Aukos skatinamos aktyviau siekti kompensacijų

Susirūpinusi, jog smurtinių nusikaltimų aukos ir jų artimieji vangiai domisi galimybe gauti turtinę bei neturtinę kompensaciją už patirtą žalą, šalies valdžia pradėjo informacinę kampaniją.

Įstatymas dėl kompensacijos smurtinių nusikaltimų aukoms įsigaliojo dar 2005-ųjų liepą, tačiau iki šiol nesulaukta nė šimto prašymų dėl žalos atlyginimo.

Teisingumo ministerijos atstovai spėja, jog viena iš priežasčių, kodėl įstatymo suteikta galimybe naudojamasi taip vangiai, yra ta, kad žmonėms trūksta informacijos.

Pasak Teisingumo ministerijos Teisinių institucijų departamento direktoriaus Algio Baleženčio, dar viena priežastis gali būti ta, kad turtinę ir neturtinę žalą pirmiausia reikia prisiteisti teisme, o valstybė ją kompensuoja tuomet, kai nesumoka skolininkas, ir neišieško antstolis. Tai, žinoma, užtrunka.

Tam tikrais atvejais galima prašyti, kad žala būtų kompensuota avansu.

A. Baležentis svarstė, jog „popierizmas” neturėtų būti kliūtis, atbaidanti žmones – priimant įstatymą pasistengta, kad žmonėms būtų kuo paprasčiau, kuo mažiau dokumentų. Trūkstamus, anot jo, kreipdamasi į teisėtvarkos institucijas susirenka pati Teisingumo ministerija.

Pasak Teisingumo ministerijos laikinai einančios Viešųjų ryšių departamento direktoriaus pareigas Živilės Jokimaitės, didelė suma, kuri buvo numatyta kompensacijoms, liko, todėl dalį lėšų nuspręsta panaudoti informacinei kampanijai.

„Pernai kompensacijoms buvo numatyta 1 mln. 600 tūkst. litų. Anksčiau buvo daugiau, bet mažai žmonių kreipėsi, todėl skirta mažiau pinigų. Šiems metams numatyta apie 4,5 mln. litų – tikimasi, kad po informacinės kampanijos žmonės suaktyvės”, – sakė Ž. Jokimaitė.

2006 metais buvo nagrinėjamas 81 prašymas kompensuoti smurtiniais nusikaltimais padarytą žalą – iš jų 5 prašymai gauti 2005-aisiais. Iš viso jau išnagrinėta 70 prašymų, 20 iš jų nuspręsta patenkinti ir išmokėta 55 tūkst. 888 litai kompensacijų. Priežastys, dėl kurių didelė dalis prašymų buvo nepatenkinti – prašyta kompensuoti žalą dėl nusikaltimo, padaryto iki 2005 metų liepos, taip pat kreiptasi dėl nežymaus sveikatos sutrikdymo, prašyta kompensuoti nuosprendžiu nepriteistą žalą ir pan.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Justicija su žyma , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.