Dingo netinkamai saugoti našlaičių pasai

Panevėžio Algimanto Bandzos vaikų globos namuose iš nedegamosios spintos pavogta aštuoniolika šios įstaigos auklėtinių pasų. Policija tvirtina, kad svetimais dokumentais naudojasi nelegalia migracija užsiimantys asmenys.

Pasai pagrobti pro langą įsilaužus į vaikų globos namų direktoriaus pavaduotojos Danutės Butkienės kabinetą. Vagystę pastebėjo sekmadienį į darbą atėjusios auklėtojos. Joms įtarimą sukėlė iš pavaduotojos kabineto į koridorių pučiamas šaltas oras. Atrakinusios duris moterys rado atidarytą langą, sujauktą kambarį, atlapotas nedegamosios spintos duris, o jose – kyšantį raktą. Iškviesti vaikų globos namų vadovai iškart suprato, kad pavogti pasai. Šalia jų spintoje gulėjusios auklėtinių asmens tapatybės kortelės, taip pat gimimo liudijimai buvo nepaliesti. Be to, iš kabineto dingo skaitmeninis fotoaparatas.

Rakto neslėpė

Butkienė LŽ tvirtino, kad iš viso pavogta 18 pasų. Dingo 6 merginų ir 12 vaikinų dokumentai. Visi prapuolusių pasų savininkai, išskyrus vieną, yra 16-18 metų. Vienas pasas buvo išduotas jaunesniam nei 16 metų vaikui – jam dokumento reikėjo dėl kelionės į užsienį. Vaikų globos namų vadovai raminasi bent tuo, kad globotiniai neliko visai be dokumentų, mat jų turėtų asmens tapatybės kortelių vagys nelietė.

Direktoriaus pavaduotoja, iš kurios kabineto dingo auklėtinių pasai, teigė, jog apie tai, kad dokumentai laikomi nedegamojoje spintoje, žinojo ir šių namų darbuotojai, ir gyventojai. Vaikai ateidavo jų pasiimti prieš eidami pas gydytojus, auklėtojams dažnai prireikdavo pasų ar tapatybės kortelių papildant įvairius duomenis apie globotinius. Butkienė pripažino, kad niekas taip ir neprisiėmė atsakomybės dėl globotinių pasų – dokumentai, nors ir laikomi jos kabinete, buvo prieinami kiekvienam. Mat raktas nuo spintos gulėjo ant jos viršaus. Darbuotojai, pasinaudoję raktu, vėl jį padėdavo į sutartą vietą. Kabinete buvo įrengta signalizacija.

Trūko budrumo

„Įtariame, kad pasai pavogti šeštadienio vakarą, dar iki pusės devynių. Mūsų namus saugančios tarnybos duomenimis, signalizacija buvo įjungta lygiai pusę devynių. Iki tol negalėjome jos įjungti, nes vaikai dirbo kompiuteriais. Taupydami pinigus ir pavaduotojos kabinete, ir kompiuterių klasėje įrengėme bendrą signalizacijos sistemą. Kad vaikai galėtų jais naudotis, esame priversti signalizaciją išjungti ir kabinete, kuriame saugomi pasai“, – aiškino vaikų globos namų vadovas Sigitas Juodzevičius. Direktorius neslėpė, kad ir pats, ir jo pavaldiniai buvo praradę budrumą – spintos rakto nederėjo palikti visiems prieinamoje vietoje.

Ne pirma pasų vagystė

Dėl dokumentų vagystės Panevėžio policija pradėjo ikiteisminį tyrimą. Vakar iki pietų buvo apklausti tik globos įstaigos darbuotojai, auklėtinių dar laukė apklausos. Vaikų namuose, kaip teigė jų vadovai, gyvena ir teistų, su nusikalstamu pasauliu jau turėjusių reikalų globotinių. Tikėtina, jog jie galėjo nurodyti, kur padėti dokumentai. Kad patys auklėtiniai būtų išnešę pasus, ir Juodzevičiui, ir Butkienei atrodo neįtikima. Beje, tai jau antra dokumentų vagystė šioje globos įstaigoje. Vaikų pasai drauge su visa nedegamąja spinta buvo dingę prieš porą metų. Jie iki šiol nerasti. Metalo laužo supirktuvėje aptikta tik nedegamoji spinta.

Panevėžio vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Regina Bučinskienė LŽ teigė, jog informavus policiją apie pavogtus asmens tapatybės dokumentus, jų duomenys iškart blokuojami ir tampa negaliojantys. Tačiau nusikaltėliai jau įsigudrino vogtus pasus naudoti nelegaliems migrantams gabenti – su tokiais lietuviškais dokumentais, tik perklijuotomis nuotraukomis, iš Lietuvos į Europos Sąjungos šalis išvežami užsieniečiai, neturintys ES pilietybės. Be to, pateikus vogtą ir perdirbtą pasą mūsų šalyje galima įsigyti prekių išperkamosios nuomos būdu. Juodojoje rinkoje toks dokumentas kainuoja iki 500 litų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.