Modernus šokis jaučiasi posūniu

Choreografai ir šokėjai devynioms institucijoms išsiuntinėjo karingą kreipimąsi

Prezidentas, Seimas, Vyriausybė, Kultūros ir Finansų ministerijos, Kultūros ir sporto rėmimo fondas, Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos savivaldybės – tai institucijos, kurioms išsiuntė kreipimąsi Kaune susirinkusi Lietuvos šiuolaikinio šokio bendruomenė. Ji tvirtina: modernus šokis, kurį jau seniai įvertino publika, deramo oficialaus pripažinimo Lietuvoje nesulaukia.

Organizacija kol kas neformali

Kreipimąsi pasirašė 22 žmonės. Kauno šokio teatro „Aura“, Kauno choreografijos mokyklos, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos, Vilniaus pedagoginio universiteto, Gyčio Ivanausko teatro, Vyčio Jankausko šokio trupės, Klaipėdos bei Vilniaus universitetų, Dailės akademijos atstovai kartu su laisvais choreografais bei šokėjais savo rašte teigė: modernus šokis Lietuvoje tebėra posūnis, reikia keisti padėtį.

Kauno šokio teatro „Aura“ patalpose posėdžiavusi kol kas dar neformali organizacija – Lietuvos šokio bendruomenė daug kalbėjo apie tai, kaip sunkiai skinasi sau kelią į oficialų pripažinimą modernus šokis.

Kreipimąsi į aukščiausias šalies institucijas pasirašę šokėjai ir choreografai tvirtina, kad Lietuvoje šokio meno padėtis jau daugelį metų nėra analizuojama, šios srities problemos nesprendžiamos, o šokio kūrėjų sąlygos yra nepalyginamai blogesnės negu kitų sričių meno kūrėjų.

Reprezentuoja šalį

„Šiuolaikinis šokis nepatenka į valstybines programas, nors lietuvių choreografų darbai per dešimtmetį pristatyti daugybėje renginių Jungtinėje Karalystėje, Velse, Prancūzijoje, Belgijoje, Olandijoje, Liuksemburge, Vokietijoje, Austrijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Izraelyje, Švedijoje, Suomijoje, Lenkijoje, Čekijoje, Estijoje, Latvijoje, Rusijoje, Baltarusijoje, Kinijoje“, – apgailestauja šokio bendruomenė.

„Pažiūrėjus, kiek valstybė skiria lėšų visiems naujiems modernaus šokio projektams kartu sudėjus, paaiškėja, kad ta suma gerokai mažesnė, nei gauna muzikos ar teatro projektai“, – sako šokėjų ir choreografų bendruomenės atstovai.

Skirta juokinga suma

Lietuvoje rengiami du tarptautiniai šios srities festivaliai – Kauno modernaus šokio festivalis bei Tarptautinis šiuolaikinio šokio festivalis „Naujasis Baltijos šokis“. Tai – vieni seniausių festivalių nepriklausomybę atkūrusioje Lietuvoje. Tačiau, kūrėjų teigimu, abu šokio festivaliai gauna 3-4 kartus mažesnę valstybės paramą nei pagrindiniai teatro ir muzikos festivaliai.

„Šiemet dalyvavimui tarptautinėje Šokio mugėje Diuseldorfe skirta tik 5000 litų. Tai yra suma, kurios gali pakakti tik nedidelio stendo nuomai ir vieno žmogaus komandiruotei“, – pateikia argumentą kreipimosi į šalies institucijas autoriai.

„Galima palyginti, – siūlo jie. – Muzikams dalyvaujant trijose tarptautinėse mugėse skirta 85 tūkstančiai litų, fotomenininkams dalyvauti tarptautiniuose renginiuose – 25 tūkst. litų“.

Pirmas oficialus žingsnis

„Iki šiol nėra sistemos šokio spektakliams reikalingai specializuotai įrangai įsigyti. Lietuvoje neegzistuoja jokia modernaus šokio dokumentavimo, archyvavimo sistema“, – skundžiasi kūrėjai.

„Nors valstybė viena ar kita forma išlaiko arba remia dailės, muzikos, literatūros, kino informacijos centrų funkcionavimą, seniausiai tarp analogiškų organizacijų veikiantis Lietuvos šokio informacijos centras iki šiol turi verstis rinkos sąlygomis“, – apgailestauja jie.

Šiuolaikinio šokio kūrėjams skirtos tik dvi stipendijos, tuo tarpu fotomeno kūrėjams – 11, kino – 23, teatro – 31, muzikos – 38, dailės – 48. Kultūros ministerijoje nėra specialisto, kuruojančio šokio problemas.

Ne municipaliniai šokio teatrai ir trupės neturi net minimalių sąlygų repetuoti ir rengti naujus pastatymus. „Visur, kur Vakaruose rodė spektaklius „Aura“, mes matėme municipalinius šokio centrus, kur atėjęs bet kuris žmogus gali gauti šokio pamokas“, – sakė Kauno šokio teatro direktorė Birutė Letukaitė.

Visa tai savo kreipimesi į devynias institucijas išvardijo šiuolaikinio šokio bendruomenės atstovai. Kokie bus atsakymai į jų pasiūlymus, kurių kreipimesi pateikta nemažai, dar neaišku. „Bet pirmas oficialus žingsnis žengtas, ir tai yra gerai“, – kalbėjo B.Letukaitė.

Šis įrašas buvo paskelbtas kategorijoje Kultūra su žyma , , , , , , , , , , , , , , , . Įrašykite į adresyną nuolatinę nuorodą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.