Krūties vėžio prevencinė programa įsibėgėja

Statistikos duomenimis, pasaulyje kasmet krūties vėžiu suserga apie 1 mln. moterų. Lietuvoje kasmet užregistruojama apie 1300 naujų krūties vėžio atvejų. Tad labai svarbu kuo didesnį dėmesį skirti šios ligos profilaktikai – pasinaudoti prevencine programa.

Pagrindiniai krūties vėžio rizikos faktoriai yra paveldimumas, ilgalaikis stresas, įvairios krūties traumos, nutukimas, geriamųjų kontraceptikų ir pakaitinės hormonų terapijos vartojimas ir kt. Krūties vėžys – genetiškai paveldima liga. Tai patvirtina medicininiai tyrimai, kurie įrodė, kad rizika susirgti krūties vėžiu yra didesnė, jei šia liga sirgo mama, sesuo ar duktė. Reliatyvi rizika susirgti krūties vėžiu yra pacientėms, kurios sirgo gerybine krūties liga – mastopatija ar po menopauzės vartojo estrogenus – pakaitinę hormonų terapiją.

Ginekologai, šeimos gydytojai pacientėms turėtų išaiškinti ir patarti, kaip svarbu yra saugoti krūtis. Pavyzdžiui, įvykus avarijai, pargriuvus galima stipriai sumušti krūtis ar užgauti neatsargiai dirbant fizinį darbą, nešant sunkų daiktą ir t.t.

Krūties vėžio profilaktikai svarbi dvasios ir sielos ramybė. Dažni išgyvenimai, ilgalaikiai stresai, kurių metu sutrinka hormoninė pusiausvyra, žaloja moters sveikatą. Krūties vėžio profilaktikai svarbūs ir teisingi mitybos įpročiai. Reikėtų vengti gyvulinės kilmės riebalų, alkoholio, kuo daugiau vartoti augalinių riebalų, žalių ar troškintų daržovių, vaisių. Dažniau valgyti liesą mėsą, žuvį, varškę. Visoms pacientėms rekomenduojama vengti antsvorio, nes nutukus padidėja estrogenų kiekis, todėl dažniau sergama krūties ar kitų organų vėžiu.

Krūties vėžio profilaktika – itin svarbi kiekvienos moters gyvenime. Artimiausias jos patarėjas ir pagalbininkas – šeimos gydytojas. Pastarasis į priėmimą pirmą kartą atvykusią pacientę privalo atidžiai apžiūrėti: įvertinti krūtų formą, dydį, deformacijas, apčiuopti pakitimus.

Beje, šeimos gydytojas (arba akušeris ginekologas, ar terapeutas) turėtų kiekvieną pacientę išmokyti, kaip savarankiškai pasitikrinti krūtis namuose. Tai atliekama praėjus 2-3 dienoms po mėnesinių. Moteris turėtų atidžiai prieš veidrodį apžiūrėti savo krūtis: ar abi lygios? Ar neapčiuopiamas guzelis, mazgelis krūtyje ar pažastyje? Ar nepasikeitė spenelių forma?

Bendrosios praktikos gydytojas turėtų atidžiau konsultuoti moteris, kurioms klimakterinis periodas (neserga mėnesinėmis), o taip pat siųsti ginekologo konsultacijai. Vyresnio amžiaus moterims naudojant pakaitinę hormonų terapiją, didėja galimybė susirgti krūties vėžiu, todėl vyresnėms pacientėms krūtų echoskopiją rekomenduojama atlikti kas pusmetį.

Labai svarbu, kad šeimos gydytojas kiekvieną moterį apmokytų krūtų savitikros, paaiškintų subalansuotos mitybos, antioksidantų vartojimo ir kitų profilaktinių priemonių svarbą, kas padeda išvengti krūties vėžio.

Kauno teritorinės ligonių kasos sutarčių skyriaus duomenimis, per 10 praėjusių metų mėnesių Kauno apskrityje planuota patikrinti 34730 moterų, o patikrinta tik 7328, t.y. 21 proc. planuoto skaičiaus. Marijampolės apskrityje planuota patikrinti 8447 moteris, o patikrintos 288 moterys, t.y. 3,4 proc. Iš viso Kauno ir Marijampolės apskrityse buvo patikrinta 17,6 proc. moterų.

Net 26 sveikatos priežiūros įstaigos visiškai nevykdo krūties vėžio prevencinės programos, iš jų 12 Kauno ir 14 Marijampolės apskrityse.

Iš viso moterims Kauno ir Marijampolės apskrityse per praėjusių metų 10 mėnesių buvo atlikta 8480 mamogramų.

Lietuvoje krūties vėžio prevencinė programa yra vykdoma jau dvejus metus. Iš šiai programai skirtų lėšų yra apmokamas mamografinis tyrimas kiekvienai to pageidaujančiai 50-69-erių metų moteriai. Pacientei tyrimas nemokamai (apmokama iš PSDF lėšų) gali būti atliekamas kas dveji metai.

Mamografija – paprastas ir saugus rentgeno tyrimas, trunkantis kelias minutes. Prietaiso skleidžiama spindulių dozė labai maža ir nepavojinga sveikatai. Norint atlikti šį tyrimą, kuris tiksliai diagnozuos vėžį ar ikivėžinius pakitimus, reikia kreiptis į šeimos gydytoją. Gavusi siuntimą pacientė užregistruojama tyrimui toje sveikatos priežiūros įstaigoje, kuri turi mamografą bei šio tyrimo atlikimo specialistus. Tyrimo rezultatus pateiks šeimos gydytojas.

Kol kas kai kuriuose rajonuose mamografų bei specialistų trūksta, todėl tyrimo tenka laukti kelis mėnesius.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Medicina su žyma , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.