Bėgliai pergudravo uosto sargus, bet ne gyventojus

Užsieniečių pabėgėlių ekskursija po uostamiestį truko trumpai. Vakar Klaipėdos policininkai, operatyviai sureagavę į gyventojų pranešimus, pagavo iš uoste stovėjusio laivo „Porthos“ pasprukusius keturis nelegalus iš Maroko. Pirminiais duomenimis, šie pasiprašė politinio prieglobsčio.

Vakar policijos budėtojai gavo pranešimą, kad apie 2.55 val. iš uoste, prie 12-osios krantinės, stovėjusio laivo „Porthos“ pabėgo 4 nelegalai iš Maroko.

Anot Valstybės sienos apsaugos tarnybos Pakrančių apsaugos rinktinės (PAR) vado pulkininko Vainiaus Butino, uoste patruliavę pasieniečiai naktį pastebėjo atidarytą „Porthos“ trečiojo aukšto kajutės liuką.

„Netrukus nustatyta, kad būtent šioje patalpoje įgula buvo uždariusi ir saugojo keturis tamsaus gymio asmenis, kuriuos buvo aptikusi savo laive pakeliui į Lietuvą. Kajutėje jų nebebuvo“, – sakė V. Butinas.

„Apsvaigęs“ krovinys

Trečiadienį uostamiestyje prisišvartavusio su Sent Vinsento ir Grenadinų vėliava plaukiojančio laivo kapitonas pasieniečiams per agentus pranešė, kad atplukdė ne tik krovinį, bet ir nelegalus.

„Porthos“ kapitono teigimu, žuvies miltus gabenantis laivas iš Maroko išplaukė praėjusių metų gruodžio 21-ąją. Po keturių dienų įgula triume aptiko keturis tarp krovinio pasislėpusius arabų kilmės jaunuolius.

Ketvertukas negalėjo pateikti jokių asmens dokumentų, tik patikino, jog yra gimę 1981-1984 metais. Pas du iš jų rastos arabų kalba užpildytos į Maroko uostą patekti leidžiančios kortelės.

Angliškai beveik nekalbantys nelegalai buvo uždaryti į laivo medicininę kajutę, nes buvo apsvaigę nuo žuvies miltų tvaiko. Pasak kapitono, du vaikinai rūkė „žolę“, buvo konfliktiški.

Planuota, kad laivas išplauks kartu su nelegalais, tačiau arabai, iki tol tikinę, kad Lietuva jų nedomina, paspruko.

Miestiečiai buvo budrūs

Uosto apsaugininkai sakė apie pabėgimą sužinoję pavėluotai – esą prie laivo turėję budėti pasieniečiai, o apsauga yra atsakinga tik už uosto teritorijoje esančio turto saugumą.

Kol vyko debatai dėl atsakomybės, Klaipėdos VPK budėtojams paskambino budrūs miesto gyventojai.

Anot Klaipėdos miesto VPK atstovo spaudai Albino Strumylos, vakar rytą sulaukta skambučių, kad du tamsaus gymio asmenys traukia autostrada Kauno link. Jie buvo pastebėti netoli aviaeskadrilės esančioje degalinėje. Apie 9 val. juos sulaikė du policijos ekipažai.

Netrukus sulaukta skambučių apie tamsiaodžius, pastebėtus netoli Jūrų perkėlos terminalo, vėliau – prie geležinkelio stoties „Draugystė“. Remdamiesi šiais pranešimai, policijos patruliai apie 11 val. likusius du bėglius sulaikė Žardupės kaime.

Kaip pabėgo iš uosto?

Nelegalai buvo perduoti pasieniečiams. Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūra kontroliuoja PAR pradėtą ikiteisminį tyrimą dėl nelegalaus sienos kirtimo.

Anot prokuroro Juozo Syko, Baudžiamasis kodeksas (BK) numato, kad neteisėtai sieną kirtęs užsienietis atleidžiamas nuo atsakomybės, jei jis pasiprašo politinio prieglobsčio. Pirminiais duomenimis, nelegalai taip ir pasielgė.

Marokiečiai turėtų būti išvežti į vakar dešimtmetį minėjusį Pabradėje įsikūrusį Užsieniečių registracijos centrą.

Kol kas pareigūnai neskelbia, kaip iš laivo „Porthos“ pasprukusiems nelegalams pavyko pabėgti iš griežtai saugomos uosto teritorijos.

Pasak prokurorų, pagal Lietuvos BK atsakomybė už nelegalų išleidimą iš laivo jo kapitonui nenumatoma, tad iki pirmadienio ar antradienio uostamiestyje užtrukti planavęs laivas „Porthos“ galės išplaukti.

Pagal tarptautines konvencijas laivas, kuriame yra nelegalų, gali įplaukti į uostą ir iškrauti krovinį, tačiau laivo įgula turi privalo garantuoti, kad asmenys, neturintys tinkamų dokumentų atvykti į Lietuvą, neišliptų į krantą.

„Remiantis konvencijomis, už tokių asmenų apsaugą atsako laivo kapitonas, tad jam gresia rimti nemalonumai. „Porthos“ kapitonas mums raštu įsipareigojo užtikrinti aptiktųjų nelegalų apsaugą, juos maitinti ir neleisti išlipti į krantą“, – sakė V. Butinas.

Pagal tarptautinę teisę, kapitonas privalo nelegalus grąžinti arba į tą šalį, iš kurios juos paėmė, arba į tą šalį, kurioje jie gyvena. Jie gali būti perduoti ir tėvynainių laivui.

Beje, taip sekasi ne visiems nelegalams. Kai kurių laivų jūreiviai, radę pasislėpusius pabėgėlius, tiesiog išmeta juos į jūrą – kad neturėtų rūpesčių dėl jų gabenimo, saugojimo ir maitinimo.

Nelegalai jau bėgo

Nelegalai mūsų pasieniečiams ne naujiena – per metus į Klaipėdą užsuka keli laivai su pabėgėliais. Paskutinį kartą analogiškas atvejis užregistruotas pernai gruodį.

Beje, 2001 metų gegužę iš uostamiestyje prisišvartavusio su Kipro vėliava plaukiojančio laivo „Epos“ dingo du jame laikomi pabėgėliai – Tanzanijos ir Sudano piliečiai. Netrukus abu tamsiaodžius tiesiog miegančius ant žolės pastebėjo vieno pasieniečio žmona.

Panašus atvejis Klaipėdos jūrų uoste buvo nutikęs ir prieš daugiau nei dešimtmetį. Tada iš laivo pabėgo jame saugomas marokietis. Jis sulaikytas šalia uostamiesčio esančiame Jakų kaime.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Lietuvoje su žyma , , , , , , , , , , , , , , .

2 atsiliepimai į "Bėgliai pergudravo uosto sargus, bet ne gyventojus"

  1. Romka

    Mat kaip stipriai mes saugom savo Tėvynę!!!??? 😯

  2. lietuve

    Man tai gaila tu pabegeliu,nes musu tautieciai irgi bega i uzsieni,bet sito mes nematom.O kai pas mus kas nors atvyksta,tai didziausias skandalas.Matyt,jiems tevynej irgi ne pyragai,kad turi begti is namu.Jeigu mes tokie dideli katalikai,tai padeti turim tokiems zmonems,o nedaryti skandalo.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.