Kompiuteris darželinukams už tėvų pinigus

Ikimokyklinių įstaigų materialinė bazė skurdi, nes iš biudžeto tam skiriama mažai lėšų

Rytą į lopšelius-darželius savo atžalas atvedantys tėvai dažnai būna „apsiginklavę” ne tik mažiesiems skirtais žaislais, saldumynais, bet neretai ir įvairiomis higienos priemonėmis, kitokiais buities reikmenimis. Jei ikimokyklinių įstaigų tėvai neremtų, daugelis jų atrodytų skurdžiai.

Perka ir žaislus, ir patalynę

„Mes, tėvai, į darželį nešame tualetinį popierių, spalvotus pieštukus, dažus. Kai sudūžta vaikų naudojami puodukas ar lėkštutė, auklėtojos prašo ir jų atnešti. Neatsisakome padėti, juk tai darome savo vaikų labui, tačiau stebimės, kad ikimokyklinės įstaigos tokios skurdžios”, – pasakoja Kauno „Daigelio” darželio auklėtinio mama Danguolė P.

Moteris yra patenkinta vaiko priežiūra, geromis ir jautriomis auklėtojomis, mažiesiems skirtais gražiais renginiais. Tačiau jai norėtųsi, kad būtų apsieita be rinkliavų, kuriomis tėvai „atakuojami” ne tik prieš šventes, bet ir tada, kai reikia ką nors suremontuoti, pataisyti, nupirkti. „Suprantame pedagoges, kurios prašo pagalbos ne iš gero gyvenimo. Juk joms norisi, kad įstaiga būtų jauki ir graži, o kai iš biudžeto pinigų skiriama mažai, sutvarkyti patalpas taip, kaip to pageidauja tėvai, labai sunku”, – sako pašnekovė.

„Daigelio” darželio vaikų tėvai, kaip ir visi, kurių mažieji lanko Kauno ikimokyklines įstaigas, kasdien, be įprastinio mokesčio, po pusę lito skiria ugdymo reikmėms. Pasak darželio direktorės Danutės Joanos Peterienės, pernai tokių lėšų buvo surinkta arti 7 tūkstančių litų. „Viską, ką įsigyjam ar ko reikia vaikams nupirkti, stengiamės aptarti su tėvais. Žinom, kad tie pinigai labiau tiktų nupirkti žaidimams ar būtų skirti kultūriniams renginiams, bet ką daryti, jei susidėvėjusios antklodės ir pagalvės? Nutarėme už dalį tų pinigų įsigyti patalynės”.

Ne visi tėvai pasiturintys

Darželio vadovės teigimu, nuo individualių tėvų susitarimų su auklėtojomis priklauso, kur panaudoti tas lėšas: geriau nupirkti inventoriaus ir iš namų atsinešti buities prekių, ar visus pinigus išleisti kasdieninėms reikmėms ir materialinės bazės nepagerinti. O tai reiškia, kad nenupirkti stalų, kėdžių, kilimų, patalynės. Dažniausiai tėvai nusprendžia, kad to kasdienio pusės lito mokesčio smulkmenoms geriau neiššvaistyti.

„Daigelio” darželiui – 42 metai, tačiau jis iki šiol kapitaliai neremontuotas. „Tėvams esu dėkinga už supratimą. Jie iš tiesų daug padeda, nes seno pastato bėdos badyte bado akis. Kai iš kitur pagalbos negaunam, tėvai mielai sutinka ir paremontuoti, ir lėšomis sušelpia. Žinoma, tai daroma tik geranoriškai, jokios prievartos nėra”, – pasakoja darželio direktorė.

„Mūsų darželio vaikų tėvai nėra labai pasiturintys – apie 30 procentų yra socialiai remtini, todėl ir labai didelės pagalbos negalim tikėtis, – pasakoja „Drevinuko” darželio direktorė Birutė Kriščiukaitienė. – Tačiau džiaugiamės, kad dauguma neatsisako darželiui skirti 2 procentus pajamų mokesčio, už kurį stengiamės nupirkti vertingesnių daiktų, pavyzdžiui, kompiuterį ar kilimą.” Pedagogės teigimu, per trejus metus iš Savivaldybės biudžeto negauta nė lito vaikų patalynei įsigyti, tad dalis tėvų pinigų buvo tam irgi skirta. Ikimokyklinėms įstaigoms neleidžiama pirkti ir kietojo inventoriaus, todėl, pasak direktorės, visas išganymas – du procentai pajamų mokesčio.

Pusės lito mokestis

„O mūsų vaikų tėveliai šiuo mokesčiu mūsų per daug nedžiugina”, – sako „Dobilėlio” darželio direktorė Ilona Sliesarčiukienė. – Pernai pajamų mokesčio dalį mums pervedė 35 darželio darbuotojai ir jų artimieji, o tai dariusių tėvelių buvo tik 24. Žinant, kad darželį lanko 106 vaikai, tai tikrai nėra daug.”

Kauno švietimo ir ugdymo skyriaus (ŠUS) vyriausiosios specialistės Audronės Bukmanaitės teigimu, pusės lito mokestis ugdymo reikmėms skirtas nupirkti „solidesniems” žaidimams, kurie būtų skirti visos grupės vaikams. Taip pat šiuos pinigus rekomenduojama panaudoti renginiams, išvykoms į teatrus ar muziejus, projektams su kitomis ugdymo įstaigomis vykdyti.

„Individualias mokymo priemones – piešimo, rašymo priemones, dažus, asmeninius žaislus tėvai į darželį atneša patys. Tai, ką nupirkti įstaigai, turi spręsti darželio taryba, kuri dėl kiekvieno pirkinio privalo tėvams atsiskaityti”, – pasakojo pašnekovė. Jos nuomone, geriausia, kad visa informacija būtų skelbiama viešai, visiems matomoje vietoje.

Priešmokyklinio ugdymo grupėse 0,50 ct mokestis ugdymo reikmėms nerenkamas: šio amžiaus vaikams mokyklose ar darželiuose ugdyti lėšų skiriama iš krepšelio lėšų. Pasak ŠUS specialistės, galimos ir kitokios pinigų rinkliavos iš tėvų, bet jos turi būti savanoriškos ir apskaitomos. Jei tėvai, tarkim, nusprendžia, kad nori išdažyti patalpas arba nupirkti kompiuterį ir visi su tuo sutinka, niekas nedraudžia to daryti.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Švietimas su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.