Subtilus humoras, žaismingi santykiai, paslaptingi ženklai, skaudžios problemos – visa tai galima bus pamatyti0 filmuose, kurie bus rodomi per prancūzų kino festivalį
Prancūzų kultūros centras pristato jau antrus metus vykstantį prancūzų kino festivalį „Žiemos ekranai” („Ecrans d’hiver”). Per jį Vilniaus, Kauno ir Panevėžio miestų kino teatrai kvies žiūrovus susipažinti su šiuolaikiniu nekomerciniu prancūzų kinu, išvysti ne tik žinomų, bet ir debiutuojančių režisierių naujausius darbus. Šių metų festivalio programa kur kas platesnė – žadama parodyti net dešimt naujų, Lietuvos kino teatruose nerodytų filmų ir jaunosios prancūzų kino režisierių kartos atstovo Jacques’o Audiard’o filmų retrospektyvą.
Įvairovė
Iš praėjusių metų festivalio kino gerbėjams jau pažįstamas režisierius Tony Gatlifas šiemet žiūrovus dar kartą kviečia į kelionę filme „Transilvanija”. Jame gausu stebuklų, paslaptingų ženklų ir susitikimų. Anot festivalio organizatorių, žiūrint šį filmą apima jausmas, kad kamera tarsi išnyksta, ir viskas vyksta tiesiog čia ir dabar.
„Paryžiuje” – trečias žymaus prancūzų vaikų rašytojo Christophe’o Honore ilgametražis filmas. Jam neturėtų būti abejingi ir tikrieji kino gurmanai, mat savo švelniu ir sąmojingu filmu autorius atiduoda pagarbą prancūzų Naujosios bangos kūrėjams ir siekia prikelti iš užmaršties to meto kino dvasią.
Greitai populiarėjančio režisieriaus Abderrahmane’o Sissako autobiografinis filmas „Laimės belaukiant” nukelia žiūrovą į jo gimtinę Mauritanijoje. Šio autoriaus filmai išsiskiria savitu stiliumi, įspūdinga spalvų estetika, itin subtiliai analizuojamomis aktualiomis problemomis.
Antrus metus festivalyje bus galima pamatyti ir aktorės bei režisierės Zabou Breitman darbą, šįkart – tai pasakojimas apie laikinumą ir nuolatinę kaitą filme „Mano gyvenimo vyras”. Čia puikiai atpažįstamas režisierės romantinis stilius, jaučiamas išskirtinis dėmesys kiekvienam personažui, detalėms, dialogams ir net tylai.
Vieno žymiausių šiuolaikinių prancūzų animacijos kūrėjų Michelio Ocelot animacinis filmas „Aziūras ir Asmaras” – tai grožio, gėrio, tolerancijos ir išminties pasaka vaikams bei suaugusiesiems. Čia jaučiamas režisieriaus susižavėjimas persų miniatiūromis, dėmesys detalėms ir ornamentams.
Filmas „Dvelksmas” – didelio pripažinimo sulaukusi debiutinė jauno režisieriaus Damieno Odoulo ilgametražė nespalvota juosta. Kūrinys išsiskiria tuo, kad jame visus vaidmenis atlieka neprofesionalūs aktoriai, o pats filmas primena nebylųjį kiną. Anot festivalio rengėjų, tai yra nelengvas filmas, nagrinėjantis opias paauglystės problemas, vienatvės ir nesupratimo naštos klausimus.
Aktorės ir režisierės Brigitte Rouan komedija „Remonto linksmybės” skirta ne tik pasijuokti, – filme kalbama apie šiandien itin aktualias imigracijos, nelegalaus gyvenimo ir darbo svetimoje šalyje problemas.
Francois Ozonas – vienas nedaugelio prancūzų režisierių, kurių beveik visą kūrybą galėjo sekti ir Lietuvos kino teatrų lankytojai. Šiemet siūloma pažiūrėti vieną naujausių jo kūrinių – filmą „Likęs laikas”. Jame kalbama apie mirtį, kuri visuomet šalia. Režisierius suteikia galimybę pažvelgti į jauną žmogų, kuris nesipriešina jį užklupusiai ligai.
Trijuose miestuose
Festivalio rengėjai tikina, kad prancūziški filmai nusileis ant žiemos ekranų vietoj primirštų snaigių. Pajusti šiuolaikinio prancūziško kino dvasią žiūrovai kviečiami sausio 25-29 dienomis į kino teatrą „Coca-Cola Plaza” ir vasario 1-4 dienomis į „Skalvijos” kino centrą Vilniuje. Vasario 2-11 dienomis kauniečiai bus laukiami Senamiesčio kino klube (M.Žilinsko dailės galerijoje), o Panevėžyje filmus bus galima pamatyti vasario 8-11 dienomis kultūros centre „Garsas”. Visi filmai bus rodomi originalo kalba su lietuviškais subtitrais.