Beveik kiekvienas į namus parsivežtas augalas sukelia šeimininkams sunkumų. Kad ir kokia palanki būtų aplinka namie, ji neprilygsta toms šiltnamio sąlygoms, kuriomis augalas buvo išaugintas.
Šiltnamyje aplinkos sąlygos griežtai kontroliuojamos: palaikoma atmosferos drėgmė, kai tai būtina, geras apšvietimas, augalais kasdien rūpinamasi. Jei vadovausitės šiais nurodymais prižiūrėdami kambarinius augalus, išvengsite nesėkmių.
Žinovo patarimai
Keletą gerų patarimų apie bendrą augalų priežiūrą gali suteikti profesionalus augintojas. Visų pirma daigyno darbuotojas imasi atsargumo priemonių, kad apsaugotų šiltnamį nuo kenkėjų ir ligų sukėlėjų. Dirvožemį, kuriame sodinami daigai, jis sterilizuoja garais, o vazonus kruopščiai nušveičia arba naudoja naujus. Beveik visiems augalams, ypač žydintiems, būtinas tinkamas apšvietimas. Tada jie gerai auga. Profesionalus šiltnamio darbuotojas, sudarydamas augalams tokias apšvietimo sąlygas, kokių jiems reikia, vengia tiesioginių saulės spindulių. Esant reikalui stiklas uždengiamas medžiaga, teikiančia pavėsį. Šiltnamis visuomet šildomas, palaikoma ypatingiems augalams būtina temperatūra.
Daigyno darbuotojas rūpinasi augalų būkle, todėl rūpestingai juos suvynioja ir sudeda į dėžę, kad šie pirkėjo namus pasiektų nenukentėję, puikios kokybės. Šeimininkai, norėdami, jog augalai tokie ir išliktų, turėtų juos tuoj pat išvynioti. Deja, dažnai to nepaisoma ir augalams ima trūkti šviesos. Iš daigyno išvežtiems augalams kartais tenka nukeliauti šimtus kilometrų. Per tą laiką jie gali išdžiūti, todėl nedelsdami patikrinkite, ar netrūksta vandens. Kai kurie augalai stebėtinai greitai išdžiūva.
Šiuo metu vis daugiau dėmesio skiriama pačių augalų auginimui, o ne vien jų naudojimui namams papuošti. Todėl jau tapo įprasta skirti tam visą kambarį. Kontroliuojant jame apšvietimą, temperatūrą, oro drėgmę, tinkamai laistant galima užauginti įvairiausių augalų, tiek žydinčių, tiek lapuočių.
Laistymas
Jei augalas išdžiūvo, iš laistytuvėlio nedideliu snapeliu pilkite vandenį tiesiai ant dirvožemio paviršiaus. Liekite tol, kol jo perteklius ims sunktis pro drenažo angeles vazono apačioje. Jei augalas perdžiūvęs, panardinkite jį į kibirą vandens. Prieš pradėdami šią procedūrą įsitikinkite, ar nykščiai liečia dirvožemio paviršių. Laikykite vazoną panardintą tol, kol nustos kilti oro burbuliukai. Augalui perdžiūvus tokią procedūrą galima kartoti per kiekvieną laistymą (galbūt du ar tris sykius per savaitę).
Augalus, nemėgstančius kalkių, patartina laistyti lietaus vandeniu. Nors tai nėra taip svarbu. Gležnų augalų, tokių kaip sanpaulijos, nevalia laistyti labai šaltu vandeniu tiesiai iš čiaupo. Geriausia pripilti jo į indą ir palikti per naktį šiltame kambaryje arba kelias valandas palaikyti šalia radiatoriaus. Augalams laistyti netinka nei labai šaltas, nei karštas vanduo.
Tręšimas
Jūsų augalas išaugintas daigyne, kuriame buvo reguliariai tręšiamas. Tą patį reikia daryti ir namie, antraip jis nublanks ir ims nykti.
Šiandien trąšų pasirinkimas yra be galo didelis, todėl dažnai sunku nuspręsti, kurios tinkamiausios jūsų augalams. Namų sąlygomis, ko gero, labiau tiktų skystosios trąšos, nes augalai jas lengviau pasisavina. Galima pirkti ir miltelius, tirpinamus vandenyje. Dar viena galimybė – naudoti palengva išsiskiriančias trąšų tabletes ar strypelius. Jie įkišami tiesiai į dirvą, kad augalai gautų reikiamų medžiagų ilgą laiką. Tai patogu, kai vazonai pastatyti sunkiai prieinamoje vietoje arba kai namų šeimininkai – užuomaršos. Augalus galima tręšti ir per lapus. Tokios trąšos nepakeičiamos jautrią šaknų sistemą turintiems augalams, pavyzdžiui, daugeliui mažesnių paparčių.
Pratinimas prie naujų sąlygų
Sodininkui, norinčiam papuošti lysvę vasarą žydinčiais augalais, nė į galvą neateitų šiltnamyje užaugintus daigelius tuoj pat sodinti į sodo dirvą, bent jau kol orai nesušyla. Juos reikia pratinti prie temperatūros pokyčių. Iš šildomo šiltnamio daigeliai pirmiausia perkeliami į vėsesnį arba inspektą, kad taptų atsparesni žemesnei temperatūrai. Panaši praktika taikoma ir kambariniams augalams, išaugintiems stipriai apšviestame šiltnamyje. Jie taip pat pamažu pratinami prie tamsesnės kambario aplinkos.
Pavyzdžiui, elegantiškasis fikusas mėgsta šviesą, bet ne tiesioginius saulės spindulius. Silpnai apšviestas jis ima mesti senesnius lapus. Turite tai prisiminti, kai norite perkelti šį augalą į tamsesnę namo dalį. Fikusą reikėtų po truputį pratinti prie mažesnio apšvietimo. Tokia pat taisyklė galioja ir perkeliant augalus į vėsesnes patalpas. Leiskite jiems priprasti prie žemesnės temperatūros, kaskart mažindami ją. Žodžiu, elkitės kaip sodininkai, besirengiantys sodinti daigelius į lysves.
Temperatūra
Prižiūrint kambarinius augalus temperatūra turi lemiamą reikšmę, tačiau neįmanoma kiekvienam jų sudaryti idealių sąlygų. Įvairių augalų poreikiai smarkiai skiriasi. Tarkim, gebenės mieliau auga vėsesnėse patalpose, o krotonai ir kalatėjos labiau mėgsta šilumą. Jeigu turite namie daug įvairių augalų, stenkitės laikytis aukso vidurio.
Apskritai augalams priimtiniausia vidutinė kambario temperatūra (16-21 laipsnio šilumos), o tinkamai apšviesti ir rūpestingai prižiūrimi jie tiesiog stebėtinai veši.
Šviesa
Augalų šviesos poreikius paprastai tenkina natūrali dienos šviesa ir vakarais papildomai naudojamas dirbtinis apšvietimas. Tiesa, kai kurie ištvermingesni augalai gali būti pratinami išgyventi vien dirbtinio apšvietimo sąlygomis. Tam tikslui puikiai tinka baltos šviesos vamzdelių formos lempos, šviečiančios 12 valandų per parą.