I. Simonaitytės premija skirta po audringų diskusijų

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės vardo premijos skyrimo komisija vakar po ilgų diskusijų nusprendė premijos laureate paskelbti Astridą Petraitytę už dviejų dalių knygą „Šaktarpio metas“.

Iš 17 per pastaruosius dvejus metus Klaipėdos I. Simonaitytės viešojoje bibliotekoje pasirodžiusių naujų knygų favoritėmis buvo išrinktos trys: Marijaus Šidlausko „Orfėjas mokėjo lietuviškai“, Arvydo Juozaičio „Karalių miestas be karūnų“ bei minėtos A. Petraitytės dvi to paties pavadinimo knygos.

A. Petraitytės kandidatūra sukėlė daugiausiai diskusijų.

Rašytojų sąjungos pirmininkas Rimantas Černiauskas pastebėjo, kad šios autorės knygos labiausiai atitinka konkurso tematiką. Dviejų dalių knygoje „Šaktarpio metas“ aprašoma mažoji Lietuva, be to, viena iš veikėjų – pati I. Simonaitytė. Knyga parašyta autentiška lietuvininkų kalba.

„Manau, kad reikėtų žiūrėti į knygos meninį lygį. Nes duoti premiją vien už tai, kad knygoje paminėta I. Simonaitytė, būtų neteisinga. Man A. Petraitytės knyga – labai silpna ir šiam laikmečiui nieko naujo neduodanti“, – savo nuomonę išsakė rašytoja Nijolė Kepenienė.

R. Černiauskas pritarė, kad knyga „Šaktarpio metas“ – primityvi, autorės rašymo stilius primena XIX amžiaus rašymo manierą. Tačiau, priminė jis, komisija turi skolų. Pernai A. Petraitytė buvo viena iš kandidačių premijai gauti. Bet kadangi tuomet buvo išėjusi tik pirmoji knygos „Šaktarpio metas“ dalis, buvo nuspręsta jos kandidatūros svarstymą atidėti šiems metams.

I. Simonaitytės viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotojas Juozas Šikšnelis priminė komisijai, kad kai pernai I. Simonaitytės premija buvo paskirta Rolandui Rastauskui, A. Petraitytė labai pasipiktino ir tai išsakė atvirame laiške.

„Žiūrėkime į ją tarsi I. Simonaitytės tradicijų tęsėją. Nesvarbu, ar tai daroma dirbtinai, ar iš dūšios“, – siūlė J. Šikšnelis.

Iš šešių komisijoje dalyvavusių asmenų keturi balsavo už A. Petraitytės, du – už M. Šidlausko kandidatūrą.

„Nepaisant abejotinos meninės vertės, už kalbos originalumą ir knygos tematiką šiemet 2 tūkstančių litų vertės premiją skiriame vilnietei A. Petraitytei“, – po balsavimo reziumavo R. Černiauskas.

M. Šidlausko ir A. Juozaičio knygos paliktos svarstyti kitiems metas, nes paprastai premijuoti siūlomi tie autoriai, kurių knygos parašytos per pastaruosius dvejus metus.

R. Černiauskas, be kita ko, pastebėjo, kad 2006-ieji buvo labai „derlingi“. Anksčiau I. Simonaitytės vardo premiją tekdavo suteikti itin abejotinos vertės knygų autoriams, o šiemet pasirinkimas buvęs labai didelis.

A. Petraitytei premija bus įteikta sausio 23 dieną, kai vyks rašytojos I. Simonaitytės 110-osioms gimimo metinėmis skirti renginiai.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.