Vykdydamos projektus vartotojų teisių apsaugos srityje nevyriausybinės organizacijos nuo šiol gali pretenduoti į valstybės paramą. Teisiniu pagrindu tokiai paramai gauti tapo Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2005 m. liepos 15 d. nutarimas Nr 789 „Dėl finansinės paramos vartotojų teises ginančioms asociacijoms teikimo”.
Atsižvelgus į Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos pastarųjų dviejų metų skundų statistinę analizę, 2005 metais finansinė parama vartotojų teises ginančioms asociacijoms bus teikiama pagal šias prioritetines kryptis: vartotojų teisių apsauga energijos tiekimo bei statybos ir remonto, maisto produktų arba ne maisto prekių ir su jomis susijusių paslaugų teikimo srityse, vartotojų švietimui Lietuvos regionuose, vartotojams skirtų visuomenės informavimo priemonių įgyvendinimui.
Kiekvienais metais iki vasario 15 d. Taryba, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto asignavimus, skirtus Tarybos strateginio veiklos plano priemonei, skirtai vartotojų asociacijoms remti, įgyvendinti, Valstybinę vartotojų teisių apsaugos strategiją ir Lietuvos nacionalinę vartotojų švietimo programą, priims sprendimą dėl vartotojų teisių apsaugos prioritetinių krypčių, pagal kurias vartotojų asociacijų programos bus remiamos, ir kiek valstybės biudžeto asignavimų bus skirta kiekvienai iš jų. Taryba sprendimus skelbs „Valstybės žinių” priede „Informaciniai pranešimai” ir savo interneto svetainėje www.nvtat.lt.
Pateiktas programas vertins komisija, kurią sudarys Teisingumo, Švietimo ir mokslo, Ūkio ministerijų, Nacionalinės vartotojų teisių apsaugos tarybos, Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos prie Ūkio ministerijos, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos bei Lietuvos savivaldybių asociacijos deleguoti atstovai. Komisija programas vertins atsižvelgdama į programos priemonių aktualumą, veiksmingumą ir įgyvendinimo realumą; programos tikslo ir uždavinių konkretumą; programos sąmatos išsamumą ir pagrįstumą; vartotojų asociacijos galimybes užtikrinti programos sąmatos likusios dalies finansavimą. Taip pat bus atsižvelgiama į vartotojų asociacijos veiklos ginant vartotojų teises patirtį; programų prieinamumą vartotojams; valstybės remtų vartotojų asociacijos vykdytų programų rezultatus.
Taryba kontroliuos programos vykdymą, o paaiškėjus, kad vartotojų asociacija skirtas lėšas naudoja ne pagal tikslinę paskirtį, turės teisę nutraukti sutartį dėl finansinės paramos teikimo vartotojų asociacijų programų įgyvendinimui.
Vartotojų asociacijų programoms įgyvendinti valstybė teiks 75 proc. visos programos sąmatos finansinę paramą, o likusios programos sąmatos dalies finansavimą iš kitų finansavimo šaltinių privalo užtikrinti vartotojų asociacijos. Finansinė parama negalės būti naudojama patalpų rekonstravimui, kapitaliniam remontui ir ilgalaikiam turtui, išskyrus kompiuterių su programine įranga, įsigijimą. Vartotojų asociacijos taip pat negalės gautų lėšų naudoti reprezentacinių išlaidų padengimui. Valstybės remiamų vartotojų asociacijų programų administracinės išlaidos, t.y. darbuotojų atlyginimai, patalpų nuomos mokestis, užmokestis už komunalines paslaugas, transporto išlaidos ir pan. negali būti didesnės kaip 25 proc. visos programos sąmatos.
Sutartyje dėl finansinės paramos teikimo vartotojų asociacijų programoms įgyvendinti numatyta vartotojų asociacijų atsiskaitymo už kiekvienais metais gautą finansinę paramą tvarka.
Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas „Dėl finansinės paramos vartotojų teises ginančioms asociacijoms teikimo” paskelbtas 2005 m. liepos 21 d „Valstybės žiniose” Nr.88-3318 ir Tarybos interneto svetainėje www.nvtat.lt nuorodoje Teisinė informacija.
Nacionalinė vartotojų teisių apsaugos taryba prie Teisingumo ministerijos