Savivaldybės administracinė komisija per metus išnagrinėjo daugiau kaip pusę tūkstančio gyventojų ir verslininkų nusižengimų
Pernai Kauno savivaldybės administracinė komisija paskyrė baudų už 100 tūkst. litų. Dažniausiai baudžiami neturintys privalomų dokumentų arba neduodantys bilietų maršrutinių mikroautobusų, taksi vairuotojai, neregistruotų šunų savininkai, neteisėtai nugenėję medžius gyventojai, trikdantieji kaimynų rimtį. Taip pat tenka narplioti įvairias gyvenimiškas istorijas – kaimynų, buvusių sutuoktinių savavaldžiavimo atvejus.
Komisijos nariai pastebi, kad žmonės į posėdžius jau ateina ir su advokatais, susiranda liudytojų.
Padaugėjo nubaustų teršėjų
Kaip sakė administracinės komisijos pirmininkas Gediminas Žemaitis, šiemet iš seniūnijų ir policijos gauta šiek tiek daugiau administracinės teisės pažeidimų protokolų. „Užpernai išnagrinėjome 560 bylų, o pernai – per 600”, – sakė jis.
Pirmininko teigimu, užfiksuotų pažeidimų padaugėjo dėl to, kad aktyviau dirba seniūnijų vyriausieji specialistai, kurie išaiškina nelegalios reklamos stendų savininkus, daugiau surašo protokolų už vengimą sudaryti sutartis su „Kauno švara”. „Tai privaloma visiems gyventojams, nes tokiu būdu stengiamasi kovoti su nelegaliais sąvartynais, – kalbėjo G.Žemaitis. – Daugiau pagaunama ir ne vietoje atsikratančių atliekomis kauniečių. Nubaudėme netgi kelis vairuotojus, kurie iš važiuojančių automobilių mėtė šiukšles”.
Tačiau Aleksoto seniūnijos vyriausiasis specialistas Vytautas Narkevičius pastebi, kad pagausėjo išmetamų statybinių atliekų. „Įtariu, kad iš savo būstus remontuojančių gyventojų statybinį laužą siūlo išvežti įvairios įmonės, kurios taupydamos negabena jų į Lapių sąvartyną, o atsikrato pakeliui. Tokius pažeidėjus pagauti nelengva”, – kalbėjo vyriausiasis specialistas. Už aplinkos teršimą baudžiama įspėjimu arba bauda iki 2 tūkst. litų.
Sunkiai sekasi kovoti ir su nelegalios reklamos savininkais. Eigulių seniūnijos vyriausiasis specialistas Jurgis Maceina sakė, kad jis vienas nespėja registruoti nuolat atsirandančių pažeidėjų. „Mano tikrinamoje teritorijoje – Savanorių, Šiaurės prospektuose, A.Žukausko gatvėje, Islandijos plente – daug smulkių dirbtuvių, – kalbėjo jis. – Įspėjus vienos gatvės pažeidėjus, jų ten vėl atsiranda, kol tikrinu kitur”.
Tačiau komisijos nariai teigia, kad tokių pažeidėjų per metus nubaudžia ne vieną dešimtį. Nelegaliai pastačiusiam reklamos įrenginį gresia bauda nuo 500 iki 1000 litų, bet dažniausiai baudžiama už tvarkos nesilaikymą nuo 50 iki 100 litų.
Narplioja keisčiausias istorijas
Komisijai tenka nagrinėti ir įvairius kuriozinius atvejus, kai ginčijasi kaimynai, buvę sutuoktiniai, daugiabučių gyventojai. Šios bylos paprastai gaunamos iš policijos ir būna susijusios su savavaldžiavimu.
Žurnalistams apsilankius viename komisijos posėdžių aiškinosi kabelinės televizijos bendrovės atstovai, gyventojai ir daugiabučio bendrijos pirmininkė. Ji buvo kaltinama, kad neleidžia gyventojai įsivesti interneto, neduodama rakto nuo laiptinėje esančio telekomunikacijų įrangos skydo. Su advokatu atėjusi pirmininkė teigė tik sauganti bendrijos turtą ir negalinti leisti bet kam juo naudotis. Jos nuomone, įmonė, norėdama teikti savo paslaugas klientui, turėjo gauti visos bendrijos sutikimą. Komisija nusprendė, kad bendrijos vadovė pažeidė gyventojos teises ir įpareigojo netrukdyti įsirengti internetą.
Tą dieną teko taikyti ir buvusius sutuoktinius. Jie kaltino vienas kitą bendrai naudojamo garažo raktų slėpimu ir dėl to kreipėsi į policiją. Komisijos nariai pasiūlė susitaikyti ir pasidaryti rakto kopiją.
Įsigaliojus sugriežtintam triukšmo prevencijos įstatymui daugiau nagrinėjama bylų, kai trikdoma žmonių rimtis.
Daug nubaustų vairuotojų
Komisija nubaudžia daug maršrutinių mikroautobusų ir taksi vairuotojų. Jie dažnai neturi veiklos licencijų, kitų dokumentų, neduoda keleiviams bilietų. „Tačiau dažnai pakliūname į biurokratines pinkles, – tvirtino komisijos pirmininkas. – Pavyzdžiui, vienas taksi vairuotojas Transporto kontrolės buvo apkaltintas, kad neturi taksometro patikros pažymos. Pasirodo, metrologijos tarnybos darbuotojai susipainiojo ir padavė žmogui jo kolegos dokumentą. Tai tik nesusipratimas, tačiau patikrinimo metu formaliai to būtino dokumento jis neturėjo ir teko vairuotoją nubausti minimalia 50 litų bauda”, – sakė G.Žemaitis.
Komisijos nariai teigė, kad piktybinių pažeidėjų nėra daug. „Daugelis pripažįsta savo klaidas ir retas čia apsilanko antrą kartą”, – tvirtino G.Žemaitis.
Tačiau baudų gyventojai mokėti neskuba – pernai priverstiniam baudos išieškojimui į pažeidėjų darbovietes arba antstoliams buvo perduota pusė visų bylų.