Įdarbinimo agentūros tarptautinėje konvencijoje rado skylių

Įsigaliojus tarptautinei konvencijai, kurios nuostatos uždraudė įdarbinimo firmoms imti mokestį už tarpininkavimą įdarbinant Lietuvoje, buvo prognozuota, kad privačios agentūros ims merdėti.

Tačiau praėjus dvejiems metams po draudimo įsigaliojimo, pavyko išsiaiškinti, kad apsukrūs verslininkai rado, kaip apeiti įstatymą.

Dabar agentūros nebelupikauja iš savo klientų akivaizdžiai, kaip darydavo anksčiau, mat draudžiamą mokestį už darbo suradimą pakeitė kitaip įvardyti mokesčiai – šiandien kai kurios agentūros prašo pinigų už konsultacijas ir CV sudarymą.

Draudimas apvalė rinką

Agentūros, su kuriomis dienraščiui pavyko susisiekti, tikino, kad įsigaliojus konvencijai dauguma konkuruojančių firmų dingo kaip į vandenį.

Tos, kurios įsitvirtino ir veikia iki šiol, buvo priverstos praplėsti veiklą. Agentūros pradėjo siūlyti naujas paslaugas ir „apmokestino“ darbdavius.

Taip esą ir turėjo atsitikti, nes smulkios įstaigėlės kraudavosi pelną iš bedarbių, o įsigaliojus draudimui bei katastrofiškai sumažėjus darbo jėgai, rinka buvo apvalyta.

Prieš dvejus metus spauda mirgėjo apgautųjų skundais. Už pažadą surasti darbą Lietuvoje agentūros reikalaudavo nuo 50 iki 100 litų, tačiau savo pažadų dažniausiai netesėdavo.

Ieškančiam darbo žmogui į rankas agentūros įbrukdavo dažniausiai nuo skelbimų spaudoje nurašytus darbdavių pageidavimus ir visiškai nesidomėdavo, ar sumokėjusiam pinigus piliečiui pavykdavo įsidarbinti.

Vis dėlto, pasak Lietuvos darbo biržos specialistės Lionginos Beinoravičienės, net ir įsigaliojus TDO konvencijai apsukresnės agentūros rado būdą, kaip apeiti draudimą.

Įstatyme rado spragą

Anot L. Beinoravičienės, jai dažnai tenka išgirsti skundų, kad įdarbinimo paslaugas Lietuvoje teikiančios firmos ima mokesčius už konsultacijas ar CV (gyvenimo aprašymo) sudarymą.

„TDO konvencijoje yra rašoma, kad agentūros negali gauti atlygio už tarpininkavimą įdarbinant Lietuvoje, tačiau ar draudžiama imti mokestį už konsultacijas ar CV sudarymą – jokių griežtų punktų nėra. Iš esmės, vadovaujantis galiojančiais teisės aktais, tokios paslaugos turėtų būti nemokamos. Kas gali paneigti, kad vadinamosios konsultacijos – tai ne ta pati informacija apie darbo vietas? Mano žiniomis, ratifikavus TDO konvenciją, Lietuvoje niekas agentūrų veiklos nekontroliuoja, todėl atsakyti, ar jos nepažeidinėja įstatymų – sudėtinga“, – kalbėjo L. Beinoravičienė.

Prašė mokėti

„Vakarų ekspreso“ atliktas nedidelis tyrimas tik patvirtino Lietuvos darbo biržos specialistės žodžius. Paskambinę vienai įdarbinimo paslaugas Lietuvoje teikiančiai agentūrai ir prisistatę, esą ieškome darbo, buvome patikinti, kad už įdarbinimą mokėti nereikės, tačiau iškart maloniai buvo pasiūlyta papildoma paslauga – CV sudarymas, kuris kainuoja 30 litų.

Tiek pat už CV sudarymą paprašė ir kita uostamiestyje įsikūrusi agentūra, tiesa, abiejų agentūrų darbuotojai tikino, jog jiems tinka ir savo jėgomis sukurptas CV. Žinoma, sėkmės savarankiškai paruoštas dokumentas esą negarantuojąs.

Niekas nekontroliuoja

Prieš dvejus metus Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) tuometinio Darbo rinkos ir lygių galimybių skyriaus atstovai tvirtino, kad ieškantys darbo žmonės turėtų būti akyli ir už bet kokias mokamas paslaugas reikalautų kvito. Taip pat buvo prašoma informuoti minėtą skyrių apie konvencijos pažeidimus.

Tačiau praėjus dvejiems metams paaiškėjo, kad agentūrų kontrolė niekam nebuvo patikėta.

Į „Vakarų ekspreso“ užklausimą, kas kontroliuoja jų veiklą, SADM atsiuntė lakonišką atsakymą: „Privačios agentūros, kurios tarpininkauja įdarbinant Lietuvoje, yra kontroliuojamos bendra tvarka.“

Neatsakė ministerija ir į kitą klausimą, kiek per dvejus metus buvo nustatyta konvencijos pažeidimų.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.