Daug dirbantys, besimokantys, sportuojantys, su nuovargiu ar niūriomis rudeninėmis nuotaikomis kovojantys žmonės griebiasi įvairių priemonių, kad greitai atgautų jėgas ir ilgiau jaustųsi žvalūs. Tie, kuriems nebepadeda stiprios juodos kavos ar arbatos puodelis, energijos pasisemti tikisi iš sparčiai populiarėjančių tonizuojančių gėrimų. Dietologai perspėja, kad daugelio tokių gėrimų poveikis žmogaus sveikatai neištirtas, ir pataria jais nepiktnaudžiauti.
Tonizuojantys gėrimai Europoje populiarėti pradėjo praėjusio amžiaus pakutinį dešimtmetį. Šiomis dienomis pasaulyje pagaminama ir parduodama keli milijonai įvairiausių pavadinimų energinių gėrimų buteliukų bei skardinių. Įvairių gamintojų reklaminėse kampanijose teigiama, jog energinio gėrimo buteliukas 3-5 valandoms gali padėti atsikratyti nuovargio ir mieguistumo, padidinti darbingumą, įgyti žvalumo bei pakelti bendrą organizmo tonusą.
Tonizuojantys gėrimai sparčiai populiarėja ir Lietuvoje, ypač jaunesnio amžiau žmonių tarpe. Pagal skonį jie nesisikiria nuo įprastų gėrimų su angliarūgšte, tačiau sudėtyje turi medžiagų, kurių nėra tradiciniuose lietuvių pamėgtuose limonaduose. Tonizuojančių gėrimų etiketėse paprastai nurodoma, kad į jų sudėtį įeina A,D,C bei B grupės vitaminai, pagerinantys raumenų tonusą, taurinas, mateinas, kofeinas, žvalinančiu poveikiu pasižyminčios augalinės kilmės medžiagos, pavyzdžiui, guarana, ženšenis, ginkmedis. Nuo to, kiek tam tikro gėrimo sudėtyje yra šių aktyviųjų medžiagų, priklauso jo paskirtis bei kaina.
Dietologės Editos Gavelienės teigimu, tonizuojančius gėrimus vartoti niekas nedraudžia, tačiau svarbu nepiknaudžiauti. Visapusiškai yra ištirta tik vieno visame pasaulyje populiaraus energinių gėrimų gamintojo produkcija. Ir dar nepamirškite, jog visi šie gėrimai yra labai kaloringi. Jų sudėtyje esančios aktyviosios medžiagos gali sutrikdyti skysčių balansą organizme. Vien kofeinas ne tik skatina skysčių išsiskyrimą, bet ir įjautrina nervų sistemą, padažnina širdies susitraukimus, padidina spaudimą kraujagyslėse. Tai itin kenkia esant dideliems fiziniams krūviams. Ypač nepatartina jų vartoti vaikams, nėščioms bei maitinančioms moterims.