ausis jie prasiduria patys sau, o pradurti žiogeliu lūpą paprašo draugų. Tuomet „kosmetikos“ procedūros atliekamos laiptinėje, kieme ar rūsyje.

Žaidžia su ugnim

Kosmetikos salono „Grožio linija“ savininkė kosmetikė Dalia Mikutienė sutinka, jog paauglių ir net vaikų, norinčių pasipuošti auskarais, tatuiruote ar pasidaryti permanentinį makiažą, tikrai gausu. Kartais juos, net mažamečius, atveda patys tėvai – pradurti ausų.

Tačiau dažniau paaugliai ateina patys. Dokumentų jie paprastai neturi ir tikina, jog tėvai įsiverti auskarą leidę. Tenka pasikliauti nuojauta – jei matoma, kad vaikas nepilnametis, padėti šiame salone atsisakoma.

„Ši situacija – didelė problema, ir su ta ugnim žaidžia visi kosmetikos kabinetai“, – sakė D. Mikutienė. Tuolab kad jokiais aktais nėra reglamentuotas amžius, nuo kurio galima būtų atlikti vieną ar kitą kosmetinę procedūrą, nenustatyta, kaip panašiais atvejais turėtų elgtis specialistai.

Komplikacijų gali kilti, jei procedūra atliekama nesilaikant higienos reikalavimų, jei vaikas serga diabetu ar sutrikęs jo kraujo krešumas. Deja, jei procedūra atliekama be tėvų žinios – apie sveikatos problemas kosmetikai nesužino.

Itin svarbi esanti ir higiena, todėl negalima atlikti procedūrų namų sąlygomis. Kita vertus, paaugliai „ateina vertis auskarų į liežuvį – o dantukai sugedę, prašo verti į antakį – o visas veidas spuoguotas“. Tuomet apie higieną nesą ko ir kalbėti.

Be to, labai svarbu esą išaiškinti, kaip pradurtą vietą prižiūrėti – būna, kad žaizdelės, ypač antakio srityje, supūliuoja neatsargiai jas užgavus.

Auskaro įvėrimas salone, D. Mikutienės duomenimis, kainuoja 20-40 litų, nelygu ar naudojamas nuskausminimas.

Reglamentuoti nepavyksta

Deja, padaryti auskarų vėrimą ar kitas kosmetines procedūras saugiomis Lietuvoje neskubama. Lietuvos nacionalinės kosmetikų ir kosmetologų federacijos pirmininkė dermatologė Jolanta Žilienė „Vakarų ekspresui“ sakė, jog bandyta kosmetologų darbą reglamentuoti teisės aktais, bet bene prieš metus „viskas nusėdo Sveikatos apsaugos ministerijos stalčiuose“.

„Lietuvoje šias procedūras gali daryti kas nori, nes nereikalingas medicininis išsilavinimas. Ministerija išsakė aiškią poziciją – jei žmogus neturi medicininio išsilavinimo, jai neįdomu, ką jis daro, todėl nekontroliuoja“, – sakė dermatologė.

Šiuo metu ir turintieji aukštąjį medicininį išsilavinimą, ir baigusieji kelių mėnesių kursus kosmetikai gali dirbti vienodomis sąlygomis ir net vadinami vienodai – kosmetikais arba kosmetologais. Jų veikla nelicencijuojama.

„Bandėm padaryti, kad kosmetikai būtų asmens sveikatos priežiūros specialistai – nepavyko. Toliau – kad visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, bet tai nebuvo įtraukta į specialybių sąrašą, ir ministerija nusiplovė rankas“, – pasakojo J. Žilienė.

Kol nepapuolė – drąsūs

Nepaisant šio chaoso, Lietuvos kosmetologai verti nepilnamečiams auskarus be tėvų sutikimo negali, – patikino J. Žilienė.

„Šalia turi būti vienas iš tėvų arba paimtas jo parašas dėl sutikimo. Tai invazinė procedūra, kurios metu galima žmogų užkrėsti hepatitu, ŽIV ar kita infekcija. Turi būti registracijos žurnalai su pacientų parašais, sutikimais. Bet iš tikrųjų niekas to netikrina“, – sakė dermatologė.

Jei dėl nemokšiškai atliktos kosmetinės procedūros kiltų kokių sveikatos sutrikimų ar komplikacijų, ją atlikęs specialistas visgi turėtų atsakyti pagal Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymą, – patikino pašnekovės.

Šio įstatymo 8 straipsnis nurodo, jog už nepilnamečius pacientus iki 16 metų pasirašo jų atstovas.

„Bet mūsų kosmetikai dar nebuvo į teismą papuolę, todėl jie drąsūs. Pirmas skundas ar parodinis teismas juos pastatytų į vietą“, – mano J. Žilienė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , , .

7 atsiliepimai į "Nekontroliuojami kosmetikai žaidžia su ugnimi"

 1. jonas

  welniskai noriu auskaro y lupa , bet tewai neleidzia.. ka daryt?? 😯

 2. Kine

  ppRASIVERK..AS PATI VA KAIP TIK DB VERIUSOI..TIK KAD Y KRAUJAGYSLE PATAIKIAU TAI DB KRUJAS UPELIU..NUSPIRK..KATETERY MAZA..
  PAPRASYK PILKO..NU SU STORA ZARNELE..PASIM KAZKA SALDYTO..MESOS..SVIESTO..;ddAR SEIP KO NORS SALTO
  UZSISALDYK..na kokias 5 min palikyk..tada paimk katetery..istemk lupa ir besk..
  is isores tik o nje is vidaus.tada pasimk auskara..jo galiuuka kisk y slangute ir trauk slangute kartyu su auskaru..slangute istrauk o auskaras liks..uzsuk auskaro galvutye..visaks paprasta,.,tik skausmig
  na,..;DD
  na gerai..lekiu toliau badytis,,;D

 3. Ruta

  ar yra kokia zala dantyms jai isiveri auskara i liezuvi?

 4. Eiva

  niekas man nesupuliavo,cia mamos ismislai…antakis atrodo graziai,o dabar zadu vertis i lupa,gal galetu kas pravert?isiverciau pati,jau kateteri buvau nusipirkus,bet ranka nu tiesiog nenori daryt bakst 😀

 5. DUSIA

  KAS GALI PRAVERTI LUPA SUMOKECIAU

 6. neri

  jei kas njorit kur auskariuku antaky,lupoj,liezuwy y pan rasykit man nr 863060792 ywers tikrj nebrangej ,dezinfekuoja,ajsku namu salygom tacjauw kiek kam were njusiskundimu nera

 7. Raminta

  Man tėvai ir išpradžiu neleido, bet pasakiau kad noriu juk vieno mažyčio o ne 20 , ir kad gražiai atrodys, dar pagasdinau kad kas jiem geriau kad pati isiverciau ar kad specialistai.. Tai dabar ieskau kur Utenoje galeciau isiverti grazei auskariuka,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.