Žadama tartis su tauta

Grupė parlamentarų užsimojo skelbti referendumą dėl prisiekusiųjų teismo įteisinimo

Kada toks referendumas gali įvykti, kol kas neaišku. Norėta jį skelbti jau per būsimus savivaldybių tarybų rinkimus, kurie įvyks vasario 25-ąją, tačiau nesuspėta laiku priimti atitinkamų teisės aktų.

Projektas jau įregistruotas

Seime įregistruotas ir jau svarstomas daugiau kaip 40-ties parlamentarų pasirašytas nutarimo projektas „Dėl referendumo dėl visuomenės atstovų dalyvavimo teismų darbe paskelbimo”.

Šiuo teisės aktu nustatoma, kad skelbiamas patariamasis referendumas. Rinkėjų apsisprendimui būtų teikiamas toks teiginys: „Pritariu nuostatai, kad teismų darbe vykdant teisingumą turi dalyvauti teismo tarėjai arba prisiekusieji.”

Projekto iniciatoriai tvirtina, kad per teismo tarėjus arba prisiekusiuosius visuomenė teismų darbe dalyvauja beveik visose Europos Sąjungos šalyse.

Anot iniciatorių, „visuomenė nepasitiki teismais, juos vertina kaip korumpuotas institucijas, pati teisminė valdžia yra nutolusi nuo visuomenės”. Todėl prisiekusiųjų arba tarėjų dalyvavimas teismų darbe gali padėti išspręsti šias su teismų darbu susijusias problemas.

Gali prieštarauti Konstitucijai

Seimo teisininkai savo išvadoje nurodė, kad konsultaciniam referendumui teikiama nuostata gali prieštarauti Konstitucijai.

„Konstitucinis Teismas yra pažymėjęs, kad teisminė valdžia, kitaip nei kitos valstybės valdžios, yra formuojama ne politiniu, bet profesiniu pagrindu. Konstitucija nenumato teismo tarėjų ar prisiekusiųjų instituto. Todėl konsultaciniame referendume priėmus teigiamą sprendimą teikiamu klausimu, jo įgyvendinimas būtų galimas tik atitinkamai pakeitus Konstituciją”, – nurodoma Seimo Teisės departamento išvadoje.

Tačiau praėjusią savaitę posėdžiavęs Juliaus Sabatausko vadovaujamas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas 4 balsais prieš 3 nusprendė, kad siūloma referendumo nuostata neprieštarauja Konstitucijai ir gali būti teikiama rinkėjų apsisprendimui.

Jeigu dauguma rinkėjų konsultaciniame referendume pritartų nuostatai, jog reikia siekti prisiekusiųjų arba tarėjų dalyvavimo teismų darbe, Seimas galėtų per tam tikrą laiką pakeisti Konstituciją ir įstatymus, įteisindamas šią nuostatą.

Data dar neaiški

Nutarimo projektą dar turės svarstyti Seimas plenariniame posėdyje.

Kol kas neaišku, kada galėtų įvykti referendumas dėl prisiekusiųjų teismo įteisinimo. Nutarimą teikę tokio referendumo iniciatoriai pasiūlė jį rengti kartu su vasario 25 dieną įvyksiančiais savivaldybių tarybų rinkimais. Tačiau užtrukus projekto svarstymo procedūrai jau nebespėjama laiku paskelbti referendumą kartu su savivaldos rinkimais. Pagal įstatymą, referendumas gali būti surengtas ne anksčiau kaip po 2 mėnesių nuo atitinkamo Seimo nutarimo priėmimo. Iki vasario 25-osios jau liko vos daugiau kaip mėnuo, todėl referendumo paskelbimas tą dieną neatitiktų įstatymo reikalavimų.

Dabar jau svarstoma galimybė tokį referendumą paskelbti vėliau, tačiau dar šiais metais arba kitų metų rudenį kartu su eiliniais Seimo rinkimais.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.