Prezidento pasiūlymo jau atsisakė keturi kandidatai

Saugumo tarnybos šefo ieškančio valstybės vadovo akiratyje – specialiųjų tarnybų darbuotojai ir diplomatai

Prezidentas Valdas Adamkus sulaukė jau keturių potencialių kandidatų į Valstybės saugumo departamento (VSD) generalinius direktorius atsisakymų užimti šį postą. Valstybės vadovas tikisi, kad per artimiausias kelias savaites iš specialiųjų tarnybų darbuotojų arba diplomatų gretų vis dėlto atsiras žmogus, sutinkantis tapti VSD vadovu. Kandidatas galėtų būti pateiktas Seimui svarstyti jau po vasario pabaigoje įvyksiančių savivaldybių tarybų rinkimų.

Ieško ne politiko

V.Adamkus vakar apsilankė be nuolatinio vadovo likusioje saugumo tarnyboje. VSD generalinis direktorius Arvydas Pocius atsistatydino iš šių pareigų praėjusių metų pabaigoje po to, kai Seimas patvirtino parlamentinio Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) neigiamas išvadas apie VSD veiklą. Dabar A.Pocius laikinai vadovauja departamentui iki bus surastas nuolatinis vadovas.

„Ėjau į departamentą ne kandidatų į vadovus ieškoti, bet pasikalbėti su tarnybos darbuotojais, išsakyti jiems moralinę paramą, pasakyti, kad jų darbas yra labai reikalingas Lietuvai, todėl turi būti normaliai tęsiamas“, – sakė „Kauno dienai“ Prezidentas.

V.Adamkus užsiminė, kad kalbėjosi jau ne su vienu galimu kandidatu į VSD vadovus. Tačiau nė vienas iš keturių pretendentų, kuriems buvo pateiktas pasiūlymas tapti saugumo šefu, nesutiko to padaryti, nenorėdami palikti politiškai palyginti ramių savo dabartinių postų.

Prezidentas užsiminė kandidatų ieškąs tarp įvairių specialiųjų tarnybų darbuotojų, tik ne iš pačios VSD. Valstybės vadovas tvirtino kalbinęs ir kai kuriuos diplomatus. Tačiau šios pastangos kol kas buvo bergždžios.

V.Adamkus pakartojo ieškąs politiškai neangažuoto, neįsipareigojusio jokioms grupuotėms pareigūno, išmanančio nacionalinio saugumo reikalus. Pasak Prezidento, naujasis VSD vadovas tikrai nebus iš politikų, Prezidentūros ar VSD darbuotojų.

Tvirtina nevilkinąs proceso

V.Adamkus taip pat atmetė konservatorių pareikštą kritiką, esą jis delsia pateikti naujo VSD vadovo kandidatūrą. „Esu kaltinamas, kad aš delsiu, kažką slepiu, tad noriu kategoriškai jums pasakyti, kad jokio delsimo nebus. Aš sakiau, kad Seimo NSGK gali tirti tiek laiko, kiek tam tyrimui yra reikalinga, nespaudžiau jų ir aš tikiuosi, kad lygiai tą pačią teisę turiu vykdant savo pareigas“, – sakė Prezidentas, atsakydamas, kodėl taip ilgai ieško kandidato.

V.Adamkus teigė patikinęs VSD darbuotojus, kad tarnybos vadovą tikrai keis ir pasirinksiąs „tikrai tą asmenį, kuris gali atlikti tas funkcijas, kurių tikimasi iš Saugumo departamento“.

Prezidentas teigė nežinąs, ar bus keičiami ir VSD direktoriaus pavaduotojai bei sakė šiuo atveju į pačios struktūros reikalus nesikišąs. VSD vadovą tvirtina Prezidentas Seimo pritarimu. Seimas posėdžiaus šią ir kitą savaitę, po to numatyta pertrauka iki kovo 10 dienos. Saugumo šefo pavaduotojai skiriami Prezidento VSD vadovo teikimu.

Valstybės vadovas teigė išklausęs VSD kolegijos narių nuomonių bei vertinimų bei teigė, jog VSD darbuotojai susirūpinę, kad „dabartinė akcija, kuri vykdoma žiniasklaidoje ir kitur, kai skleidžiamos visokios kalbos, pakerta jų darbą ir jie jaučiasi, kad yra neteisėtai puolami“.

Siūlys medžiagą paskelbti viešai

Po pusantros valandos trukusio susitikimo su VSD darbuotojais V.Adamkus pareiškė žurnalistams, kad siūlys viešai paskelbti VSD veiklą tyrusio Seimo NSGK tyrimo medžiagą. „Siūlysiu Seimui, kad pasvarstytų galimybę, kad ta medžiaga, kurią prieš važiuodamas čia dar peržiūrėjau, būtų, suderinus su teisėsauga, su visais įstatymais, atskleista visuomenei. Nes man atrodo, kad visi tie Seimo nutarimai, visa eiga, kuri yra surašyta dokumentuose, turi būti atskleista ir parodyta Lietuvos žmonėms“, – sakė Prezidentas.

Saugumo tarnyboje apsilankęs valstybės vadovas teigė susidaręs įspūdį, kad VSD rengiasi pateikti parlamentui prašytas, bet iki šiol neįteiktas slaptas pažymas, susijusias su nebaigtu operatyviniu tyrimu. „Jie kažką paruošę, kažką perduos ir kaip suprantu tas bus padaryta“, – tvirtino V.Adamkus.

Seimas praėjusių metų pabaigoje yra priėmęs nutarimą, kuriuo prašo VSD iki sausio 10 dienos pateikti pažymas, susijusias su kai kuriais departamento atliktais tyrimais apie aukštų valstybės pareigūnų galimas sąsajas su verslo grupuotėmis. Anksčiau VSD vadovybė, remdamasi įstatymais, yra atsisakiusi tai padaryti, teigdama, jog pažymos susijusios su nebaigtais operatyviniais tyrimais, todėl jų atskleidimas gali pakenkti atliekamiems tyrimams.

Gavo dokumentus

Seimo NSGK pirmininko pavaduotojas Algis Kašėta „Kauno dienai“ sakė, kad vakar popiet parlamentą pasiekė „keli VSD dokumentai“, pažymėti grifu „visiškai slaptai“, „slaptai“, „riboto naudojimo“ arba „naudoti tarnyboje“. Šiuos dokumentus saugumo tarnyba adresavo Seimo valdybai.

NSGK ketina susipažinti su pateiktomis pažymomis ir spręsti, ar jas derėtų kaip nors įvertinti. Komiteto posėdis įvyks šios savaitės pabaigoje arba kitą savaitę.

A.Kašėta tvirtino nemanąs, kad NSGK galėtų imtis iniciatyvos paskelbti viešai visus tyrimo metu ir dabar gautus dokumentus. „Skeptiškai vertinu visos medžiagos išviešinimą, todėl, kad ten tikrai yra nemažai operatyvinės informacijos, daug informacijos apie VSD struktūrą, pareigūnus, užimamas pareigas. Ir kas gi bus tas arbitras, kuris nustatys, kuriuos faktus iš tos visos medžiagos galim viešinti, o kuriuos ne. Jei mes daug cenzūruosime – gausime iškreiptą paveikslą, o atskleidus visą tyrimo informaciją – pažeisime įstatymą ir pakenksime VSD kaip institucijai“, – sakė A.Kašėta.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Politika su žyma , , , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.