Jau 2007 metų pabaigoje prie Klaipėdos miesto, Dumpių kaime, turėtų pradėti veikti naujas regioninis sąvartynas.
Jo statyba – svarbiausia naujos regioninės atliekų tvarkymo sistemos projekto dalis, kurios sukūrimas finansuojamas iš ES paramos fondų.
Šiuos projektus, pagal kuriuos šalyje bus sukurta 10 regioninių atliekų tvarkymo sistemų su moderniais sąvartynais, Vyriausybė šiomis dienomis paskelbė valstybinės reikšmės objektais. Tarp jų – ir Klaipėdos regiono.
Statybą prižiūrės ES ekspertai
Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras (KRATC) Dumpiuose surengė neoficialų susitikimą su aplinkinių kaimų gyventojais ir sodų bendrijų nariais. Jame dalyvavo ir Klaipėdos rajono savivaldybės, Dovilų, Priekulės seniūnijų atstovai.
Dar gegužės mėnesį svarstant būsimojo sąvartyno detalųjį planą gyventojai buvo išsakę kai kurių pastabų dėl sąvartyno eksploatavimo. Detaliojo plano autorius architektas Vytautas Pipas pristatė kelias detaliojo plano pataisas.
Gyventojai buvo užsiminę dėl eismo saugumo, pradėjus veikti sąvartynui. Pagal planą, numatyta įrengti eismo lėtėjimo ir greitėjimo juostas. Bus reikalaujama atliekas vežti kuo didesnės talpos šiukšliavežiais – ne mažiau 10 tonų, kad transporto srautas būtų kuo mažesnis. Patikslintos ir sanitarinės apsaugos zonos – jos paskaičiuotos ne nuo sklypo ribos, o nuo būsimo taršos šaltinio – iš viso 500 metrų.
Aplinkinių kaimų gyventojams nerimą kelia ir tai, jog sąvartynas pritrauks pulkus paukščių. KRATC direktorius Šarūnas Reikalas paaiškino, jog moderniuose europietiškuose sąvartynuose ši problema sprendžiama įvairiai: įrengiami garsiniai signalai, atbaidantys paukščius arba pagalbon pasitelkiami specialiai apmokyti plėšrieji paukščiai. Pasak sąvartyno statytojų, taršos iš jo baimintis nereikėtų. Jau dabar Kalotės sąvartyne, kurį eksploatuoja KRATC, veikia modernūs valymo įrenginiai – vieninteliai tokio lygio Baltijos šalyse. Su šių valymo įrenginių pagalba sąvartyne susikaupiantis filtratas iki 75 proc. virsta švariu vandeniu, o likusi dalis grąžinama į sąvartyną, kad pagreitintų atliekų puvimo procesą. Sąvartynas bus užpildomas palaipsniui sekcijomis: pavyzdžiui, pripildžius pirmą sekciją, ji bus uždaroma, atliekos tuomet pradedamos pilti į antrąją. Tad ir kvapų baimintis nereikėtų, nes kasdien atliekos bus suspaudžiamos specialia technika ir užpilamos gruntu. Tokie modernūs, aplinkos neteršiantys sąvartynai Europoje statomi ne tik priemiesčiuose, bet ir pačiuose miestuose. Pavyzdžiui, Leipcige.
Dovilų seniūnė Nijolė Ilginienė klausė sąvartyno statytojų, kokios garantijos, kad Dumpių sąvartynas bus toks, kaip Leipcigo. KRATC direktorius Šarūnas Reikalas sakė, jog nukrypti nuo aplinkosauginių reikalavimų neleis projektą nuolat koordinuojantys ES ekspertai, nes šiame objekte bus panaudota nemažai ES lėšų. Jeigu statytojai nesilaikytų reikalavimų, valstybei tektų mokėti dideles baudas.
Jau rugpjūčio mėnesį ekspertizei turi būti pristatyti sąvartyno detalusis planas ir techninis projektas. „Dirbame išties intensyviai”, – sakė KRATC direktorius Šarūnas Reikalas.
Bendruomenei – visa informacija
Susitikime dalyvavusiems Dumpių, Ketvergių, Šernų, Gružeikių, Kaspariškių ir kitų kaimų gyventojams buvo išsamiai išaiškinta, kaip bus įrengtas ir veiks europinio modelio Dumpių sąvartynas. Jį numatoma pradėti statyti jau kitais metais. Gyventojai gavo po spalvingą dokumentą – sąvartyno sanitarinių apsaugos zonų schemą.
KRATC direktorius Šarūnas Reikalas kvietė gyventojus išsirinkti bendruomenių atstovus, su kuriais būtų galima aptarti visų vietos gyventojų gerovės klausimus. „Esame pasirengę išklausyti gyventojų norus, padėti spręsti jų problemas. Susitikime išgirdome, jog būtų pageidavimų gauti nuolaidų dėl atliekų tvarkymo, šulinių vandens gerinimo, sąvartyno apželdinimo ir kita. Į visus rimtus pasiūlymus ketiname atsižvelgti”, – sakė Š. Reikalas.
Jolanta Beniušytė
„Vakarų ekspresas”