Tarptautinė fotografijų paroda „Krūties bičiuliai” jau Lietuvoje

Sausio 8 dieną „Arkos” galerijoje Vilniuje (Aušros Vartų g. 7) bus atidaryta pasaulyje pripažinto britų fotomenininko Rankino paroda „Krūties bičiuliai” („Breast Friends”). Garsaus menininko nuotraukose užfiksuoti žinomi aktoriai, dainininkai, visuomenės veikėjai iš 25 pasaulio šalių, kuriuos pačius ar jų artimuosius palietė krūties vėžys. Parodoje „Krūties bičiuliai” bus eksponuojamos ir lietuvių, projekto dalyvių Erikos Umbrasaitės ir Aleksandro Pogrebnojaus, nuotraukos. Kartu su paroda visuomenei bus pristatytas ir lietuvių kalba išleistas Rankino sukurtų žymių žmonių portretų albumas „Krūties vėžys ir nepaprasta bičiulystė”, į kurį sudėtos parodoje eksponuojamos nuotraukos.
Pasaulyje pripažinto britų fotografo Rankino fotografijų paroda „Krūties bičiuliai” atskleidžia 30 garsių pasaulio žmonių asmenines istorijas, kurias paženklino krūties vėžio diagnozė. Aktorės Marcia Cross, Rosanna Arquette, modelis Jerry Hall, dainininkas Ronanas Keatingas – tik keli garsūs projekto „Krūties bičiuliai” dalyviai, kurie vienaip ar kitaip buvo susidūręs su krūties vėžiu – arba asmeniškai, arba susirgus artimam žmogui. Visi šie žinomi žmonės ir charizmatinės asmenybės iš įvairių pasaulio kraštų susivienijo ir mielai sutiko dalyvauti viltį ir optimizmą skleidžiančiame „Krūties bičiulių” projekte, siekdami paskatinti krūties vėžiu sergančias moteris susirasti „krūties bičiulį” – artimą draugą ar šeimos narį, kuris padėtų sužinoti reikiamą informaciją apie gydymą bei paremtų jas priimant svarbius sprendimus ligos metu, palaikytų sunkiausiomis ligos akimirkomis.
Tarptautiniame projekte dalyvavo ir lietuviai – prieš metus susirgusi ir sėkmingai klastingą ligą įveikusi žurnalistė, ryšių su visuomene specialistė Erika Umbrasaitė bei jos „krūties bičiulis” dizaineris Aleksandras Pogrebnojus.
Viena iš dešimties moterų pasaulyje kada nors gali susirgti krūties vėžiu. Diagnozė „krūties vėžys” yra sunkus išbandymas kiekvienai moteriai. Dauguma moterų, išgirdusios šią diagnozę patiria gilų emocinį sukrėtimą, jaučiasi sutrikusios, joms sunku suvokti visą pateikiamą medicininę informaciją. Be to, daugelis būna psichologiškai ir praktiškai nepasirengusios priimti svarbių sprendimų pasirenkant veiksmingiausią gydymo metodą. Krūties vėžiu susirgusi moteris gali ir nežinoti, kad krūties vėžys būna skirtingų tipų ir kiekvienam tipui yra skirtingų gydymo būdų. Kai kurie krūties vėžio tipai (pavyzdžiui, HER2 teigiamas krūties vėžys) vystosi greičiau nei kiti, todėl diagnozuoti šią klastingą ligą ir pradėti veiksmingiausią gydymą reikia kuo anksčiau.
Tarptautinės kampanijos „Krūties bičiuliai” dalyvė Erika Umbrasaitė pasakoja: „Negalėjau patikėti, kad tai vyksta su manimi. Šeimoje niekas nebuvo sirgęs krūties vėžiu, ir man tikrai atrodė, kad gydytojai suklydo. Netrukus, kai jau nebegalėjau nepripažinti šio fakto, aš pradėjau veikti – eidavau pas gydytojus kartu su keliais savo „krūties bičiuliais”. Jie man padėdavo suprasti viską, ką daktaras sakė, ir aš nebijojau klausti gydytojo apie viską, ką turėjau sužinoti, kad greičiau pasveikčiau”. Pasak E. Umbrasaitės, „krūties bičiuliai” padeda jaustis normaliu žmogumi; jie nesielgia su tavimi lyg su ligoniu ar kitokiu žmogumi. „Kai po chemoterapijos netekau plaukų, draugė kalbėdama su manimi telefonu prasitarė: „Žinai, mano šukuosena tokia siaubinga!”. Pradėjau juoktis. Negalėjau jai atsakyti nieko apie šukuosenas, nes neprisiminiau, ką reiškia šukuoti plaukus. Kita vertus, ji užmiršo, kad šią akimirką aš nesu tokia kaip kitos moterys, ir tai man buvo geriausia dovana. Vėliau mes dar ne kartą pasijuokdavome iš šio nesusipratimo”, – prisimena E. Umbrasaitė.
Aleksandras Pogrebnojus, padėjęs Erikai Umbrasaitei kovoti su krūties vėžiu ir tapęs jos „krūties bičiuliu” sako: „Stengiausi neprarasti ūpo ir visą gydymo laiką sakydavau Erikai, kokia ji graži, stipri ir protinga moteris. Mano senelė sirgo krūties vėžiu ir laimingai pragyveno dar 25 metus po diagnozavimo. Papasakojęs Erikai apie senelės patirtį, padėjau jai optimistiškai žiūrėti į ateitį. Manau, sergančiajai nepaprastai svarbu, kad šeima ir draugai ją mylėtų, remtų ir rūpintųsi ja, kiek galėdami”.
Fotografas Rankinas pasakojo, kad jam patiko idėja fotografuoti žymius žmones kartu su jų tikraisiais bičiuliais, kurie padėjo įveikti krūties vėžį. „Nuotraukose siekiau parodyti artimų žmonių ryšius ir jų patirtų jausmų visumą. Nuotraukos įtikina, kad krūties vėžį galima nugalėti, jeigu moterį remia ją supantys žmonės ir tinkamai prižiūri gydytojai. Krūties vėžys – baisi liga, kuri neaplenkia ir garsenybių. Jaučiuosi pagerbtas, kad galėjau dirbti su žmonėmis, kurie tiek daug pasiekė kovodami su šia liga. Mane įkvėpė jų pasakojimai, sujaudino širdį gniaužiantis atvirumas. Pasijutau menkas, palyginti su jų drąsa. Tikiuosi, kad ši paroda ir albumas sujaudins ir jus”.
Keliaujanti fotografijų paroda „Krūties bičiuliai” yra tarptautinio solidarumo su krūties vėžiu sergančiomis moterimis projekto dalis. 2006 m. liepos mėnesį Londone pristatyta paroda tęsia savo kelionę Lietuvoje. Nuo sausio 8 iki 25 d. paroda „Krūties bičiuliai” aplankys Vilnių, Kauną ir Klaipėdą, o per visus šiuos metus planuojama, kad paroda bus eksponuojama daugiau nei 20 šalių. Projekto organizatoriai tikisi, kad parodoje „Krūties bičiuliai” eksponuojamos garsių žmonių nuotraukos ir jaudinantys, įtaigūs, humoro nestokojantys jų pasakojimai bei patarimai patiks parodos lankytojams ir paskatins susimąstyti, suteiks pozityvumo ir vilties.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Renginiai su žyma , , , , , , , , , , .

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.