Svaigintis ir gaivintis kainuos brangiau

Artimiausiu metu lietuvių kišenes tuštins ne tik padidėję mokesčiai už šilumą bei elektrą ar išlaidos pabrangusioms cigaretėms – brangiau teks mokėti ir už tokius maisto pramonės produktus, kaip kava, apelsinų sultys bei alus.

Kavos ir sulčių tiekėjai bei gamintojai tikina, jog minėti produktai brangsta ne todėl, kad padidėjo muito mokesčiai, tiesiog kainos kyla dėl prasto praėjusių metų derliaus Brazilijoje ir kitose šalyse, iš kurių į Lietuvą importuojamos kavos pupelės ir vaisiai.

Brazilijoje auginama kava sudaro 50 proc. visos pasaulyje užauginamos kavos. Iš šios šalies Lietuvos gamintojai importuoja ir apelsinų sulčių koncentratą. Beje, kavos ir sulčių platintojai aiškina, jog ši vasara nederlinga buvo ir Kuboje bei JAV, Kalifornijoje. Šios šalys Lietuvai taip pat tiekia vaisių sulčių koncentratus.

Prastas praėjusių metų derlius visame pasaulyje šiemet lems ir didesnes kainas už alų, – tikina jo gamintojai.

Stebi konkurentus

„Ogmios prekybos“ rinkodaros direktorė Luiza Trilikauskienė dienraščiui teigė, jog kavos kainos parduotuvėse greičiausiai pašoks vasario mėnesį, nes kol kas dar yra sukaupta kavos atsargų sandėliuose.

„Liofbergs Lila“ kavą platinančios bendrovės rinkodaros direktorė L. Trilikauskienė sako, jog kava brangs tiek, kad pirkėjams tai tikrai pasijus.

Anot jos, nuo vasario lietuviams už kavą gali tekti mokėti 7 proc. daugiau nei iki šiol. Apelsinų ir greipfrutų sultys gali pabrangti iki 10 proc. ar net daugiau, – sakė „Ogmios prekybos“ atstovė.

„Kol kas visi platintojai ir gamintojai laukia, kas pirmasis ryšis didinti kainas. Visi žiūri į konkurentus – padidinus kainas, produktų pardavimai gali sustoti, štai todėl ir laukiama“, – kalbėjo L. Trilikauskienė.

Praėjusiais metais Brazilijoje derlius buvo 20 proc. mažesnis nei prognozuota. Į tai rinkos sureagavo aktyviai, nuo rugpjūčio mėnesio pasaulyje kava pabrango apie 20-25 procentus, – skelbia analitikai.

Tačiau platintojai įsitikinę, kad dėl kainų šuolio lietuviai kavos neatsisakys. „Merrild“ kavą platinančios „Sara Lee Corporation“ atstovai tikina, kad kasmet šio produkto suvartojama vis daugiau, o pabrangusios kavos kurį laiką yra perkama tiek pat, kiek ir anksčiau.

Sustabdė sulčių gamybą

UAB „Elemhorster Vilnius“ šiuo metu laikinai sustabdė greipfrutų sulčių gamybą, nes daugiau nei dvigubai pabrangusias šių vaisų sultis dabar būtų sudėtinga parduoti, – sakė bendrovės generalinis direktorius Petras Kraujalis.

Dėl tos pačios priežasties – prasto derliaus Brazilijoje, Kuboje ir JAV, Kalifornijoje, – lietuviai nuo ateinančio mėnesio du kartus brangiau mokės ir už apelsinų sultis. Gali būti, kad parduotuvėje sulčių pakelio kaina nuo 3-4 litų šoktels iki 9 litų.

„Kalifornijoje ir Kuboje praėjusią vasarą siautė uraganai, Brazilijoje, kaip, beje, ir Lietuvoje, buvo sausra. Vaisiai pabrango, be to, sumažėjo ir tiekėjų“, – brangimo priežastis vardijo P. Kraujalis.

Anot jo, šių produktų kainų šuolis bus juntamas ir kitose valstybėse. Paguoda ta, kad ateityje sulčių bei kavos kaina gali kristi.

„Tokie kainų svyravimai pastebimi kas keletą metų. Paprastai kelias vasaras iš eilės derlius būna geras, tačiau maždaug kas treji metai gamtos stichijos pakiša koją vaisių augintojams“, – sakė P. Kraujalis.

Kils ir alaus kainos

UAB „Švyturys – Utenos alus“ atstovas Dainius Smailys sako, kad šiemet už toną salyklo (daigintų miežių), iš kurio gaminamas alus, jo gamintojai moka 60-70 procentų daugiau nei pernai.

„Sausra visoje Europoje tapo pagrindine salyklo pabrangimo priežastimi. Alaus kainą kelsime ne tik mes, bet ir kiti gamintojai. Kada pirkėjai už alų mokės daugiau ir kiek šis gėrimas kainuos, kalbėti dar anksti. Kol kas alaus gamybai naudojame atsargas, kurios anksčiau ar vėliau baigsis. Galiu pasakyti tik tiek, kad kainos šoktels šiemet“, – kalbėjo D. Smailys.

AB „Kalnapilio – Tauro grupės“ generalinis direktorius Valdas Tekorius dar pernai spaudai buvo sakęs, jog pasaulio rinkoje salyklui pabrangus apie 70 proc., brangs ir šios bendrovės gaminamas alus. Kokia bus nauja alaus kaina, paaiškės tuomet, kai šis gėrimas bus pradėtas virti iš praėjusių metų derliaus.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Ekonomika su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.